Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Sausio pabaigoje viešėdamas Pasaulio ekonomikos forume Davoso mieste Šveicarijoje, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad, kalbant apie darnų ekonomikos augimą, daugiausiai dėmesio vertėtų skirti žaliosioms technologijoms. Jo ekscelencija taip pat atskleidė, kad Lietuva turi rimtų ambicijų tapti žaliosios ekonomikos ir skaitmenizacijos lydere ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje. Po forumo praėjus vos keletui savaičių aiškėja, jog Prezidento išsakytos mintys nebuvo vien tik skambūs žodžiai. Lietuva jau žengia pirmuosius žingsnius tvarios, iš atsinaujinančių šaltinių generuojamos energijos ateičiai.
Dar prieš penkmetį toli gražu ne kiekvienas lietuvis, pakalbintas apie klimato kaitą, būtų išreiškęs rimtą rūpestį besikeičiančiais orais ar globalaus atšilimo grėsme mūsų visatai. Šiandien situacija yra gerokai pasikeitusi. Pažliugusios, daugiau pavasarį ar rudenį primenančios žiemos ir vos ne subtropikams būdingos vasaros jau tapo dažnai linksniuojama tema ne tik įvairiose konferencijose, bet ir paprastų piliečių pokalbiuose. Kaip parodė BNS agentūros užsakymu atlikta apklausa, net trys ketvirtadaliai Lietuvos gyventojų mano, kad klimato kaita kelia grėsmę jų kartos žmonėms. Džiugu tai, kad į šią problemą atsigręžia ir jiems atstovaujantys politikai.
Siekiant palengvinti ir skatinti energetikos inovacijų ir technologijų kūrimą, neseniai Energetikos ministerija parengė ir pateikė Vyriausybės svarstymui įstatymo pakeitimus, kurių pagrindu bus sukurta bandomoji reguliacinė aplinka (angl. regulatory sandbox) energetikos inovacijoms išbandyti. Tai – itin svarbus žingsnis siekiant į išmaniosios energetikos sektorių pritraukti kuo daugiau veržlių, inovacijas kuriančių šios srities startuolių.
„Tai bus unikali galimybė išbandyti novatoriškus energetikos produktus, paslaugas ar su energetika susijusius verslo sprendimus energetikos sistemose realiomis sąlygomis. Tikimės, kad tai paspartins inovacijų diegimą energetikoje ir paskatins kurti pažangius energetikos sprendimus Lietuvoje“, – sausio mėnesį išplatintame pranešime spaudai teigė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Be to, jau šį balandį į Vilnių suvažiuos itin didelis būrys išmaniosios energetikos sektoriaus lyderių. Čia vyksiančioje didžiausioje Šiaurės Europos energetikos technologijų konferencijoje „Energy Tech Summit“ bus diskutuojama apie pažangiausias išmaniosios energetikos ateities technologijas bei inovacijas baterijų, elektrifikuoto mobilumo, vandenilio, skaitmenizacijos, ateities tinklo ir dirbtinio intelekto srityse. Be to, geriausi tarptautiniai inovatoriai susirungs „New Energy Challengers“ konkurse, o daugiausiai žadantys startuoliai mėgins „parduoti“ savo viziją investuotojams trumpo prisistatymo formatu organizuojamose varžybose „PowerUp“, organizuojamose kartu su viena iš penkių Europos inovacijos ir technologijos instituto kuruojamų bendruomenių „InnoEnergy“. Konferenciją organizuoja viena aktyviausių Europoje energetikos ir e-mobilumo sektoriaus specializuoto rizikos kapitalo fondo valdymo įmonė „Contrarian Ventures“ kartu su tarptautinių renginių organizavimo kompanija „Futurae Media“, aktyviai bendradarbiaujančios su Lietuvos Respublikos Energetikos ministerija.
„Negalima teigti, kad Lietuva šiuo metu atsilieka „žaliuosiuose“ projektuose“, - teigė vienas iš renginio organizatorių, „Futurae Media“ atstovas Rimas Maliauskas. „Dabartinėje nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje numatyti ambicingi siekiai ženkliai padidinti atsinaujinančių energijos išteklių dalį bendrajame galutiniame šalies energijos suvartojime – nuo 30% 2020-aisiais iki 80% 2050-aisiais. Šiuo renginiu tikimės ne tik prisidėti prie šių ambicingų tikslų įgyvendinimo, bet ir paskatinti staigų proveržį, padėsiantį tvirtus pagrindus Lietuvos lyderystei ne tik Europos, bet ir viso pasaulio mastu.“