PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Gegužės 29 d. 13:17

Lietingas ir šaltas pavasaris stabdo ūkininkų darbus, lėtina daržovių augimą

Vilnius

Stocksnap.io nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


176747

Lietingas pavasaris stabdo kai kurių ūkininkų darbus, vėluoja sėja, tuo metu kiti baiminasi, kad šalti orai lėtina jau pasėtų daržovių augimą.

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkė Daiva Šateikienė sako, kad dabartinai orai skirtingai veikia daržoves, tai priklauso ir nuo regiono, ir nuo dirvožemio struktūros – jeigu jis lengvas, ten drėgmė neužsilaiko, tačiau jei sunkus, molingas, tuomet drėgmė gali būti didelė problema. 

„Jeigu kopūstai gauna drėgmėj pabūti parą, dvi ar tris, tai viskas, jie jau pradeda pūti. Čia kiekvienam daržininkui yra vis skirtingai. Salotoms patogiau, kai vanduo paduodamas iš apačios, o ne iš viršaus, o jei dar gūžinės salotos, tai iš viso puviniai praktiškai neišvengiami“, – BNS sakė D. Šteikienė. 

Visgi ji teigė, kad jau pasėtoms morkoms drėgmė kaip tik naudinga, jų sudygimas yra beveik šimtaprocentinis. 

Kėdainių rajone ūkininkaujantis Vidmantas Kvedaras sako nepamenantis tokios lietingos gegužės. Anot jo, dėl lietaus vis dar nepasodinta virš 60 hektarų kopūstų, apie 20 hektarų bulvių, 25 hektarai morkų ir 25 hektarai burokėlių.

„Nieko negalim padaryti, lyja ir lyja ištisai. Tai, kas prieš tai pasodinta, ankstyvieji, kol kas tvarkoje. Morkos, svogūnai, sudygimas geras, o kitos daržovės, kur nepasodintos ir nepasėtos – vėluoja, tai gali atsiliepti derlingumui“, – BNS sakė V. Kvedaras. 

Pasak jo, įprastai gegužės mėnesį didžiausias rūpestis būdavo papildomai palaistyti laukus, tačiau dabar situacija apsivertė – juos reikia sausinti. Be to, lietus trukdo ir piktžolių ravėjimui – prie jų sunku prieiti, o išrautos piktžolės prigyja.

V. Kvedaras sako, kad vidutinis, vėlyvasis derlius šiemet gali vėluoti apie dvi savaites. Visgi jis tikisi, kad šį savaitgalį pavyks pasodinti daržoves ir jų plotai šiemet nemažės. 

Tuo metu prie Vilkaviškio daržoves auginantis Rimantas Radžiūnas sako, kad dirvos jo krašte yra smėlingos, todėl lietus taip smarkiai neveikia augalų. Visgi iššūkių kelia vėsūs orai. 

„Neauga, nedygsta, bulvės pusantro mėnesio, kitos jau pūt pradėjo, bet vienos rūšys išdygo, kitos net nelenda į paviršių. Visur lėčiau truputį. Krapai, pavyzdžiui, antrus kur sėjom, trečius, jau tie matosi, o patys pirmutiniai neišdygo, matyt, tos sėklos supuvo“, – BNS teigė R. Radžiūnas. 

„Kol kas geriausiai auga kopūstai, jiems tinka, tie vėlyvesni. Ankstesni irgi truputį prišalo, anksti pasodinom, o vėlyviems kopūstams viskas gerai. Moliūgai irgi išdygę“, – kalbėjo jis. 

Jo teigimu, pernai tokiu metu šiltnamiuose jau buvo skinami agurkai, tačiau dabar jie dar tik krauna žiedus.

D. Šateikienės teigimu, kol kas sunku prognozuoti, kaip dabartiniai orai atsilieps derliui. Anot jos, kiekvienais metais situacija yra skirtinga ir savaip sudėtinga, bet ūkininkai stengiasi prie jų prisitaikyti. 

„Augalo tam tikroje fazėje palijo, tam augalui ir geriau, palijo kitoje fazėje, jau ir blogiau. Yra daug niuansų, yra daug dedamųjų ir kiekvienais metais yra sudėtinga“, – sakė ji.