Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
V. Bičiūnaitės nuotr.
Gimtasis RokiškisŠaltinis: Etaplius.lt
Šventė prasidėjo Rokiškio bažnyčioje šv. Mišiomis už valstybę. Po jų pasipylė kiti renginiai – nuo 10 val. tarptautinis tinklinio turnyras Velykalnio bendruomenės parke, 16 val. - iškilminga vėliavų pakėlimo ceremonija prie Nepriklausomybės paminklo ir įvairialypė programa prie Rokiškio krašto muziejaus, kurią vainikavo „Tautiškos giesmės“ giedojimas bei ugnies šou.
Į aikštę atvyko ir karalius
Šįkart į iškilmingą vėliavų pakėlimo ceremoniją Nepriklausomybės aikštėje rinkosi ne tik rajono valdžios atstovai ir rokiškėnai, čia atvyko Rokiškyje viešėjusi kinų folkloro grupė „Harbin“. Jos pasirodymas buvo numatytas vėlai vakare, tad belaukdami ceremonijos pradžios svečiai mielai pozavo, bendravo ir patys panoro įamžinti jiems patikusias akimirkas.
Bene šventiškiausiai nusiteikę atrodė turistai iš Visagino. Kai kurie iš jų vilkėjo lietuvių tautinius drabužius, keletas nepatingėjo patriotiškai apsirengti ir aprangoje suderino geltoną, žalia ir raudoną spalvas. Užkalbinti visaginiečiai paaiškino, kad ši išvyka planuota pagal projektą, kuriame dirbama poromis: mokantys lietuviškai, šios kalbos ir papročių moko kitakalbius. „Lankome šiaurinę ir rytinę Lietuvą. Anksčiau buvome Biržuose, Vilniuje, o šiandien atvažiavome pajusti, kaip švenčia kultūros sostinė“, – sakė grupės vadovė Asta.
Vėliavų pakėlimo ceremoniją sveikinimo kalba pradėjo rajono meras Ramūnas Godeliauskas. Jo žodžius lydėjo „Tautiška giesmė“. Buvo pakeltos Lietuvos respublikos ir istorinė vėliavos, ši misija tradiciškai patikėta Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės savanoriams.
Į viduramžių laikus nukėlė į aikštę atžingsniavęs karalius Mindaugas su palyda. Jis griausmingu balsu pasveikino su švente. Skambant to meto muzikai, šokio sūkuryje sukosi jo palyda – Rokiškio kultūros centro istorinių šokių kolektyvas. Iš Nepriklausomybės aikštės iškilminga eisena, vedama karaliaus, patraukė į dvarą.
Pradėjo nuo žemdirbių
Priešais centrinį įėjimą į dvarą, šalia didžiosios scenos, stovėjo karaliui Mindaugui paruoštas sostas. „Kurkite savo šalies ateitį stiprūs ir laimingi“, – palinkėjo personažą įkūnijęs liaudies teatro aktorius Ramūnas Traškinas. Iš jo šventės vedimą perėmė jaunoji karta – Žiedė Kirstukaitė ir Povilas Čaikauskas. Jie pradėjo nuo Rokiškio kraštą garsinančių žemdirbių pagerbimo ir apdovanojimų.
Padėkos už tvaraus pienininkystės ūkio plėtrą, sumanų gamtinių išteklių panaudojimą, inovacijas įteiktos Sauliui ir Žydrūnei Jasinevičiams, Almantui ir Adrianai Šedžiams; už pavyzdingą augalininkystės ūkio plėtrą, Lietuvoje auginamų kultūrų selekciją – Stasiui Jasiūnui; už jaunų žmonių skatinimą rinktis ūkininkavimą – Eugenijui Neniškiui. Juos apsupo būriai sveikintojų.
Apdovanota ir „Lašų“ žemės ūkio bendrovė, tačiau jos atstovai ceremonijoje nepasirodė.
Vieni ramiai klausėsi, kiti aktyviai pramogavo
Iki pat Tautiškos giesmės giedojimo žiūrovus linksmino vietiniai meno kolektyvai – moterų choras „Medeina“, folkloro ansamblis „Gastauta“, Kriaunų kaimo kapela „Kriauna“, vokalinė grupė „Bella Fa“ – bei modernaus folkloro grupė „Kitava“ iš Šiaulių.
Kol vieni klausėsi atlikėjų, kiti turėjo į ką paganyti akis, papramogauti, pasistiprinti. Priešais dvaro rūmus šurmuliavo Lietuvos ir Latvijos amatininkai ir tautodailininkai, siūlantys edukacines programas, bei kiti prekiautojai. Čia galėjai įsigyti kultūros sostinės suvenyrų, atributikos, kurią siūlė Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centras, matėsi iš medžio sukurtų dailių kiškio skulptūrėlių , keramikos dirbinių, natūralaus pluošto aprangos, mezginių, nėrinių, pintų krepšių. Smalsuolius traukė meistras iš Latvijos, kuris 19 val. surengė statinių gamybos šou.
Nuolat buvo pilna vaikų prie moters, mokinančios pasidaryti švilpynę iš alksnio šakelės.
Didžiulis būrys smalsuolių susispietęs stebėjo tarptautinio viduramžių riterių trijų turnyrų kovas, kuriose varžėsi kovotojai iš Latvijos, Estijos ir Lietuvos. Jų kovos buvo rimtos – nuo smūgių skilinėjo antveidžiai ir liejosi žiežirbos. Per pertraukėles kovų teisėjai bendravo su žiūrovais parodydami ginkluotę, šalmus, antveidžius. Šalia įsikūrusiose keturiose palapinėse galėjai susipažinti su viduramžių amatais ir kultūra – susikurti odinę apyrankę ar žalvarinį papuošalą, lipdyti iš molio.
Prie muziejaus esančiame kluone buvo rodomi filmai – drama „Mindaugas“ ir komedija „Patriotai“. Neįprastoje aplinkoje, tarp prakartėlių, ant sėdmaišių galėjo įsikurti bent 30 žiūrovų.
Patriotiniai akcentai, svečiai, ugnis
Likus kelioms minutėms iki 21 val. į sceną vėl kopė vokalinė grupė „Bella Fa“ ir grupės „Kitava“ vokalistė. Jų vedama, susirinkusiųjų minia užgiedojo „Tautišką giesmę“. Vėliau paskelbtas riterių turnyro nugalėtojas – svečias iš Latvijos, jam įteikta visuomeninės organizacijos „Tyzenhauzų paveldas“ dovana, visi prizininkai apdovanoti sūriais.
Ne paslaptis, kad daugelis žiūrovų laukė Harvi miesto (Kinija) folkloro kolektyvo koncerto. Jis kinų liaudies instrumentais atliko liaudies, klasikinės, modernios ir populiarios muzikos kūrinius. Daugiau nei pusvalandį trukusį pasirodymą atsistojusi minia palydėjo aplodismentais.
Vakarą užbaigė siautulingas keturių šokėjų atliekamas ugnies šou, kuris laikomas geriausiu Lietuvoje.