PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Gegužės 24 d. 09:58

Lenkijoje prieš antrą prezidento rinkimų turą įvyko paskutinieji nacionalinės televizijos debatai

Pasaulis

Rafalas Trzaskowskis, Karolis Nawrockis / AP

EtapliusŠaltinis: BNS


363811

Paskutiniuose nacionalinės televizijos TVP debatuose prieš antrąjį rinkimų turą penktadienio vakarą susitiko du kandidatai į Lenkijos prezidentus, kurie ginčijosi ne tik dėl vidaus politikos, bet ir dėl Ukrainos bei santykių su Jungtinėmis Valstijomis ir Europa.

Tikimasi, kad birželio 1 dieną vyksiančiame antrajame rinkimų ture virs įtempta kova tarp proeuropietiško Varšuvos mero Rafalo Trzaskowskio, kurį remia centristinė valdančioji „Pilietinė koalicija“ (KO) ir kuris nedidele persvara laimėjo pirmąjį turą, ir nacionalisto istoriko Karolio Nawrockio, kurį remia pagrindinė dešinioji opozicija.

Rinkimai vyksta sudėtingu Europai metu, nes ketvirtus metus tęsiasi Rusijos invazija į Ukrainą, o ryšiai su Vašingtonu yra įtempti.

Per penktadienio debatus R. Trzaskowskis ragino rinkėjus „rinktis prezidentą su patirtimi“, o K. Nawrockis – boksininkas mėgėjas – sakė, kad Lenkijai reikia žmogaus, „kuris būtų stiprus prezidentas sunkiais laikais“.

K. Nawrockis pabrėžė, kad palaiko gerus santykius su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kurį anksčiau šį mėnesį aplankė Baltuosiuose rūmuose.

Tačiau R. Trzaskowskis, kuris yra buvęs užsienio reikalų viceministras, apkaltino varžovą politinės patirties tarptautinėje arenoje trūkumu.

R. Trzaskowskis taip pat apkaltino jį, kad jis „vartoja kalbą, kuri atitinka (...) Rusijos propagandą“, turėdamas galvoje K. Nawrockio poziciją prieš Ukrainos narystę NATO.

K. Nawrockis atšovė, kad kai Ukrainos prezidentas Volodymyras „Zelenskis elgiasi su mumis blogai, mes turime teisę tai pasakyti. Ir to norėtų milijonai lenkų“.

Konservatorius priminė žiūrovams, kad jis buvo įtrauktas į Rusijos ieškomų asmenų sąrašą dėl tariamų pastangų pašalinti sovietinių laikų paminklus Lenkijoje.

Migracija ir sveikata

Debatai buvo suskirstyti į šešias temas, įskaitant užsienio politiką, sveikatos apsaugą, ekonomiką ir saugumą.

K. Nawrockis apkaltino savo varžovą norint privatizuoti Lenkijos sveikatos apsaugos sistemą.

R. Trzaskowskis atsakė, kad ankstesnė valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS), kuri prezidento rinkimuose remia K. Nawrockio kandidatūrą, buvo „ta, kuri uždarinėjo ligonines“, ir apkaltino jį melu.

Abu kandidatai taip pat ginčijosi dėl migracijos.

K. Nawrockis pažadėjo pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES) migracijos pakto, jei bus išrinktas, teigdamas, kad Lenkija turėtų sutelkti dėmesį į deportaciją, o ne integraciją.

„Mums reikia nelegalių migrantų deportacijos centrų, o ne jų integracijos centrų“, – sakė jis, pavadinęs nelegalią migraciją didele problema.

R. Trzaskowskis savo ruožtu atsakė, kad „migracijos paktas niekada neįsigalios“, ir pridūrė: „Užtikrinau, kad ES dokumentuose būtų nurodyta, jog jei mes padėsime ukrainiečiams, niekam kitam nepadėsime.“

R. Trzaskowskio pergalė rinkimuose būtų postūmis centristų vyriausybei, kuriai nuo 2023 metų vadovauja ministras pirmininkas Donaldas Tuskas.

Buvusio ES lyderio vyriausybė nesutaria su dabartiniu prezidentu Andrzejumi Duda.

K. Nawrockio pergalė tikriausiai pratęstų politinę aklavietę 38 mln. gyventojų turinčioje Vidurio Europos šalyje.

#DEBATAI#LENKIJA#RINKIMAI#PREZIDENTAS#RAFALAS TRZASKOWSKIS
#KAROLIS NAWROCKIS