PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gatvė2018 m. Rugsėjo 14 d. 14:47

Laukiniai gyvūnai keliuose. Specialistų patarimai vairuotojams

Vilnius

LAKD nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


52385

Susidūrimas su gyvūnu gali būti labai pavojingas. Susidūrus su briedžiu, šernu ar stirna, apgadinama transporto priemonė, vairuotojas ir keleiviai gali būti sužeisti ir net žūti. Lietuvos keliuose su stambiaisiais gyvūnais kasmet susiduria apie tūkstantis autotransporto priemonių, smulkesniuosius gyvūnus suvažinėja keliasdešimt tūkstančių vairuotojų.

Naudinga žinoti

Gyvūnai keliuose dažniausiai pasirodo prietemoje ir naktį, 17–23 valandomis, taip pat anksti ryte. Briedžiai į kelius dažniausiai išeina gegužės, birželio ir rugsėjo mėnesiais, stirnos – gegužės ir lapkričio mėnesiais, šernai – nuo rugsėjo iki gruodžio.

Susidūrimo su gyvūnu metu pasekmių sunkumą nulemia automobilio greitis. Sutemus, naktį ir paryčiais važiuokite lėčiau. Taip padidėja galimybė laiku pastebėti gyvūną ir išvengti susidūrimo, o kai susidūrimas neišvengiamas – sušvelninti pasekmes.

Didesni pavojai rudenį ir žiemą

Rugsėjo–lapkričio mėnesiais keliuose padaugėja automobilių susidūrimų su gyvūnais. Nuo rugsėjo iki gruodžio įvyksta daugiau kaip pusė visų per metus registruotų automobilių susidūrimų su šernais ir 65 % susidūrimų su tauriaisiais elniais, kurie vakare bandomis išeina maitintis iš miško į laukus, o ryte vėl grįžta atgal.


Rugsėjo pradžioje saulė leidžiasi 20 valandą, rugsėjo pabaigoje – jau 19 valandą. 20–22 valandomis vakaro įvyksta daugiausia avarijų dėl susidūrimo su briedžiu, 20 valandą – su stirna. Šernai juda vėlesniu paros laiku, daugiausia susidūrimų su jais rugsėjį vyksta 21–23 valandomis.

Nuo spalio išryškėja ir antrasis, rytinis avaringumo pikas. Septintą valandą ryto, dar nepatekėjus saulei, spalio mėnesį labai padidėja tikimybė kelyje susidurti su stirnomis ir briedžiais. Lapkričio mėnesį iki patekant saulei keliuose vis dar daug stirnų, o briedžių ir šernų pavojus išlieka tik po saulės laidos. Gruodžio mėnesį stirnas rytais kelyje dažniausiai galima sutikti 7–9 valandomis, nes saulė teka vėliau.

Taigi rudenį ir žiemą vairavimą apsunkina ne tik prastas apšvietimas, bet ir tai, kad dauguma kanopinių gyvūnų į kelius išeina tada, kai tamsu. Sunkiausiai pastebimi briedžiai – jų kailis tamsus, o dėl ilgų kojų akys yra aukščiau tos ribos, kurią apšviečia automobilio žibintai. Stirnos, šernai ir taurieji elniai neretai keliuose pasirodo bandomis, o ne po vieną. Tai gana dideli gyvūnai, tad lengvojo automobilio susidūrimas su kanopiniais kelia didelį pavojų vairuotojui ir keleiviams, o pats automobilis gali būti sudaužytas nepataisomai.

Specialistų rekomendacijos

Jei kelyje arba šalikelėje matote laukinį gyvūną:

  • Sumažinkite greitį ir naudokite garso signalą signalizuodami trumpais pliūpsniais. Tai gali paskatinti gyvūną pasitraukti nuo kelio.
  • Neprivažiuokite prie pat gyvūno ant kelio arba šalia jo – išgąsdinti gyvūnai yra neprognozuojami ir gali bėgti bet kuria kryptimi.
  • Atkreipkite dėmesį, ar nėra daugiau gyvūnų (kai kurie jų keliauja bandomis).
  • Stebėkite iš priekio atvažiuojančius automobilius ir veidrodėliuose, kas vyksta už jūsų.
  • Jeigu, norint išvengti gyvūno, jums būtina sustoti, stabdykite stipriai, tačiau venkite slydimo.
  • Jeigu negalite sustoti prieš didelį gyvūną, apvažiuokite jį iš užpakalinės pusės.

Laikykitės šių taisyklių:

  • Pasirūpinkite, kad automobilio langai būtų švarūs iš vidaus ir iš lauko pusės (pagerės matomumas, ypač naktį).
  • Patikrinkite, ar jūsų transporto priemonės žibintai veikia, ir pasirūpinkite, kad priekiniai žibintai būtų švarūs.
  • Laikykitės nurodytų greičio apribojimų.
  • Atkreipkite dėmesį į ženklus, įspėjančius apie laukinius gyvūnus.
  • Sumažinkite greitį prieš kelio vingį, kalvos viršuje ir kelio ruožuose prie miško ir pamiškėse.
  • Atsiminkite, kad naktį dėl priešpriešinio eismo juosta važiuojančio transporto šviesų pastebėti gyvūnus ant kelio yra sunkiau.
  • Jei galite rinktis, važiuokite šviesiuoju paros metu – gyvūnai dažniau migruoja anksti ryte ir sutemus.
  • Jei priešais važiuojantis vairuotojas stabdo arba mažina greitį, atitinkamai sumažinkite greitį ir jūs, nes jis taip gali reaguoti į pavojų, kurio dar nepastebėjote.
  • Jei kelyje smulkus gyvūnas, saugiau yra jį pervažiuoti, negu išvažiuoti į priešingo eismo juostą arba staiga sukti į šalikelę. Kai matote kelyje briedį, visi būdai išvengti susidūrimo yra tinkami.


Kai susidūrimas neišvengiamas, pasistenkite sumažinti smūgį: 1) nukreipkite automobilį į tą pusę, iš kurios gyvūnas atėjo; 2) žiūrėkite ne į gyvūną, o ta kryptimi, kur norite važiuoti; 3) pasistenkite trenktis į gyvūną automobilio šonu, o ne priekiu; 4) prieš pat susidūrimą atleiskite stabdžio pedalą (stabdant automobilio priekis nusileidžia, todėl padidėja tikimybė, kad stambus gyvūnas trenksis į priekinį stiklą); 5) pasilenkite kuo žemiau (briedžiai ir elniai neretai užvirsta ant automobilio stogo).

Nepavykus išvengti susidūrimo, pasirūpinkite automobilio ir keleivių saugumu, praneškite policijai ir draudimo bendrovei, nebandykite patraukti nuo kelio sužaloto gyvūno.