Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Parodos atidarymas: L.e.p. „Laiptų galerijos“ vadovė Kristina Alseikė, Ričardas Garbačiauskas, Elga Grynvaldė, dr. Regina Kvašytė.Dariaus Ančerevičiaus nuotr.
Teresė HokienėŠaltinis: Etaplius.LT
Šiemet Latvijos nepriklausomybės dienos proga „Laiptų galerijoje“ atidaryta įspūdinga Elgos Grynvaldės (Elga Grīnvalde) tapybos paroda „Labirintas“. Jau įprasta, kad tokiuose susitikimuose vertėjos pareigų maloniai imasi Baltų centro vadovė dr. Regina Kvašytė. Parodą pristatė tapytojas Ričardas Garbačiauskas, kuris šią kolekciją pavadino Latvijos kultūros inkliuzu. Iš tiesų dailininkės paveikslai tarsi prigijo „Laiptų galerijos“ erdvėse ir paskleidė malonią energiją. Susirinkusius parodos lankytojus ir svečius iš Latvijos dainomis pasveikino „Laiptų galerijos“ folkloro ansamblis „Salduvė“ (vad. Darius Daknys).
Pirmoji personalinė paroda Lietuvoje
Pristatydama vakaro dalyvius laikinoji „Laiptų galerijos“ vadovė Kristina Alseikė pasidžiaugė, kad toks gausus būrys galerijos lankytojų susirinko drauge paminėti Latvijos nepriklausomybės. „Simboliška, kad po remonto dar tik baigiame įsikurti, dar tik antra paroda „Laiptuose“, o su mumis – broliai ir sesės latviai. Mums visiems tai didelė šventė“, – kalbėjo k. Alseikė, – jau dvyliktus metus iš eilės švenčiame kartu.“
„Labirintas“ – pirmoji personalinė E. Grynvaldės paroda Lietuvoje, antroji užsienyje (pirmoji vyko Florencijoje). Menininkė yra baigusi stiklo dirbinių dizainą Rygos taikomosios dailės koledže, vitražo dizainą Latvijos dailės akademijoje, 2000 metais baigė tapybos magistro studijas Latvijos dailės akademijoje, nuo 2003 m. tapo Latvijos dailininkų sąjungos nare. Parodose pradėjo dalyvauti dar studijuodama, Latvijoje surengta daugiau nei 30 personalinių parodų, dailininkės darbai nesyk eksponuoti Marko Rothko centre Daugpilyje. Elga Grynvaldė aktyvi grupinių tarptautinių parodų, simpoziumų, kūrybinių rezidencijų dalyvė, pati organizuoja abstrakčiojo meno plenerus.
Minimalizmas ir spalvos galia
Tapytojas Ričardas Garbačiauskas pasakojo susipažinęs su Elga jos organizuotame tarptautiniame abstrakcionistų plenere Daugpilyje. Marko Rothko centras tada dar tik kūrėsi. Nuo to laiko ryšys nenutrūko, vienas kito kūryba domisi, retkarčiais pleneruose ar parodose susitinka. Pasak šiauliečio, Elga puiki plenerų organizatorė ir tapytoja, nepaprastai darbšti, talentinga. Tai šiuolaikinė viduriniosios kartos menininkė minimalistė.
Minimalizmas, kaip srovė, subrendo JAV po Antrojo pasaulinio karo. Ši modernaus abstraktaus meno šaka gyvybinga ne tik JAV bei Europos mene. Minimalizmas madingas beveik visose gyvenimo srityse: architektūroje, dizaine, muzikoje. Šiuo metu populiarūs skandinaviški interjerai, kur visai nedaug smulkių detalių, švaru, gražu. Lietuvos kontekste gal minimalizmas nėra tiek išplėtotas, kiek Latvijoje, kur stiprią įtaką turi Marko Rothko centras. Aišku, mene nėra grynų pavidalų, minimalizmas taip pat yra veikiamas įvairių tradicijų – japonų, skandinavų, etc. Įvairovė meno pasaulį daro turtingesnį.
„Man patinka minimalizmas, aukštai vertinu Elgos Grynvaldės tapybą, – kalbėjo Ričardas Garbačiauskas. – Menininkės darbai užburia išskirtiniu turtingu spalvų pasauliu, kviečia spėti, prisiminti, pajausti. Paveikslai turi savotišką paslaptingą švytėjimą ir gylį. Lėtai, sluoksnis po sluoksnio, spalvos laisvai sklinda viena ant kitos, juntamas jautrus tikrovės blyksnis – vos pagaunami materialaus pasaulio kontūrai, tarsi šviesos riba. Kviečiu į paveikslus įsižiūrėti iš tolo ir iš arčiau. Juose nėra daug detalių, bet gali pajausti spalvos gelmę, nuotaikų atspindžius. Kiekvienas žiūrovas paveiksluose pamatys kažką savo. Vieni kūriniai nuramina, o kai kurie skleidžia stiprią energiją.“
Įkvėpimo ieško gamtoje
Parodos „Labirintas“ paveikslų kolekciją sudaro atrinkti geriausi pastarųjų trejų metų autorės darbai. Autorė jų bent 30 buvo atrinkusi, tačiau „Laiptų galerijos“ erdvės nedidelės ekspoziciją teko gerokai sumažinti. Elga Grynvaldė prieš parodą pasakojo „Tapyba – tai mano gyvenimo kelio meditacija, kurioje ieškau ir randu vis naujų būdų save įtvirtinti. Plėtodama abstraktų emocinį ekspresionizmą laikausi klasikinės aliejinės tapybos principų. Sluoksniavimas ir šviesos šaltinis sukuria gylį. O kūrybinis impulsas ateina iš gamtos, iš sielos patirčių. Gyvenimo įvykius galima palyginti su labirintų įveikimu per laiką ir erdvę. Kiekviename posūkyje mums atsiveria naujos galimybės keisti ir keistis. Tapyboje šiuo metu randu emocinę pusiausvyrą, tai mano pasirinkimas šiame labirinte“. Pasak autorės, svarbiausias jos įkvėpimo šaltinis yra gamta. Tik paviršutiniškai metus žvilgsnį atrodo, kad kalnai arba jūra yra vientisa. Įsižiūri ir išryškėja kalnų pakopos, jūros raibuliavimas savaip susisluoksniuoja. Gamta yra didžioji spalvų kūrėja. Elga Grynvaldė atkreipia dėmesį į išraiškingu geltoniu sužydusius paveikslus: „Gintaro žemė“ – naujausias kūrinys, kurį paskyriau Latvijai ir Lietuvai, nes mus ta pati jūra sujungia.“
Už laiko ir erdvės ribų
Elgos Grynvaldės paveikslas nėra nei fizinė, nei erdvinė dimensija. Kai kur blyksteli asociacijos su vitražais, su šviesos žaismu stiklo paviršiuose. Tai spalvos galia materializuota mintis ar emocija. Tankiu emociniu sluoksniavimu ji prisotinama kultūrinės patirties. Ją „perskaityti“ sąlyginai padeda paveikslų pavadinimuose slypinčios užuominos, kuriose minimi žemės, jūros ar dangaus atspindžiai. Spalvų švytėjimas įtraukia, panardina į emociją, kurioje išnyksta laiko ribos. Kuo ilgiau žvelgi, tuo stipriau į tave plūsta keista, užburianti energija. Pojūtis panašus, tarsi žvelgtum į jūrą