PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Balandžio 24 d. 12:28

Latvija traukiasi iš Otavos konvencijos

Pasaulis

Latvija / Pexels

Karolis BrogaŠaltinis: ELTA.LT


357855

Latvijos prezidentas Edgaras Rinkevičius ketvirtadienį pasirašė įstatymą dėl šalies pasitraukimo iš Otavos konvencijos, draudžiančios priešpėstinių minų naudojimą, kaupimą, gamybą ir perdavimą.

Įstatymą dėl pasitraukimo iš šios konvencijos balandžio 16 d. priėmė Latvijos parlamentas. Už jį balsavo 66 Saeimos nariai, o 14 parlamentarų iš partijų „Už stabilumą!“ ir „Pirmiausia Latvija“ (LPV) balsavo prieš. Dar du Saeimos nariai susilaikė, o trys nebalsavo.

Latvijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad šalis iš konvencijos ketina pasitraukti vienu metu su Estija, Lietuva ir Lenkija. Iš jos taip pat trauksis ir Suomija.

Pasak Užsienio reikalų ministerijos, Otavos konvencija buvo pasirašyta 1997 m., po to, kai baigėsi Šaltasis karas. Ją palaikė 164 šalys, įskaitant NATO valstybes nares (išskyrus JAV).

Ministerija teigia, kad tuo metu nebuvo jokių karinių, strateginių ar saugumo priežasčių, kodėl Latvija neturėtų prisijungti prie konvencijos. Tačiau dabar saugumo padėtis Baltijos jūros regione pasikeitė.

Ministerija pabrėžia, kad pradėdama pilno masto karą prieš Ukrainą Rusija pademonstravo, jog ji negerbia valstybių sienų, jų suverenumo ir tarptautinės teisės. Todėl Latvijai svarbu išlaikyti pasirinkimo laisvę ir galimybę lanksčiai reaguoti panaudojant įvairią ginkluotę ir sprendimus tam, kad jį sustiprintų atgrasymą ir nacionalinį saugumą.

Be to, ministerija nurodo, kad priešpėstinės minos naudojamos kartu su kitomis minomis ir ginklų sistemomis padidintų kariuomenės kovinius pajėgumus sustabdant ar sulėtinant Rusijos kariuomenės judėjimą. Turint omenyje dabartinę saugumo padėtį regione, Otavos konvencija apribojo Latvijos gynybinius pajėgumus, nes ji nebūtų galėjusi naudoti priešpėstinių minų.

Pagal Otavos konvenciją, kiekviena ją pasirašiusi valstybė turi teisę iš jos pasitraukti. Kitos šalys ir Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius bei JT Saugumo Taryba bus tinkamai informuoti apie Latvijos sprendimą. Pasitraukimas iš konvencijos įsigalioja praėjus šešiems mėnesiams po to, kai JT pateikiami pasitraukimo dokumentai.

Latvija ir toliau visiškai vadovausis tarptautine humanitarine teise, įskaitant dėl civilių apsaugos karinių konfliktų metu, bet tuo pačiu metu garantuos ir savo saugumą, pabrėžia Užsienio reikalų ministerija. O įsigyjant ir panaudojant priešpėstines minas būtų vadovaujamasi karine logika ir gynybos pajėgumų vystymo prioritetais.

#LATVIJA#RINKEVIČIUS#PREZIDENTAS#SAEIMA#PARLAMENTAS
#VYRIAUSYBĖ#SAUGUMAS#GYNYBA#PRIEŠPĖSTINĖS#MINOS
#OTAVOS#KONVENCIJA#JUNGTINĖS#TAUTOS#JT