PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Lapkričio 12 d. 20:45

Lapkričio 15-oji – Pasaulinė lėtinės obstrukcijos diena

Šiauliai

Kruscha nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


19773

Lapkričio trečiąjį trečiadienį minima Pasaulinė lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diena (LOPL). Tai kvėpavimo takų sutrikimas, kai žmogaus kraujyje trūksta deguonies ir jis pradeda dusti.

Šią ligą dažniausiai sukelia rūkymas. Jei ji diagnozuojama per vėlai, žmogui gresia mirtis. Šios ligos formos: lėtinis bronchitas, bronchiolitas, emfizema.

Lietuvos astmos klubų asociacija Pasaulinės LOPL dienos proga skelbia akciją „Minutė be oro“. Visi gyventojai raginami pamėginti vieną minutę nekvėpuoti ir pajusti, su kuo nuolat susiduria LOPL sergantis žmogus. Akcijos „Minutė be oro“ pagrindinis tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą ir paskatinti gyventojus išsitirti dėl LOPL.

Labiausiai turėtų susirūpinti rūkantieji ilgiau nei 10 metų. ES atliktas tyrimas parodė, kad 75 proc. sergančiųjų LOPL net nenumano apie savo ligą.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje yra pusė milijardo žmonių, sergančių LOPL. Manoma, kad 2020 metais LOPL bus trečioji liga pagal mirtingumą. Nuo 1984 m. sergamumas LOPL Lietuvoje išaugo nuo 1,3 proc. iki 3,5 proc. Iš Europos Sąjungos narių šis rodiklis didesnis tik Suomijoje ir Belgijoje, kur sergančiųjų LOPL dalis sudaro atitinkamai 4 proc. ir 5 proc. gyventojų.

Rūkymas yra pagrindinė susirgimo LOPL priežastis. Kitos priežastys: aplinkos tarša, persirgtos kvėpavimo takų infekcijos. Naujausi tyrimai, paskelbti „Respiratory Medicine“ žurnale, parodė, kad LOPL suserga apie 50 proc., o ne 15–20 proc. rūkančiųjų, kaip buvo manoma anksčiau.