PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Lapkričio 14 d. 13:21

Lapkričio 14-oji - Pasaulinė diabeto diena

Šiauliai

Freepik.com nuotr.

Diana ŠiurkienėŠaltinis: Visuomenės sveikatos biuras


283425

Kasmet lapkričio 14 dieną minima Pasaulinė diabeto diena. Tai – Frederiko Bantingo, kuris kartu su Charlesu Bestu atrado insuliną, gimimo diena. Minėti Pasaulinę diabeto dieną pasiūlė Tarptautinė diabeto federacija ir Pasaulio sveikatos organizacija 1991 metais, siekdamos atkreipti dėmesį į pasaulinę šios ligos epidemiją.

Cukrinis diabetas – lėtinė endokrininė metabolinė liga. Ją sukelia žmogaus organizme insulino sintezės, sekrecijos ir periferinio veikimo sutrikimas. Insulinas – hormonas, kurį gamina kasos beta-ląstelės. Jis padeda gliukozei patekti į raumenis, riebalinį audinį, kepenis, reguliuoja ir mažina gliukozės kiekį kraujyje. Žmonių, kurie serga pirmo tipo cukriniu diabetu, kasos beta-lastelės dėl įvairių priežasčių negamina insulino. Jeigu organizme yra pakankamai insulino, bet jis nėra periferijoje veiksmingai naudojamas, susergama antro tipo diabetu.

Dažniausia cukrinio diabeto forma – antro tipo diabetas. Juo serga suaugę ar vyresnio amžiaus žmonės, neretai per daug sveriantys. Antro tipo cukrinis diabetas ne visada yra gydomas insulino injekcijomis. Kartais ligą pavyksta kontroliuoti subalansuota dieta, kūno masės mažinimu, fiziniu aktyvumu. Jei šių priemonių nepakanka ligos kontrolei, skiriamas gydymas tabletėmis. Iš visų diabetu sergančių žmonių 90-95 % yra antro tipo ligoniai.

Pirmo tipo diabetas yra autoimuninė liga, kurios metu sunyksta kasoje esančios ir insuliną gaminančios ląstelės. Dėl to žmonių, sergančių šia liga, organizmas stokoja ar visiškai negamina insulino. Tam, kad žmogus išgyventų, insulinas leidžiamas švirkštais arba insulino pompa. Pirmo tipo diabetas, anksčiau vadintas jaunuolių diabetu, dažniausiai yra diagnozuojamas vaikams ir jaunuoliams.

Pagrindiniai rizikos veiksniai, susiję su 2 tipo diabetu, yra šie: diabetas šeimos istorijoje, antsvoris, nepalanki sveikatai mityba, fizinio aktyvumo stoka, amžius, aukštas kraujo spaudimas, sutrikęs gliukozės toleravimas, gestacinio diabeto istorija, sveikatai nepalanki mityba nėštumo metu.

Tarptautinės Diabeto Federacijos sveikos mitybos rekomendacijos visiems gyventojams:

  • Gerkite vandens, kavos ar arbatos, o ne vaisių sultis, gazuotus ar kitus saldintus gėrimus;
  • Valgykite mažiausiai tris porcijas daržovių kasdien, įskaitant žalias lapines daržoves;
  • Kiekvieną dieną valgykite iki trijų šviežių vaisių porcijų;
  • Užkandžiui valgykite riešutus, šviežio vaisiaus gabalėlį arba nesaldintą jogurtą;
  • Apribokite alkoholio vartojimą iki ne daugiau kaip dviejų standartinių vienetų per dieną;
  • Vietoj apdorotos mėsos pasirinkite liesos mėsos pjausnius, paukštieną ar jūros gėrybes;
  • Valgykite žemės riešutų sviestą vietoj šokolado ar džemo;
  • Rinkitės pilno grūdo duoną, o ne baltos duonos, ryžių arba makaronų gaminius;
  • Vietoj sočiųjų riebalų (sviestas, ghee, gyvuliniai riebalai, kokosų aliejus arba palmių aliejus) pasirinkite nesočius riebalus (alyvuogių aliejų, rapsų aliejų, kukurūzų aliejų arba saulėgrąžų aliejų).

PSO fizinės veiklos rekomendacijos:

5-17 metų vaikams ir jaunimui:

  • Kasdien užsiimkite bent 60 minučių vidutinio intensyvumo ir intensyvia fizine veikla.

18-64 metų amžiaus suaugusiems:

  • Bent 150 minučių vidutiniointensyvumo aerobinio fizinio aktyvumo (greitas vaikščiojimas, bėgiojimas, sodininkystė) per visą savaitę arba bent 75 minutės intensyvaus aerobinio fizinio aktyvumo per savaitę arba ekvivalentiškas vidutinės ir intensyvios fizinės veiklos derinys.

> 65 metų amžiaus senjorams:

  • Rekomenduojamas toks pat fizinio aktyvumo kiekis, įtraukiant pusiausvyros ir raumenų stiprinimo pratimus, pritaikytus pagal asmens gebėjimus ir aplinkybes.