PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugsėjo 1 d. 16:46

Laisvės dienos minėjimas Vilniuje

Vilnius

Aldona JakavonienėŠaltinis: Aldona Jakavonienė


244645

Rugpjūčio 31 d. Vilniuje, Lukiškių aikštėje vyko Laisvės dienos minėjimas. Renginyje dalyvavo aukščiausi šalies vadovai. Sveikinimo žodį tarė ir Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta.

Renginio metu vyko iškilminga vėliavų pakėlimo ceremonija ir Lietuvos kariuomenės orkestrų koncertas Lietuvos kariuomenės Garbės kuopa pristatė savo parodomąją programą. 1990 m. kovo 11 d., atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, vienas pirmųjų buvo iškeltas okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos klausimas. Tuo metu Lietuvos teritorijoje buvo dislokuotos maždaug penkios okupacinės kariuomenės divizijos ir apie 34,6 tūkst. karių 1000 tankų, apie 180 lėktuvų, 1901 šarvuotis. Žlugus SSRS ir sovietinę kariuomenę, dislokuotą Lietuvos teritorijoje, į savo jurisdikciją perėmus Rusijai 1992 m. sausio 31 d. įvyko pirmosios derybos ir rugsėjo 8 d. Maskvoje buvo pasirašytas Rusijos kariuomenės išvedimo iš Lietuvos grafikas.

Išvedimas buvo pradėtas rugsėjo 8 d. ir vyko keturiais etapais. Procesas nebuvo sklandus. Rusijos pusė, bandydama išsiderėti įvairių Lietuvos pusei nepriimtinų nuolaidų, ne kartą skelbė, kad kariuomenės išvedimas yra stabdomas. Lietuvos Respublikos vyriausybė užėmė tvirtą poziciją. Uždraudus į Rusijos karinius dalinius Lietuvoje įvesti naujokus, tai buvo daroma nelegaliai tiek geležinkelių, tiek oro transportu.

Rusijos kariuomenė sistemingai pažeidinėjo Lietuvos įstatymus. Siekiant, kad Rusijos karinės pajėgos nebūtų papildomos naujokais, Lietuvos kariuomenei ir savanoriams teko blokuoti jos dalinius. Visus nesklandumus, kilusius išvedant Rusijos kariuomenę, Lietuvos Vyriausybei pavyko išspręsti derybų keliu, pasinaudojant įvairiais politiniais kanalais. Galiausiai 1993 m. rugpjūčio 31 d., kaip ir buvo numatyta patvirtintame išvedimo grafike, Rusijos kariuomenės išvedimas iš Lietuvos teritorijos buvo baigtas. Lietuva pademonstravo, kad galima pasiekti sprendimą išvesti okupacinę kariuomenę išskirtinai derybomis, tvirtai laikantis principinių pozicijų. Kariuomenė iš Lietuvos buvo išvesta vieneriais metais anksčiau nei iš Vokietijos, Latvijos ir Estijos. Nuotraukos R.Kaminsko

++L2820576.JPG