PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Sausio 16 d. 15:10

Laisvė – vertingiausia dovana

Ignalina

Ignalinos rajono savivaldybės nuotr.

Lina KovalevskienėŠaltinis: Etaplius.LT


256622

Minint Sausio 13-ąją švietimo ir kitos įstaigos, gyventojai buvo kviečiami prisijungti prie iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“. Languose uždegėme atminimo, vienybės ir vilties žvakeles. Ignalinos krašto muziejuje Laisvės gynėjų dienos renginyje prisiminti laisvės gynėjai, kalbėta apie laisvės kainą, pristatyta R. Požerskio istorinių fotografijų paroda, klausytasi kanklių muzikos. Vakare Ignalinos Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje aukotos šv. Mišios už laisvę gynusius ir šiandien ją ginančius.

Renginio vedėja Agnė Nemanytė priminė tragiškus ir tuo pačiu didingus 1991 m. Sausio įvykius, kalbėjo apie mūsų iškovotąją laisvę ir taip visiems svarbią ukrainiečių kovą. Renginio dalyvius ji kvietė pasiklausyti jaunųjų kūrėjų ir atlikėjų Agotos Zdanevičiūtės ir Tomos Čepaitės dainų, iškalbingos ir šiai progai taip tikusios ramios kanklių muzikos. Minėta, kad kiekvienas turime savo Sausio 13-osios istoriją ir savo prisiminimus... Žuvusieji už Lietuvos laisvę pagerbti tylos minute.

Didelis tikėjimas, drąsa, vieningumas ir skambančios lietuviškos dainos tuomet buvo svarbiausi ginklai tautos, nepabūgusios stoti prieš tankus. Ginklai, kurie suveikė. Lietuvos laisvės nenorėjusi pripažinti sovietų vadovybė galiausiai atsitraukė. Šiandien tai atrodo tarsi stebuklas. O gal išties tai ir buvo stebuklas...

Apie šią svarbią tautos pergalę, laisvės kainą ir svarbą kalbėjo Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas. ,,Prieš 32 metus Lietuva pasipriešino agresoriui. Prie televizijos bokšto Vilniuje daugiau nei 600 taikių žmonių buvo sužeista, žuvo 14-ka. Jų vardai nepamirštami. Laisvę apgynė paprasti, neginkluoti žmonės. Ir šiandien mes kaip niekad jaučiame, matome, kokia trapi laisvė, kaip dėl jos kovoja Ukrainos kariai, kaip žūsta paprasti Ukrainos gyventojai, vaikai...“, – kalbėjo vicemeras. Branginti laisvę kaip vertingiausią dovaną kvietė ir savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Balinskienė, dėkojusi visiems atėjusiems paminėti svarbios datos ir išreikšti pagarbą laisvės gynėjams. ,,Ir dėl jūsų, čia šiandien susirinkusių, atmintis yra gyva...“, – sakė ji.

Renginyje dalyvavo Laisvės gynėjai, Sausio 13-osios medaliu apdovanoti Ignalinos krašto savanoriai Albinas Gruzdys ir Žilvinas Aigiris Bulavas. Jiems dėkota už drąsaus ir pasiaukojančio gyvenimo pavyzdį. Laisvės gynėjams įteiktos savivaldybės atminimo dovanėlės. ,,Sveikinu jus Laisvės gynėjų dienos proga ir dėkoju visiems, kurie tomis dienomis buvo kartu. Mes labai laiku atsikovojom savo laisvę ir šiandien su baime stebime, kas dedasi Ukrainoje...“, – bendražygių vardu trumpai ir jautriai kalbėjo A. Gruzdys. Taip, išties. Šiandien neramu dėl laisvės, tačiau tai leidžia dar stipriau pajusti, kad būtent laisvė yra svarbiausias kiekvienos šalies, tautos, kiekvieno žmogaus laimės ir gerovės garantas.

Renginio dalyviai apžiūrėjo muziejuje eksponuojamą Laisvės gynėjų dienai skirtą parodą „1991 metų sausio 13-osios veidai Romualdo Požerskio nuotraukose“. R. Požerskis – žinomas Lietuvos fotomenininkas, daugelio fotografijos albumų autorius, parodų dalyvis. „Baisiausia buvo 1991-ųjų sausio dienomis. Vakare, įsijungęs televizorių, pamačiau, kad Vilniuje prasidėjo Lietuvos televizijos užgrobimas. Kaune gaudė bažnyčių varpai ir kaukė sirenos. Nieko nesvarstydamas į krepšį pradėjau krauti fototechniką, rinkti fotojuosteles – pasijutau kaip kareivis, kuris prieš mūšį dedasi kulkas. Palikau verkiančią žmoną, mažus vaikus, sėdau į automobilį ir išlėkiau į Vilnių...“, – prisimena fotografas.

Jo sustabdytose istorinėse akimirkose – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatų, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų, Lietuvos laisvės gynėjų, Lietuvos dvasininkų, politikų, žurnalistų veidai, portretai, liudijantys istorinės akimirkos dramą, įtampą, baimę, dvasios stiprybę, pasiryžimą stovėti iki pergalingos pabaigos. Parodą parengė ir muziejui pateikė Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Parlamentarizmo istorinės atminties skyrius.