PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Liepos 5 d. 11:37

„Laiptų galerijoje“ – Saulius Petreikis World Orchestra laisvės šauksmas

Lietuva

Dariaus Ančerevičiaus nuotr.

Julita GaldikienėŠaltinis: ŠMKC „Laiptų galerija“


307979

Liepos 3 dieną Šiaulių miesto kultūros centre „Laiptų galerija“ nugriaudėjo pirmasis iš trijų, Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės) dienai skirtų renginių – Saulius Petreikis World Orchestra muzikinė programa LAISVĖ ŠAUKIA.

Koncerto metu klausytojai turėjo galimybę pasiklausyti net keliolika analogų neturinčių, baltišką archajinę liniją pratęsiančių muzikinių kūrinių. Tai – bendras brolių Sauliaus ir Donato Petreikių kūrybinis darbas, kurį patys muzikantai įvardija kaip vieną svarbiausių bei ambicingiausių drauge įgyvendintų projektų.

„Laimingo Laimintuo“, „Samogits“, „Mane Tenebras (tamsus rytas)“, „Tūto“, „Saulala Ridula“ – tik dalis muzikinės programos kūrinių, kuriuos išgirdo į koncertą susirinkę klausytojai. Daugelis kompozicijų – savotiškas kvietimas prisiminti mūsų protėvius, įkvepiantis pasinerti į priešpriešą tarp ramybės ir šauksmo, meilės ir netekties, džiaugsmo ir ašarų. Kiekvienas kūrinys atspindi skirtingas vidines kovas, kurios yra pažįstamos daugeliui.

Saulius Petreikis – pasaulinį pripažinimą pelnęs multiinstrumentalistas, tad vakaro metu netrūko ir jo pasakojimų apie vieną ar kitą instrumentą. Koncerto metu atlikėjas publiką supažindino su istoriniu mediniu pučiamuoju muzikos instrumentu, ypač populiariu Kaukaze bei Artimuosiuose Rytuose ar Balkanuose – duduku. Juo atlikta daina „Duduko Ašaros“. Didelio susidomėjimo sulaukė ir kitas muzikos instrumentas – dambrelis, kurio skleidžiamos melodijos stebino tikrai ne vieną.

Visa „Laisvė šaukia“ programos muzika skirta didingam tautos šauksmui išreikšti, menančiam stiprybę ir tikėjimą savo galybe. Koncertą vainikavo ir jį įprasmino tokio paties pavadinimo daina – „Laisvė šaukia“: „Kiekvienas iš mūsų turi vidinį šauksmą – laisvės šauksmą. Ir norisi skirsti kaip paukščiui... Net ir pakirpus sparnus, mes galime juos išsigydyti bei kilti aukštai į dangų, į saulę, į savo vidinio pasaulio laisvę“, – apie kūrinio prasmę bei laisvės sampratą kalbėjo Saulius Petreikis.

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius