PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2020 m. Kovo 27 d. 14:10

Laiptinių valymas – daugiabučių namų administratorių rūpestis

Klaipėda

Laimos Šveistrytės nuotr.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


123104

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai pastarosiomis dienomis sulaukė didelio srauto gyventojų klausimų apie patalpų valymą ir dezinfekciją. Kaip tai vyksta Gargždų daugiabučiuose, teiravomės UAB „Gargždų būstas“ ir kelių daugiabučių namų bendrijų pirmininkų. Kol Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras rengia sprendimus šiais klausimais, kai kurie daugiabučiai jau dezinfekuojami.

Specialistų patarimai

Penktadienį išplatintame Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) pranešime rašoma, kad paskelbus karantiną laiptines reikia plauti įprastu būdu, naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų). Toks pat ir liftų valymo būdas. Dažnai liečiamus paviršius (nesvarbu, ar yra laiptinėje sergančių užkrečiamąja liga ar ne), laiptinių langų palanges rekomenduojama valyti bent kartą per dieną drėgno šluostymo būdu taip pat naudojant įprastus ploviklius, kurie turi dezinfekuojančių priedų. Jei gyvena sergantis ar įtariama sergantis užkrečiamąja liga žmogus, pasak specialistų, laiptinę ir turėklus dezinfekuoti alkoholiniu dezinfekantu, kurio koncentracija ne mažesnė nei 70 proc., arba buitiniu balikliu, kuriame chloro koncentracija yra 0,5 proc.

ULAC specialistų gyventojai teiravosi ir apie sausą laiptinių valymą, kuris, deja, yra nesaugus, nes pakeliamos dulkės ir mikroorganizmai (ligų sukėlėjai: virusai, bakterijos ir kt.) ir juos gali įkvėpti žmogus. Todėl šio valymo būdo reikia atsisakyti.

Be įprasto laiptinių valymo ar dezinfekavimo, būtinas ir vėdinimas: vėdinti mažiausiai 2–3 kartus per dieną, daryti skersvėjus. Kadangi daugelyje daugiabučių yra telefonspynės, jas patariama valyti drėgnu būdu su šluoste (geriau vienkartine) naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų). Po to rekomenduojama telefonspynes dezinfekuoti bent kartą per dieną šluostymo būdu naudojant dezinfekcinius tirpalus (70 proc. alkoholinius dezinfekantus).

Ėmėsi nelaukdami nurodymų

Kaip valyti ar dezinfekuoti laiptines, domėjosi ir Gargždų daugiabučių gyventojai, nes tik nedaugelį namų valo įmonės. Dažniausiai taupydami lėšas gyventojai pagal grafiką laiptines plauna patys: vieni kas savaitę, kiti – dar rečiau. Pirmadienį „Banga“ pasiteiravo kelių daugiabučių namų bendrijų (DNSB) pirmininkų, ar ruošiasi karantino laikotarpiu dezinfekuoti namų laiptines, ir išgirdo, kad tai jau vyksta. DNSB „Bangelė“ pirmininkas Stasys Strakšas pasirūpino, kad pirmadienio rytą būtų atlikta Pušų g. 41 namo dezinfekcija. Jis sakė tiksliai negalintis pasakyti, kada ją teks kartoti: „Gali būti, jog po savaitės.“

„Šįryt pamačiau, kad dezinfekuojamas Pušų g. 41 daugiabutis. Susisiekiau su tos bendrijos pirmininku. Tuo pačiu įmonė išdezinfekavo ir mūsų, Pušų 39 namo, laiptines“, – sakė „Piliakalnio“ pirmininkė Otilija Bertulienė. Išdezinfekuoti vieną laiptinę kainavo 26 eurus, dar 10 eurų – už atvykimą. Apie tai, kad laiptinės dezinfekuotos, namo gyventojai buvo informuoti skelbimu ant laukujų durų. Pastatų priežiūros ir diagnostikos centras, atlikęs dezinfekciją, nurodė datą ir tikslų laiką. Skelbime gyventojų prašoma po dezinfekcijos bent 15 minučių į laiptinę neiti, paaiškinta, kad buvo naudojamas sertifikuotas skystis, kurio veiksmingumas virusams, grybeliams ir bakterijoms įrodytas laboratoriškai, jam išduotas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro liudijimas. Teigiama, kad skysčio veiksmingumas – keletas savaičių. Nurodytas ir telefonas, kuriuo galima kreiptis dėl užsakymų, bei internetinis puslapis.

Pasirūpino dezinfekciniais skysčiais

Kelių DNSB pirmininkas Robertas Paulauskas tvirtino, kad kai kuriuose namuose laiptinės, liftai, turėklai dezinfekuojami jau trečią savaitę: „Tai atlieka įmonė, kuri tuose namuose teikia ir įprastą laiptinių valymo paslaugą. Domiuosi, kokios dezinfekavimo paslaugų kainos Klaipėdoje.“ 182 Eur be PVM. Tiek, pasak R. Paulausko, gali kainuoti ne visų namo laiptinių, o vienos dezinfekcija, jei dezinfekuojami visi paviršiai, laiptų pakopos ir sienos. „Rasti paslaugą už padorią kainą nėra lengva, – teigė vyriškis. – Kadangi kai kurių namų laiptines valo samdomos valytojos, yra nupirkta dezinfekcinio skysčio ir joms išdalinta, kad kas 2–3 dienas dezinfekuotų laiptinėse dažniausiai liečiamus paviršius (laiptų turėklus, durų rankenas). Tačiau daugelio daugiabučių laiptines valo patys gyventojai. Kiekvienam butui juk neišdalinsiu. Skystį pirkau iš karto visoms daugiabučių bendrijoms, kurioms vadovauju, todėl gavau nuolaidą, bet jis tikrai nėra pigus – pusė litro kainuoja 8 eurai.“ R. Paulauskas stebėjosi, kad žmonės nori paslaugos, bet mokėti už ją nenori. Atseit tu pirmininkas, tu ir turi viską padaryti.

„Su kai kurių bendrijų gyventojais sutarėme, kad namų laiptinėse bus ir rankų dezinfekcinio skysčio, tačiau ten, kur yra mažų vaikų, būtų nesaugu jį padėti“, – atkreipė dėmesį R. Paulauskas.

Du darbuotojai – visam rajonui

200 daugiabučių namų rajone administruojanti UAB „Gargždų būstas“, pasak direktorės Patricijos Smailytės, pirmadienį po Butų ūkio asociacijos rekomendacijų taip pat pradėjo laiptinių dezinfekciją. „Tokios paslaugos nesame teikę. Išsiuntėme užklausą į įmones, kurios turi kompetencijos šioje srityje, tačiau pasiūlymų dar negavome, todėl skyrėme du darbuotojus dezinfekuoti daugiabučių namų laiptines. Aprūpinome juos visomis reikalingomis apsaugos priemonėmis: respiratoriais, pirštinėmis, specialia apranga. Šiandien jie pradėjo darbą Gargžduose, Kvietinių g. ir eina iš namo į namą Klaipėdos gatvės link, o rajone mes administruojame 200 namų. Pagal rekomendacijas laiptinę reikėtų valyti dukart per dieną“, – apie didžiulį darbuotojams teksiantį krūvį sakė „Gargždų būsto“ direktorė. Pasak jos, trūksta gyventojų supratingumo, kurie taupydami nenori vėdinti laiptinių, prašo jose išjungti šildymą ir t. t. „Po dezinfekcijos būtina laiptinę išvėdinti. Kai darbuotojai atidarys langus, gyventojai ims skųstis Savivaldybei, kad jiems šalta“, – konfliktus su gyventojais prognozavo R. Smailytė. Tuo labiau, kad už šią paslaugą reikės mokėti papildomai. Kiek ji gyventojams kainuos, kol kas nesą aišku.

Tik vieno „Gargždų būsto“ administruojamo namo laiptines valo įmonė, kuri ir dezinfekuos laiptines.

Savivaldybė įpareigos

Klaipėdos rajono savivaldybės Ryšių su visuomene skyrius pirmadienį informavo „Bangos“ redakciją, kad Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras rengia sprendimą, įpareigosiantį daugiabučių namų administratorius pasirūpinti laiptinių dezinfekavimo ir valymo darbais:

„Primename, kad daugiabučio namo laiptinė yra bendro naudojimo objektas, kurį privalo prižiūrėti namo administratorius, pagal tai, kokį administravimo būdą yra pasirinkę namo savininkai, t. y. bendrija, administruojanti įmonė ar jungtinės veiklos sutartimi įgaliotas asmuo. O dezinfekcija irgi yra bendro naudojimo objekto priežiūra.

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos išplatintas rekomendacijas, aplinkai valyti ir dezinfekuoti rekomenduojama naudoti 0,1 proc. natrio hipochloritą (skiesti santykiu 1:50, jeigu naudojamas buitinis baliklis, kurio pradinė koncentracija yra 5 proc.). Paviršius, kuriuos gali sugadinti natrio hipochloritas, reikia valyti 70 proc. koncentracijos etanoliu. Prieš naudojant dezinfekcines medžiagas, būtina kiekvieną paviršių nuvalyti neutraliu plovikliu.

Panaudotas valymo ar dezinfekavimo priemones po kiekvieno valymo reikia išmesti kaip užterštas atliekas, o daugkartinio naudojimo valymo priemonės turi būti dezinfekuojamos papildomai.

Atliekant valymo darbus patalpose, galimai užterštose koronavirusu, taigi ir laiptinėse, reikia naudoti daleles filtruojančius FFP2 arba FFP3 respiratorius, akinius arba veido skydelius, vienkartinius, ilgarankovius, skysčiams nepralaidžius chalatus ir buitines pirštines.“