Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asociatyvi nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
„Toks įspūdis, kad kai kurios daugiabučių laiptinės Šiauliuose nevalytos nuo Nepriklausomybės laikų, kitos – mėnesius“, – pradėdamas antradienį, balandžio 14-ąją, surengtą nuotolinę spaudos konferenciją sakė laiptinių dezinfekavimo klausimą nagrinėjęs miesto meras Artūras Visockas.
Daugiau skaitykite: Įvykdytas pirmasis laiptinių švaros patikrinimas
Primename, kad Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rekomendacijos dėl laiptinių dezinfekavimo balandžio 8-os dienos nutarimu tapo privalomomis. Praėjusią savaitę Šiaulių miesto savivaldybę pasiekė miesto daugiabučių bendrijas vienijančios asociacijos prezidentės raštas, kuriame bendrijų vardu nepritariama miesto valdžios sprendimui laiptinių dezinfekavimo organizavimą patikėti bendrijų atstovams. Apie tai antradienį vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo meras A. Visockas.
„Kas šiek tiek nustebino praėjusią savaitę, tai bendrijų pirmininkai. Manau, kad šitas raštas yra netyčinė klaida, – pasakojo miesto vadovas. – Šitą raštą pasirašo asociacijos prezidentė Virginija Remeikienė. Jo visa esmė išdėstoma šešiuose punktuose ir sakoma, kad nebus įgyvendinamas administracijos direktoriaus įsakymas dėl laiptinių tvarkymo.“
Anot mero, Savivaldybę pasiekusiame rašte dėstoma, jog priimant tokius sprendimus bandoma sunaikinti bendrijas, taip pat yra pasakoma, kad reikalavimas, esą, įsigalioja tik nuo liepos 1 dienos.
„Ponia Remeikienė kalba 62 bendrijų pirmininkų vardu. Netikiu, kad šitas kalbėjimas yra visų bendrijų vardu todėl, kad du kartus per savaitę išplauti laiptinę įpilant dezinfekavimo skysčio nėra kažkas tokio, ko negali padaryti ir suorganizuoti bendrijos pirmininkas, – dėstė meras. – Atvirkščiai, aš tikiuosi, kad bendrijų pirmininkai nesivadovaus dviem kartais, o galbūt nusistatys ir dažnesnį režimą. Sieksime ir pasieksime, kad būtinoji higieninė aplinka būtų realizuota bendrijų daugiabučių laiptinėse, nes manome, kad tai potencialiai yra rizikingos vietos.“
Meras priminė, kad praėjusią savaitę buvo atliktas patikrinimas, kurio metu įvertinta tvarka Šiaulių daugiabučių namų laiptinėse.
„Nenoriu sakyti, kad kai kurios laiptinės netvarkytos nuo 90-ųjų, bet kad jos netvarkytos metų metais ar mėnesių mėnesiais, tai yra akivaizdu. Šioje vietoje proveržis bus“, – žadėjo A. Visockas. „Kodėl Šiaulių miesto savivaldybė nedezinfekuoja miesto, nedezinfekuoja šaligatvių – taip motyvuojama, kodėl nėra prasmės dezinfekuoti laiptinių, neva virusas parsinešamas iš miesto. Na, leiskite tikėtis, jog bendrijų pirmininkai ar administruojančios įmonės ras būdų, kaip įgyvendinti dabar jau galiojančius teisės aktus, kurie kalba apie tai, kad rekomendacijos tampa privalomu dokumentu“, – spaudos konferencijoje kalbėjo jis.
Arnas Ilgauskas, Savivaldybėje dirbantis teisininkas, sakė, kad šioje vietoje teisinių diskusijų kilti apskritai nebeturėtų: „Išanalizavus situaciją, visi daugiabučių administratoriai, administruodami daugiabučius namus, privalo laikytis aplinkos ministro patvirtinto statybos reglamento dėl šių daugiabučių priežiūros. Statybos techninio reglamento pakeitimai, susiję su ekstremalia padėtimi, su karantinu, įsigaliojo balandžio 8 dieną ir šis statybos reglamentas padarė Sveikatos apsaugos ministro bei administratoriaus direktoriaus nurodymus dėl laiptinių dezinfekavimo privalomais.“
patikrinimo-akimirkos-33608.jpg
Tiesa, ne visos Šiaulių daugiabučius administruojančios bendrijos nepakluso reikalavimams. Meras pasidžiaugė V. Grinkevičiaus gatvės 6-ojo namo bendrija. „Apsilankius šiuo adresu rasta netgi perteklinė švara“, – juokėsi jis, perduodamas žodį namo bendrijos pirmininkei Gitanai Grunskienei.
Pirmininkės teigimu, šiame name gyvenančių žmonių požiūris lėmė, jog į laiptinės švarą nebuvo pažiūrėta pro pirštus: „Mūsų požiūris toks, kad sulig mano buto durimis namo priežiūra nesibaigia. Paskelbus karantiną, iš karto įsirengėme dozatorius rankų dezinfekciniam skysčiui. Anksčiau pas mus drėgnuoju būdu vieną kartą savaitėje būdavo valomos laiptinės, turėklai, pašto dėžutės. Pandemijos atveju mes valome kiekvieną dieną, arba nupurškiant, arba nuvalant laiptinę. Tai tikrai brangiai nekainuoja, esame paskaičiavę ir gyventojai gali paliudyti. Butui prisideda nuo 1 iki 2 eurų mokestis. Perkame dezinfekcinius skysčius ir taupiai naudojant mes gyvename švariai. Purškiame jungiklius, turėklus, palanges, langų atidarymo rankenėles, lauko duris, netgi gyventojų buto duris iš lauko pusės.“
Namo pirmininkė sakė, jog yra samdomas valytojas, kuris dirba pagal verslo liudijimą. Tačiau meras A. Visockas pridūrė, kad laiptinės valymu gali užsiimti ir patys gyventojai, jei tik susiorganizuoja.
„Gali ir patys žmonės susiorganizuoti, patys tvarkytis savo laiptinę. Gali samdyti įmonę ar valytoją. Šiuo metu, kuomet reikia suvaldyti virusą, mes turime laikytis minimalių reikalavimų. Tai yra: du kartus per savaitę drėgnas laiptinių valymas, jokiu būdu ne dulkes keliant į viršų, į vandenį įpilant šiek tiek dezinfekcinio skysčio. Kur čia yra tas sunkumas?“ – retoriškai klausė meras.
Ponia Gitana kviečia ir kitus bendrijų pirmininkus reikalui esant į ją kreiptis, jei reikės informacijos ar patarimų dėl jų administruojamų daugiabučių laiptinių dezinfekavimo, telefono numeriu 8614 13618.
Spaudos konferencijoje taip pat kalbėjęs Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis iš Šiaulių daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos gautą raštą vadino „politikavimu“ ir prašė neįnešinėti papildomos destrukcijos į jau ir taip jautrią situaciją. Jis pažymėjo, jog šią savaitę planuojama atlikti dar du reidus, kurių metu bus tikrinama, kaip daugiabučius namus administruojančios įmonės ar asmenys laikosi reikalavimo dezinfekuoti laiptines. „Mūsų tikslas – ne bausti, o sąmoningai žmones paskatinti pradėti tą procesą, kurio nebuvo iki karantino. Parodysime teisės aktus, patarsime, įtikinsime. Laiptinėse iškabinsime visą būtiną informaciją, įskaitant ir finansavimo tvarką“, – sakė administracijos direktorius.
Anksčiau Savivaldybės administracijos Socialinių išmokų ir kompensacijų skyriaus vedėja Aušra Gailiūnienė teigė, kad padidėjus mokesčiui už laiptinių valymą (gavus sąskaitas už balandžio mėnesį), mažas pajamas gaunantys gyventojai turės galimybę kreiptis į Socialinių išmokų ir kompensacijų skyrių dėl padidėjusio mokesčio kompensavimo.
Etaplius.lt primena SAM rekomendacijas, skirtas daugiabučių namų bendrijoms, patalpų savininkų įgaliotiems asmenims, namo administratoriams ir kt. fiziniams ir juridiniams asmenims, atsakingiems už namo priežiūros organizavimą:
– Laiptines vėdinti 2-3 kartus per dieną, sudarant skersvėjį. Vėdinti mažiausiai 1 (vieną) valandą. Laiptinę valyti drėgnu būdu 2 kartus per savaitę, naudojant įprastus ploviklius. Karantino metu draudžiama šluoti laiptines. Plaunant laiptinę vandenį būtina keisti pagal poreikį, bet ne rečiau kaip 1 kartą. Valymo reikmenys turi būti tinkamai valomi kiekvieno valymo pabaigoje.
– Dažniausiai liečiamus paviršius – durų rankenas, telefonspynes, liftų mygtukus, laiptinių turėklus, langų rankenas, pašto dėžutes – karantino laikotarpiu valyti drėgnuoju būdu kaip įmanoma dažniau, bet ne rečiau kaip 1 kartą per dieną, naudojant įprastus ploviklius/valiklius. Liftų kabinas plauti bent 1 kartą per dieną, naudojant įprastus ploviklius. Laiptinių palanges valyti drėgnuoju būdu, naudojant įprastus ploviklius/valiklius.
– Informuoti gyventojus, iškabinant pranešimus,kad gyventojai laikytųsi rankų higienos reikalavimų, kosėjimo bei čiaudėjimo etiketo, vengtų liesti bendrus (turėklus, liftų valdymo skydelį ir pan.) paviršius rankomis, rekomenduoti būti su pirštinėmis.
– Aplinkos valymą atliekantys darbuotojai, atlikdami valymo darbus, turi dėvėti darbo rūbus (pvz., uniformas, kurios yra dažnai plaunamos šiltame vandenyje) ir buitines pirštines. To pakanka apsaugai valant bendrąsias patalpas.
– Valymo reikmenys turi būti tinkamai valomi kiekvieno valymo pabaigoje.
– Rankų higiena (plovimas su muilu ir vandeniu arba dezinfekuojamos specialia rankoms dezinfekuoti priemone)turėtų būti atliekama kiekvieną kartą, kai nuimamos pirštinės.
– Valymo metu susidariusios atliekos turėtų būti metamos į buitinių atliekų konteinerį kaip nerūšiuojamos atliekos.