Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Foto: Werner Heiber (pixabay)
Etaplius.lt BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Ar sulauksime laikų, kai moterys nustos priekaištauti vyrams, kad jiems nepakankamai rūpi namų ruošos darbai? Klinikinė psichologė Darcy Lockman „New York Times“ paskelbtame straipsnyje „Kaip išsisuka „geri“ tėčiai“ tuo stipriai abejoja.
Šabloniški priekaištai vyrams
Ruošos darbų pasidalijimą pavadinusi „viena iš svarbiausių šių dienų lygybės problemų“, ji skiria beveik 1500 žodžių dejonei, kad vyrai namuose neatlieka to ką privalėtų. Straipsnyje Lockman, beje, kaltina savo pačios sutuoktinį ir atpasakoja ilgą vyrų pasiteisinimų litaniją. Kodėl jie daugiau neskalbia, nevalo ar neruošia priešpiečių savo mokyklinukams. Anot jos, visa tai […] yra „sėkmingo vyrų pasipriešinimo“ dalis.
Kaip jaunesnės kartos žmona ir motina, giliai įsikasusi trijų mažų vaikų auginimo apkasuose, manau, kad feministinė manija dėl ruošos darbų yra atgyvenusi. Gal man tai lengva pasakyti dėl to, kad mano vyras po 75 valandų darbo savaitės vis tiek mielai išsiurbs dulkes ir nuvalys stalviršius. Vis dėlto savo namuose aš atlieku didžiąją dalį vaikų priežiūros ir namų tvarkymo darbų. Ir nematau tame jokių problemų.
Mano pasirinkimas
Kodėl? Todėl, kad tai yra mano pasirinkimas. Lockman […] nepastebi fakto, kad dauguma vyrų ir moterų iš gyvenimo nori šiek tiek skirtingų dalykų ir tie skirtumai tik padidėja, kai namuose auga maži vaikai. Pew (visuomenės nuomonės tyrimų agentūra, vert. past.) duomenys nuolat rodo, kad dauguma JAV moterų, auginančių nepilnamečius vaikus, nenorėtų dirbti visą darbo dieną. […] Šios moterys nori daugiau laiko skirti savo vaikų globai ir galėdamos mielai pasirinktų daugiau darbuotis namuose. Dėl kažkokių priežasčių feministės niekaip negali susitaikyti su šiuo akivaizdžiu faktu.
Šiandien jaunos poros ieško jų poreikius iš tiesų atitinkančių sprendimų, o ne atgyvenusių šablonų.
Ar tai reiškia, kad moterys nemano, jog jų vyrai turėtų padėti rūpintis vaikais ir tvarkyti namus? Žinoma nereiškia. Tačiau Lockman visiškai ignoruoja tai, kad šiuolaikiniai vyrai dalyvauja namų ruošoje žymiai daugiau nei bet kada istorijoje. Nuo praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio vidutinė amerikietė beveik perpus sumažino namų ruošai skiriamą laiką, o vidutinis amerikietis daugiau nei padvigubino savaitines ruošos valandas. […] Namų ruošos darbai vyrams nesvetimi.
Gražus šiuolaikinio tėčio portretas
Šiuolaikiniai tėčiai reikalauja, kad vyrų tualetuose būtų įrengti sauskelnių keitimo stalai ir viešai nešioja savo kūdikius nešyklėse. Tai būtų neįsivaizduojama prieš kelis dešimtmečius. Bene didžiausia Lockman straipsnio spraga yra jos negebėjimas atpažinti ir pagirti vyrus už didelę pažangą, kurią jie pasiekė įsitraukdami į ruošą ir vaikų auginimą. Ar ji tikrai mano, kad bjaurėjimasis vyrais padeda lyčių lygybei? Kaip psichologė, Lockman turėtų žinoti, kad menkindama vyrus ji nieko su jais nepasieks.
Karai dėl ruošos darbų mano kartai atrodo ypač retro, turint omeny jaunimo labiau tradicinį požiūrį į darbo pasidalijimą. Tūkstantmečio kartos mamos dažniau nei X kartos mamos prioritetu renkasi vaikų auginimą, o tūkstantmečio karta labiau linkusi sutikti, kad idealiu atveju vyras turėtų būti pagrindinis šeimos pajamų generatorius. Tuo pačiu verta paminėti, kad tūkstantmečio kartoje daugiau nei kitose rasite ir namuose vaikus auginančių tėčių. Viso to priežastis, drįstu teigti, yra paprasta: moterys dabar turi galimybę laisvai pasirinkti ir renkasi tai, kas labiausiai tinka mūsų šeimoms ir mums pačioms.
Arba, kaip rašo žurnalo „Forbes“ autorė, taip pat tūkstantmečio kartos atstovė Sarah Landrum, „Šiuolaikinės jaunos moterys yra visapusiškai įgalintos, tačiau jos laikosi labiau tradicinių pažiūrų, nei galėtumėte pamanyti […]. Augindamos vaikus jos iš naujo atranda darbo namuose prasmę.“ Namų ruošos darbai, kitaip tariant, gali būti pilnaverčio moters gyvenimo dalis.
Tūkstantmečio kartos moterys vis dažniau supranta tai, ką sunku suvokti Lockman kartai. Namuose atliekami darbai yra ne mažiau vertingi nei darbas, kurį atliekame darbo rinkoje. […] Taigi, tikėkimės, kad mūsų karta pagaliau „sėkmingai pasipriešins“ beprasmiams ruošos karams.
Ashley E. McGuire – JAV gyvenanti publicistė ir tinklaraštininkė. Jos tekstai publikuoti dienraščiuose „Wall Street Journal“, „Washington Post“ ir „USA Today“, žurnale „TIME“ ir kt.
Straipsnis parengtas pagal portalo Mercatornet.com medžiagą