PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2018 m. Spalio 8 d. 16:02

Labiausiai vaikams nepatinka valgyti daržoves

Marijampolė

Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt


55471

Nuo rugsėjo pirmosios vaikų ugdymo įstaigose tiekiamas maistas pagal naująjį Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašą.

maitinimas-4.jpg

maitinimas-2.jpg

maitinimas-1.jpg

Ūkininkai guodžiasi, kad atlieka bulvių, nes mokyklos ir darželiai šiemet jų tiek neperka, nori daugiau morkų, cukinijų ar kitų daržovių.

Kai kurios kepyklos atsisako tiekti darželiams duoną ir kepinius, nes neapsimoka keisti jų receptūrų dėl tokių nedidelių kiekių, kiek užsako ugdymo įstaigos...

Taigi dėl naujos tvarkos sunku ne tik vaikams, valgyklų darbuotojams, bet ir kitiems...

Jau rašėme, kad darželinukai nenoriai valgo naujus patiekalus, daug tenka išmesti. Šį kartą pasidomėjome, kaip maitinami vyresni vaikai.

Mokiniai vengia valgyti daržovių

Marijampolės „Šaltinio“ progimnazijoje praėjusios savaitės valgiaraštyje buvo ryžių plovas su kalakutienos šlaunelių mėsa, virtų burokėlių salotos su šviežiais obuoliais ir ypač tyru alyvuogių aliejumi, kiaulienos maltinis su bulvių koše, linų sėmenimis ir sviestu, taip pat raugintų kopūstų ir morkų salotos su ypač tyru alyvuogių aliejumi ir kt.

Besilankant praėjusį penktadienį valgyklos vedėja Daiva Žibūdienė pasakojo, kad šiaip naujas sveikuoliškas valgiaraštis vaikų priimamas gana neblogai, tik su daržovėmis problemos – jas labai prastai valgo, atsisako imti garnyrui. Tiesa, naujas valgiaraštis dar nepatvirtintas, nors jau pateiktas Maisto ir veterinarijos tarnybai.

Išmesti maisto, aišku, kažkiek tenka, bet ne daugiau nei pernai. Labai noriai valgo varškėtukus, virtinukus, apkepus, nors yra gaminami su visagrūdžiais (tamsiais) miltais. Noriai valgo grikių košę su svogūnais ir morkomis, patinka ir perlinių kruopų, kukurūzų košės, bet sorų košės nepriėmė. Prastai valgo troškinius. Labiausiai vaikai pasigenda šnicelio (volioto trupiniuose) ir cepelinų, jie buvo itin populiarūs, o dabar galima tiekti tik vieną kartą per dvi savaites. Maisto pirkimas mažėja, bet vedėja sako, kad tai gali būti ir dėl mažėjančio mokinių skaičiaus (dabar yra apie pusketvirto šimto mokinių).

D. Žibūdienė sakė, kad nėra lengva už skiriamą pinigų sumą pietums (pradinukams 1,36 euro, vyresniems 1,52 euro) pagaminti kokybiškus patiekalus, nes produktai tikrai nepigūs – pvz. žuvis, kuskuso kruopos arba štai tyras alyvuogių aliejus, kurio litras – apie 22 eurai, bet vienintelis nekartus.

Šioje virtuvėje gaminamą maistą valgo ir Igliaukos Anzelmo Matučio gimnazijos, Padovinio pagrindinės mokyklos kolektyvai. Pasak vedėjos, nesiskundžia, sako, kad skanus. Vis dėlto mitybos įpročiai, pasak jos, pirmiausia ateina iš šeimos.

Progimnazijos direktorius Jonas Kukukas teigė jokių nusiskundimų dėl naujos mitybos tvarkos iš tėvų nesulaukiantis, gal daugiau nuomonių sužinos per spalio mėnesį numatytus tėvų susirinkimus.

Mokykla uždarė bariuką

Marijampolės Jono Totoraičio progimnazijos valgyklos vedėja Virginija Kulikauskienė sakė, kad valgiaraštis jau patvirtintas atitinkamos tarnybos, o gaminti pagal naujas Bogušienės siūlomas receptūras pradėjo dar praėjusiais mokslo metais. Tokiu būdu bandė pasitikrino, kurie patiekalai vaikams patiks. Tikrai nedaug kas patiko. Ypač nepatiko troškiniai su pupelėmis, todėl pupeles dabar deda į sriubas arba mišraines. Nepatiko vištienos filė kukuliai ir kt.

Kai lankėmės, mokykloje buvo tiekiami orkaitėje kepti žuvies (lydekos) paplotėliai ir morkų, svogūnų, česnakų padažas su ciberžole, karališki balandėliai iš kalakutienos, salotos „Pavasaris“ su pekino kopūstais, ridikėliais ir šviežiais agurkais ir kt., atsigerti – nesaldinta arbata, nesaldintas šaldytų uogų kompotas ir natūralus vanduo.

Vedėja sakė, kad vaikai labiausiai vengia valgyti daržovių, todėl salotų ruošia nedideliais kiekiais, kad nereikėtų išmesti. Noriai perka vaisius, geria pieną. Iš pradžių ir tiekėjai neturėjo retų produktų – žaliųjų grikių, nešlifuotų ryžių.

Mokytojai irgi nepeikia naujų patiekalų, nors sako, kad pradžioje jiems labai trūko skonio... Kai kurie sako ypač pasigendantys šašlykų.

Mokiniai pasigenda bariuko, kuris šiemet Mokyklos tarybos sprendimu iš viso panaikintas. Jame buvo prekiaujama skanumynais ir kitais pusgaminiais. Tiesa, tų skanumynų vaikai dabar bėga į kioską per gatvę...

Pasak direktorės Gražinos Jakovickienės, būtina vaikus mokyti valgyti sveikiau. Ji sakė, kad tėvai yra kviečiami patys paragauti naujų patiekalų. Direktorė labai gyrė tądien tiektą žuvies kotletą su ciberžolės padažu. Apie 800 mokinių turinti mokykla netrukus sudarys sąlygas tam tikroje vietoje vaikams pavalgyti ir savo atsinešto maisto.

Kaimo vaikai mažiau išrankūs

Kazlų Rūdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Beta Zaveckienė sakė, kad jokių nusiskundimų iš mokyklų dėl mitybos nesulaukia. Ji pasvarstė, kad taip yra galbūt dėl to, kad kaimo vaikai mažiau išrankūs ir nelabai turi kur nubėgti nusipirkti nesveiko maisto. Jis sakė pati per langą matanti, kaip per ilgąją pertrauką daug Kazlų Rūdos vaikų bėga į prekybos centrą.

Vedėja pasidžiaugė, kad šiemet Savivaldybei nereikėjo organizuoti maitinimo paslaugos pirkimo, nes dauguma mokyklų pačios tvarkosi. „Esame šią funkciją atidavę mokyklos, kad būtų tiekėjų įvairovė, kad galėtų rinktis ir mažuosius verslininkus. Taip atėjo įmonė iš Pilviškių, iš Mažeikių ir kt.“, – sakė B Zaveckienė.

Iš Plutiškių gimnazijos atėjo žinios, kad problemų nėra, tik vaikai mažiau nori valgyti daržoves. Kazlų Rūdos lopšelio-darželio „Pušelė“ vaikai nenoriai valgo žuvies patiekalus. Iš Jankų pagr. mokyklos rašo, kad vaikai visai gerai valgo ir tėvai nesiskundžia. Kazlų Rūdos „Elmos“ mokykla-darželis pranešė, kad nenorima daržovių, bet didelio pasipriešinimo sveikam maistui nėra.

„Tikrai reikėtų tiekti daugiau žuvies ar jautienos patiekalų, bet už 1,50 euro vaikui labai geros kokybės įpirkti nepavyks. Reikėtų turėti bent jau 3 eurus pietums. Kita vertus, ir sveiką maitinimą reikėjo įvedinėti palaipsniui, neskubant, pratinti po truputį, daugiau aiškinti. Be to, tausojančių patiekalų darželiuose visada buvo, jeigu tėvai norėjo, galėjo rinktis tokius patiekalus“, – sakė B. Zaveckienė.

Neturi lėšų nupirkti virtuvės įrangos

Kalvarijos sav. Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėja Danutė Lisauskienė irgi teigė, kad niekas labai nesiskundžia dėl naujo maitinimo. „Penkios savivaldybės mokyklos tiekia tik pašildytą maistą, turi leidimus maitinimo blokams, kur pašildo pusfabrikačiais, taip maitina daugiausia socialiai remtinų šeimų vaikus. Kiti mokiniai ten daugiausia atsineša iš namų, jiems išverdama tik arbatos. O valgyklas turi tik abi gimnazijos – Sangrūdos ir Kalvarijos, taip pat lopšelis-darželis „Žilvitis“ bei jo Jungėnų skyrius.“ Ji patvirtino, kad sumažėjo valgyklose valgančių mokinių skaičius, jie geriau bėga į prekybos centrus ir perkasi nesveiką maistą.

Vedėja sakė, kad labai trumpas laikas buvo duotas įvesti naujoves. „Neplanavome papildomų lėšų mokykloms, taigi didžiausia problema šiandien – savivaldybė neturi iš ko nupirkti valgykloms būtinos profesionalios įrangos: konvekcinių krosnių gaminti garuose, marmitų laikyti maistui šiltai ir smulkintuvų daržovėms sutarkuoti.“

Valgiaraščius, pasak jos, mokyklų valgyklos Maisto ir veterinarijos tarnyboje jau pasitvirtinusios.

Vedėja dar pabrėžė, kad valgyklų virėjos ir vedėjos nebuvo apmokytos, nesurengta jokių specialių mokymų ar seminarų apie sveiką mitybą.

Priklauso nuo virėjų

Marijampolės savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Asta Vaznienė teigė, kad nuomonės dėl naujos maitinimo tvarkos yra prieštaringos. Nors jai niekas nesiskundė dėl naujųjų patiekalų, vis dėlto tendencija tokia, kad kuo didesni vaikai, tuo prasčiau valgo sveikus patiekalus. Jau darželyje 5-mečiai, prisiklausę iš tėvų neigiamų atsiliepimų, atsisako valgyti, o mažieji lopšelinukai suvalgo viską. Jos nuomone, daug priklauso nuo virėjų, kaip patieksi, kaip pagaminsi, ar bus skanu, taip pat nuo specialisčių, kurios kuria valgiaraščius.