PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Balandžio 17 d. 15:54

L. Šedvydis apie KT nutarimą dėl partnerystės: bus įdomi Prezidentūros nuomonė

Lietuva

Laurynas Šedvydis. ELTA / Julius Kalinskas

Vilius NarkūnasŠaltinis: ELTA


356839

Po Konstitucinio teismo (KT) sprendimo dėl partnerystės, parlamente gali kilti audringos diskusijos Civilinės sąjungos įstatymo klausimu, sako Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininkas Laurynas Šedvydis. Socialdemokratas taip pat pabrėžia, kad būtų įdomu išgirsti skeptiškai apie pastarąjį įstatymą ne kartą pasisakiusio šalies vadovo Gitano Nausėdos nuomonę.

„Po šito sprendimo prasidės pakankamai ilgos ir, spėju, audringos diskusijos dėl šiuo metu prieš priėmimo stadiją esančio Civilinės sąjungos įstatymo projekto. Mano supratimu, su tuo projektu reikės pabandyti ir žiūrėti, ar Seime yra pakankamai atramos, kad surinktų tą 71 balsą, atsparų visokiems veto“, – ketvirtadienį Eltai komentavo L. Šedvydis.

„Be to, man labai įdomu ilgą laiką skeptiškai šį klausimą žiūrėjusios Prezidentūros nuomonė, nes, jeigu Prezidentūra negrasintų vetuoti neformaliai, tai tada gal ir mažiau negu 71 (balso – ELTA) reikėtų“, – pridūrė jis.

Kaip ELTA skelbė anksčiau, vasarį išleistoje Laimos Lavaste knygoje „Prezidentas Gitanas Nausėda: iš arti“ šalies vadovas išdėstė savo požiūrį žmogaus teisių temomis – konkrečiai, partnerystės klausimu. G. Nausėda aiškiai deklaravo, jog nepalaiko porą balsavimų Seime įveikusio buvusios valdančiosios daugumos inicijuoto Civilinės sąjungos įstatymo projekto. Anot prezidento, tokia įstatymine iniciatyva siekiama „išplėsti per santuoką atsirandančios šeimos sampratą pažeidžiant 38 Konstitucijos straipsnį“.

Pats KT sprendimas, L. Šedvydžio teigimu, yra savaime suprantamas, nes Konstitucija savaime gina žmogaus teises.

„Jeigu žmonės skaito Lietuvos Konstituciją, šitas KT sprendimas turėjo būti beveik savaime suprantamas. Lietuvos Konstitucija gina individo laisves, teises nuo įvairiausio stereotipinio vertinimo ir gerbia jo individo autonomiją. Šitas dalykas yra tam tikra prasme konstitucinė vertybė, kuri jau egzistuoja“, – sakė parlamentaras.

Primenama, kad Konstitucinis Teismas (KT) ketvirtadienį paskelbė, kad tai, jog Lietuvoje nėra įteisinta partnerystė tarp tos pačios lyties asmenų, prieštarauja Konstitucijai.

Šiuo metu Civiliniame kodekse įtvirtintas bendro gyvenimo nesudarius santuokos (partnerystės) institutas, tačiau kartu numatyta, kad partnerystė turėtų būti reglamentuota atskiru įstatymu. Pastarasis Lietuvoje nėra priimtas daugiau nei 20 metų.

Praeitos kadencijos Seimui Civilinės sąjungos įstatymo projekto priimti taip ir nepavyko. Tiesa, klausimas įveikė porą etapų – jam priimti liko tik vienas balsavimas. Grupė opozicinių konservatorių siūlo šį įstatymo projektą įtraukti į Seimo pavasario sesijos darbų programą.

Civilinės sąjungos įstatymu siūloma sureguliuoti santuokos nesudariusių, tačiau bendrus tarpusavio santykius kuriančių asmenų tiek turtinius, tiek asmeninius neturtinius santykius.

#LAURYNAS ŠEDVYDIS#KT#PARTNERYSTĖ#PREZIDENTŪRA