PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Balandžio 8 d. 12:43

L. Savickas mano, kad Lietuva gali tapti regiono centru: pristatytas „Gynybos inovacijų čekių“ projektas

Lietuva

Lukas Savickas. ELTA / Julius Kalinskas

Vygantas TuzasŠaltinis: ELTA


354805

Gynybos inovacijos ir pramonė tampa kertiniu Lietuvos ekonomikos varikliu, o Lietuva gali tapti šio sektoriaus centru regione, teigia Ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.

„Per pastaruosius 5 metus šis sektorius turėjo daug kuo pasidžiaugti. Specialistų skaičius išaugo 14 proc., atlyginimai – 20 proc. didesni nei Lietuvos vidurkis. Trajektorija, kuria mes judame rodo, kad yra energija, užsidegimas ir entuziazmas <...>. Man tai yra aiškus simbolis, kuris rodo, kad mes norime rezultato čia ir dabar, o tai leidžia tikėtis, kad Lietuva gali tapti regiono gynybos inovacijų centru“, – antradienį „Tech Park“ vykusiame renginyje sakė ministras.

Dar labiau skatinant šią sritį, Inovacijų agentūra pristatė „Gynybos inovacijų čekių“ projektą, kuriam skirtas 1 mln. eurų. Maksimalus skiriamas finansavimas vienam juridiniam asmeniui – 100 tūkst. eurų.

„Esame ant naujo strateginio slenksčio. Matome, kad gynybos inovacijų plėtra atliepia mums iškeltus strateginius valstybės vadovų uždavinius. Tiesa, gynybos inovacijos ir pramonė lygiai taip pat tampa visiškai nauju ekonomikos augimo varikliu“, – teigė L. Savickas.

„Man atrodo, tai buvo strateginis pasirinkimas, kurį padarė mūsų šalies vadovai. Tai nėra tik apie mūsų saugumą, bet ir apie spartesnį ekonomikos augimą, technologijų vystymą. Visa tai yra bendras interesas, kuris subūrė mus čia“, – pamąstymais dalinosi jis.

Pasak L. Savicko, valstybė privalo skatinti, turėti aiškius prioritetus, kas leidžia gynybos inovacijai skleistis ir būti pritaikytai praktikoje. Prie to prisidėti planuoja ir jo vadovaujama Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM), kuri artimiausiu metu pristatys naują programą.

„EIM valdymo srityje turime padaryti labai daug. Turime užtikrinti, kad nuoseklumo būtų daugiau, kad priemonės būtų aiškesnės ir kad galėtume kryptingiau prieiti prie gynybos inovacijų vystymo. Artimiausiu metu, planuojame strategiškai sudėlioti viską, kas yra reikalinga ir pristatyti savo programą „Vytis“, kurios tikslas – leisti gynybos inovacijoms judėti kaip įmanoma sklandžiau“, – atskleidė ministras.

L. Savicko teigimu, ši Vyriausybė jau parodė, kad suteiks resursus, priemones ir lėšas ten, kur mato, kad yra aiškių norų ir vizijų.

Renginyje taip pat dalyvavusi krašto apsaugos viceministrė Orijana Mašalė pastebėjo, kad gynybos inovacijoms vystyti reikalingas skirtingų sektorių bendradarbiavimas.

„18400. Tiek bombonešių buvo pagaminta per – apie 3 tūkst. kasmet. Šiuo metu, su visomis technologijomis, lėktuvų yra pagaminama gerokai mažiau. Kaip tai gali būti? Atsakymas paprastas – kooperacija. Tuos lėktuvus kūrė aviacijos bendrovės, kartu su automobilių įmonėmis, kurios veikė išvien“, – kalbėjo O. Mašalė.

Ji pabrėžė, kad prioritetas dedamas sprogmenų ir amunicijos inovacijoms, dronų bei antidronų gamybai, kritinei karinei technikai ir remontui bei jūrinei karybai.

„Norime išnaudoti tai, ką įmonės daro lazerių, optoelektronikos, informacinių technologijų, metalo apdirbimo ir kitose srityse“, – teigė viceministrė.

Konferencijoje karine patirtimi ir įžvalgomis dalinosi Ukrainos karinių pajėgų atstovai Dmytro Tolstoluzhskyi ir Oleksandr Baiev, savo inovacijas pristatė praėjusių metų finansavimą gavusių įmonių atstovai.

Praėjusiais metais „Gynybos inovacinių čekių“ projektu įmonių finansavimui buvo skirtas trečdalis šiuometinės sumos – 300 tūkst. eurų.

#GYNYBA#INOVACIJOS#FINANSAVIMAS#LUKAS SAVICKAS