Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dmitrijaus Radlinsko (alfa.lt) nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Didžiausias šių metų Lietuvos laimėjimas yra įstojimas į svarbią ir įtakingą Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO), o didžiausias nusivylimas - situacija, susijusi su Baltarusijoje statoma Astravo atomine elektrine, mano užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
„Šiais metais vyko apie 100 įvairių lygių susitikimų įvairiose ES šalyse, tarptautinėse institucijose. Tačiau, nepaisant mūsų milžiniškų pastangų, tas objektas (Astravo atominė elektrinė. - ELTA) tebestatomas, ir situacija iš esmės nesikeičia“, - ketvirtadienį kalbėdamas „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė L. Linkevičius.
Ministro manymu, Lietuvos žingsniai, stabdant visai šalia sienos su Lietuva Astravo atominės elektrinės statybą, yra gerokai pavėluoti.
„Tą intensyvų stabdymą reikėjo daryti nuo pat pradžių (...), nes objektas pradėtas statyti 2009 metais ir, pripažinkime, nebuvo tuomet tokio intensyvaus priešinimosi. Po to, kai viskas įsisiūbavę, investuota, yra labai sunku kažką pakeisti“, - sakė L. Linkevičius.
Kitos priežastys - užtrunka laiko įtikinti kaimynus. „Nors kai ką pavyko padaryti. Ypač esame dėkingi Lenkijai, kurios pozicija yra nepirkti elektros iš Astravo elektrinės, jeigu ji bus pastatyta. Tai būtų tam tikras ekonominis smūgis šiam objektui“, - sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
ELTA primena, kad Rusijos atominės energetikos įmonės „Rosatom“ statoma Astravo AE nuo mūsų šalies valstybinės sienos nutolusi vos 20 kilometrų. Statybas, teikdama paskolas, finansuoja Rusija.
Oficialiuose planuose skelbiama, kad pirmasis reaktorius turėtų būti paleistas 2019 m. Tiesa, atominės elektrinės plėtotojai iškilo problemų dėl apgadintų reaktoriaus sudedamųjų dalių, todėl ekspertai abejoja, ar elektrinė pradės veikti dar šiame dešimtmetyje.
Europos Komisijos (EK) atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius liepos mėnesį sakė, kad Europos Sąjungos (ES) galimybės sustabdyti Astravo atominės elektrinės (AE) projektą yra labai ribotos. Pasak diplomato, teisiškai ES turi labai mažai galios projektams už ES sienos ribų.
Daugiausia, ką gali padaryti ES, - reikalauti, kad Baltarusija pradėtų laikytis nepriklausomos ES atominės energetikos reguliuotojų grupės atliktų AE streso testo rekomendacijų. A. Pranckevičiaus teigimu, ES sustabdyti projektus ne savo teritorijoje yra teisiškai neįmanoma. Netgi ir ES viduje kiekviena valstybė pati sprendžia dėl savo energetikos politikos.
„Ši elektrinė yra statoma ne ES teritorijoje, trečiojoje valstybėje - Baltarusijoje. ES galimybės užkirsti kelią bet kokiam projektui trečiojoje valstybėje yra labai ribotos. Iš esmės kiekviena valstybė pati sprendžia dėl savo energetikos politikos. Ir netgi ES viduje yra valstybių, kurios vykdo atominę energetikos politiką, bet yra valstybių, kurios nevykdo. Kai kurios valstybės yra nusprendusios visai sustabdyti atominę energetiką, pavyzdžiui, Vokietija. Kitos - atvirkščiai - Prancūzija, Suomija, kurios stato naujus pajėgumus ir mato atominėje energetikoje ateitį. Tad realiai iš teisinės pozicijos, akivaizdu, kad ES negali sustabdyti projektų trečiosiose šalyse“, - Eltai sakė EK atstovybės Lietuvoje vadovas A. Pranckevičius.
Lietuva pabrėžia, kad Baltarusija manipuliuoja tarptautiniais branduolinės saugos instrumentais ir selektyviai taiko saugos standartus plėtojant Astravo AE projektą.
Svarbiausi klausimai Lietuvai - Astravo aikštelės parinkimas AE statybai ir galimas neigiamas poveikis Lietuvos aplinkai ir gyventojams. Vilnius teigia, kad jėgainė statoma nesilaikant tarptautinių saugumo standartų, nėra paaiškinta, kodėl pasirinkta būtent ši statybos vieta, esanti netoli tankiai apgyvendintos Lietuvos sostinės.
Seimas įstatymu yra pripažinęs Baltarusijoje, Astravo rajone, statomą AE nesaugia, keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.
Baltarusija kaltinimus atmeta ir teigia besilaikanti visų reikalingų standartų.
ELTA