Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kristinos Sakaitės nuotr.
Etaplius.lt BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas dalinasi naujienomis iš savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdžio, informacija iš seniūnijų, AB Lietuvos paštas pokyčiais Ignalinos rajone bei jaunimo vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programa.
- Norėtume, o jau ir galėtume, džiaugtis vasara, bet ji šiemet su tam tikru nerimo šleifu. Štai kad ir šią savaitę savivaldybės administracijoje vyko Savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdis dėl pasirengimo valstybinio lygio civilinės saugos funkcinėms pratyboms. Ką apie tai turėtų žinoti bet kuris rajono gyventojas?
- Šiame posėdyje buvo pristatyta Ignalinos rajono savivaldybės ūkio subjektų ir kitų įstaigų pasirengimo reaguoti į ekstremaliąsias situacijas vertinimo ataskaita, Ignalinos rajono savivaldybės galimų pavojų ir ekstremaliųjų situacijų rizikos analizė, taip pat kalbėta apie pasirengimą valstybinio lygio civilinės saugos funkcinėms pratyboms, kurios planuojamos birželio 22 dieną. Rajono gyventojų įprasto gyvenimo ritmo pratybos niekaip nesutrikdys.
- Jūsų šios savaitės darbotvarkėje – nemaža susitikimų, pasitarimų. Pradedam nuo įprastų, kassavaitinių. Pirmadienį vėl susitikote su seniūnais. Šį kartą gal jau ne apie nešienautas pievas kalbėjote? Kas naujo rajono seniūnijose?
- Gal džiugiausia žinia - iš Rimšės. Tikiuosi, kad vienoje problematiškiausių pastaruoju metu buvusių atkarpų daugiau jau nereikės vandentiekio avarinėms tarnyboms knaisiotis po gyventojų daržus ir gėlynus, lopant trūkusius senus vandentiekio vamzdžius. Gana dažnai čia įvykdavo avarijos, tad buvo nuspręsta iš esmės renovuoti vamzdyną. UAB „Ignalinos vanduo“, pasiūliusi mažiausią kainą ir laimėjusi konkursą, labai operatyviai pakeitė apie 150 metrų nusidėvėjusios, dar nuo tarybinių laikų užsilikusios vandentiekio trasos. Tai savivaldybei kainavo apie 5 tūkstančius eurų. Gerai ir tai, kad gyventojai sutiko jungtis prie šio projekto ir savo lėšomis pakeisti nuo pagrindinės trasos į jų kiemus nutiestus vamzdžius. Tai penkių sodybų savininkams kainavo po 100-200 eurų. Greičiausiai, dėl senų vamzdynų trikdavo ir geriamojo vandens gerinimo stoties darbas. Šiuo metu, kaip pasakojo Rimšės seniūnė Tatjana Jarutienė, ten atliktas remontas, pakeisti filtrų užpildai, valdymo įranga. Atlikus šiuos darbus, dabar Rimšės gyventojai gers gerą vandenį ir ramiai augins gėles ir daržoves savo sklypuose.
- Balandį suėjo ketveri metai, kai Lietuvos paštas pradėjo aktyviai įgyvendinti mobiliojo laiškininko projektą. Per tą laiką daugelyje kaimiškųjų vietovių pašto paslaugos pasikeitė kardinaliai – paštas iš patalpų persėdo į automobilius. Tai veikia ir mūsų rajone. Šią savaitę susitikote su AB Lietuvos paštas Rytų regiono vadove Jurga Strelkove. Apibendrinote pastarųjų metų patirtį ar kalbėjote apie ateitį? Kokių pašto veiklos pokyčių galima tikėtis Ignalinos rajone?
- Lietuvos paštas, apskritai, 2021 metais į paštų skyrių atnaujinimą Lietuvoje investavo beveik 800 tūkstančių eurų: pagal modernią koncepciją įrengta 15 pašto skyrių, 3 praplėsti, taip pat įkurti 4 siuntų centrai, skirti efektyvesniam laiškininkų darbui. Pašto skyrių atnaujinimas, kaip tikina pašto vadovai, yra vienas iš strateginių įmonės prioritetų, siekiant paslaugas teikti ne tik kokybiškai, bet ir šiuolaikiškai bei patogiai. Ieškant tų klientams patogesnių paslaugų teikimo būdų, tęsta mobiliojo laiškininko projekto plėtra. Šiuo metu Lietuvoje iš viso šiuolaikiškai įrengti 58 pašto skyriai, šiemet į skyrių atnaujinimą planuojama investuoti apie 1,3 milijono eurų. Deja, aptardami Ignalinos rajono perspektyvą, pašto vadovai tokių džiugių skaičių nežeria. Bijau, kad dar šiais metais pašto pertvarka rajone įneš ir tam tikrų neramumų – ketinama uždaryti pašto skyrių Dūkšte. Paaiškinimas – nepakankamas siuntų skaičius. Didele dalimi tai nulėmė pastebimai sumažėjęs siuntų iš Kinijos skaičius. Nerentabiliai Lietuvos paštas dirbti nenusiteikęs. Taigi pertvarka kai kam reikš bedarbystę.
- Darbas, neabejotinai, yra didelė vertybė. Štai birželį tuštėja mokyklos – mokiniai išeina atostogauti. Bet ne visi lėks tik į paplūdimius.
- Ir tai darys jau ne pirmą vasarą. Dar praėjusiais metais kovo mėnesį Ignalinos rajono savivaldybės Taryba patvirtino Ignalinos rajono savivaldybės jaunimo vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką 2021 m. programą. Šia programa buvo siekiama motyvuoti darbdavius vasaros atostogų metu įdarbinti 14-19 metų Ignalinos rajono moksleivius, taip suteikiant jiems galimybę sezoninį darbą rinktis kaip prasmingą užimtumo formą, susipažinti ir perprasti darbo rinkos taisykles, praktiškai „pasimatuoti“ profesiją ir įgyti naujų įgūdžių bei kompetencijų, o darbdaviams - kompensuoti dalį įdarbinto jaunuolio darbo užmokesčio. Jau esu kalbėjęs, kad programa buvo įgyvendinama praėjusių metų gegužės – spalio mėnesiais, jaunuolių darbo trukmė – daugiausiai du mėnesiai vasaros atostogų metu (liepos – rugpjūčio mėnesiais). Buvo pasirašytos sutartys su 19 jaunuolių ir 10 darbdavių. Darbdavių kompensacijoms išmokėti panaudota 4827 eurai Ignalinos rajono savivaldybės biudžeto ir 4500 eurų valstybės dotacijos lėšų. Taip buvo praėjusiais metais.
Idėja išliko ir šiems metams. Vasario mėnesį vykusiame savivaldybės Tarybos posėdyje buvo patvirtinta Ignalinos rajono savivaldybės jaunimo vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programa. Jos esmė ta pati – bus siekiama padėti jaunimui integruotis į darbo rinką, pagerinti jaunimo profesinį orientavimą, didinti jaunimo užimtumą vasaros laikotarpiu, ne ugdymo proceso metu, skatinti ir didinti pagalbą jauniems žmonėms įsidarbinant. Programa skirta Ignalinos rajono savivaldybės jaunimui nuo 14 iki 19 metų amžiaus, deklaravusiam savo gyvenamąją vietą Ignalinos rajono savivaldybėje. Pirmenybė teikiama pirmą kartą programoje dalyvaujančiam jaunimui.
Balandžio 1 – gegužės 31 dienomis Ignalinos rajono savivaldybės interneto svetainėje www.ignalina.lt buvo skelbiama darbdavių, ketinančių įdarbinti jaunus žmones vasaros atostogų metu, registracija, o nuo gegužės 1 dienos savo ketinimus išsakė ir įsidarbinti norintis jaunimas. išsirinkęs iš programoje užsiregistravusių darbdavių sąrašo būsimą darbdavį.
Taigi jau galime šį bei tą konstatuoti. Praėjusių metų pavyzdys įkvėpė drąsos ir noro bendrauti ir darbdaviams, ir jauniesiems darbuotojams: užsiregistravo 11 darbdavių ir 31 dirbti pasiryžęs jaunuolis. Visų norų patenkinti, jau dabar aišku, negalėsime. Riboja įsipareigojimai kompensuoti darbdaviams už dirbančius jaunuolius. Šiemet tam Ignalinos rajono savivaldybės administracija skyrė 7,5 tūkstančio eurų, kas kone trimis tūkstančiais daugiau nei pernai. Dar bemaž 5,5 tūkstančio kompensacijoms pridėjo Jaunimo reikalų agentūra.
Tikėtina, kad pagal šį projektą galėsime papildomai įdarbinti gal 12 jaunuolių, todėl iš viso programoje dalyvaus apie 25 jaunuolius. Prioritetas bus teikiamas tų jaunuolių įdarbinimui, kurie nedalyvavo šiame projekte praėjusiais metais. Džiaugiamės, kad ir tarp darbdavių šiais metais – penki naujokai. Siūlomas, o ir jaunuolių labiausiai pageidaujamas darbas – aptarnavimo, turizmo sferoje. Yra siūlymų padirbėti pas ūkininkus. Jaunuoliai pilni ryžto, darbdaviai – tikėjimo, kad pavyks sutarti ir prasmingai pasidarbuoti. Daugiausia jaunuolių pasiryžusių dirbti po du mėnesius, taigi liks laiko ir paplūdimiams.
- Gal ten kas nors naujo?
- Na, žinia gal ne tik, ne vien jaunuoliams: įrengta valčių nuleidimo vieta prie Gavio ežero, tad galiu palinkėti visiems smagių pramogų ant vandens.
- Ir prie vandens, prie Šiekščio...
- Žinoma, visų keliai rytoj turėtų vesti į Lietuvos žiemos sporto centrą, kur vyks Baltijos galiūnų čempionatas. Tikimės gražaus renginio, nepakartojamo reginio.
- Dėkoju už pokalbį.