Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Sodybos “Svajonių dvaras” šeimininkė V. Senulienė svečius vaišina savo kepta namine duona. V. Šimkūnienės nuotr.
Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt
Tokia akcija rugsėjo 4 - 6 dienomis vyks Lietuvos kaimo turizmo sodybose bei viensėdžiuose. Jos metu šeimininkai ne tik leis pasigrožėti sodybų aplinka - lankytojai galės paragauti jų gaminamos ar auginamos produkcijos, įsigyti kvepiančių suvenyrų, susipažinti su auginamais gyvūnais. Dėl esančios ekstremalios situacijos šalyje prašoma į sodybas registruotis telefonais arba internetu.
Kur ganosi Papartis ir Kamėja
Lietuvos žemaitukai – tai vieni seniausių žirgų. Šiuo metu jų yra vos 800. Keli žirgai gyvena ir Molėtų rajone esančiame arklininkystės ir gyvulininkystės ūkyje. Tai „Alantos žirgai“ - išpuoselėta, pačių savininkų šeimos prižiūrima sodyba yra Kazlų kaime. Viešinimo turo metu pas juos sustojome per pačius pietus. O pietus mums suruošė patys šeimininkai, nukloję stalus ekologiškomis daržovėmis, kaimišku sūriu ir kitais gardumynais.
Pasigardžiuodami kirtome jautienos troškinį su grybais, skanavome pyragą su lašiša. Burnoje tirpo šeimininkės iškeptas naminis pyragas, kurį skanavome su kava. Tik pasisotinę ėjome apžiūrėti žemaitukų. Kiekvienas žirgas turi pasą, turi vardus. Atvesti jaunikliai vardus gauna pagal pirmą tėvo ar motinos vardo raidę. Taigi susipažinome su Paparčiu ir Kamėja, kitais šauniais augintiniais.
Kitame aptvare ganėsi du mažyliai poniai, jie yra tikras sodyboje apsistojančių vaikučių džiaugsmas. Iš viso „Alantos žirgai“ valdo 40 hektarų plotus, daugiausiai jų yra skiriama pievoms ir ganykloms. Teiraujamės, ar pamiškėje esančių ganyklų su jose besiganančių žemaitukų nepuola vilkai. Šeimininkai sako, kad kai kurie kaimynai yra nukentėję nuo vilkų, bet jų žirgeliai nepuolami.
Be to, juos saugo trys sargūs šunys. Gal tai atbaido plėšrūnus? Šalia savo didžiausios meilės – žirgų, savininkai dar augina angusų veislės galvijus. Jauki sodyba ant gražaus tvenkinio kranto yra gerai pasiekiamoje vietoje. Apsistojus Alantos paplūdimyje įsikūrusioje viloje „Alantos Žirgai NEW“ galima nemokamai naudotis belaidžiu internetu ir automobilių stovėjimo aikštele.
Didžiausias lengvai pasiekiamas miestas - Utena - yra už 26 kilometrų. Nors sodybos šeimininkai užsiiima galvijininkyste, bet sako puikiai sutariantys su kaimynais. Iš kaimynų poilsiautojai gali įsigyti lietuviško sūrio, šviežio medaus, duonos, kitų kaimiškų gėrybių. Akcijos „Atviros dienos kaime“ metu lankytojai galės susipažinti su žemaitukų šeimyna, pašerti žirgus morkomis, pasivaikščioti po apylinkes. Esant geram orui galima pažvejoti ir pasimaudyti tvenkinyje. Autorės nuotr.
Išsipildžiusi Senulių svajonė
Anykščių rajonas visus žavi ežerais bei pušynais, o Pakeršių kaime stovinti sodyba „Svajonių dvaras“ savo aplinkos vaizdais primena Šveicariją. Kai kaunietis Gintaras Senulis 2002 metais apžiūrėjo šią vietą, per dilgėles sakė sunkiai galėjęs pamatyti pakalnėje plytintį Keršio ežerą. Ežeras ribojasi su Molėtų rajono riba ir yra vienas giliausių Lietuvoje, gylis siekia net 42 metrus. Į savo sodyba Gintaras su žmona Virginija pirmuosius lankytojus pakvietė tik 2007 metais. Dabar jų sodybą lankytojai giria ne tik už gražią aplinką, bet ir už šeimininkų svetingumą.
„Sodyba išpildė mūsų svajo nę – gyventi gamtos apsuptyje ir dalintis šiuo gėriu su žmonėmis. Mūsų „Svajonių dvaras“ komandai yra labai artima ir maisto kultūra“, - pasakoja G. Senulis. Jis pagrindiniame sodybos pastate su meistrais sumūrijo didžiulę krosnį, kuri sumūryta iš senovinių, caro laikų plytų. Ši krosnis yra sodybos širdis. O joje kepama natūralaus raugo duona ir pyragai ant kopūsto lapų.
Šeimininkai darbus yra pasidaliję – tešlą maišo žmona, o duoną kepa vyras. Duonos yra net 4 rūšių, ji kepama kartą per savaitę ir iš karto iškepama apie 400 kg duonos. Šeimininkas pasakoja, kad buvo norima duona prekiauti visoje Lietuvoje, bet paskui apsistota ties Kaunu ir Vilniumi, jos galima rasti specializuotose parduotuvėse. Sodyboje vyksta įvairios šeimos šventės, jubi liejai, vestuvės. Ant ežero šlaito išsidėstę keli nameliai, kuriuose teikiamos apgyvendinimo paslaugos. Kai buvo paskelbtas karantinas ir didžiausioje salėje nebuvo švenčių, sodybos šeimininkus tiesiogine prasme maitino duonos gamyba.
G. Senulis turi dar vieną pomėgį – iš sodyboje augančių vaisių gamina naminį vyną, Tai vyšnių ir agrastų vynas, kurio skoniu stebėjosi net iš tolimojo Sakartvelo atvykę vyndariai. Šeimininkas sakė dar bandysiąs gaminti ir lietuviškoje žemėje užaugintų vynuogių gėrimą, bet vis laiko pritrūksta. Mat energingas ir darbštus vyras dar turi verslą Kaune. Dar viena pagirtina šios sodybos šeimininkų savybė – investuoti tik savo lėšas į verslus. G. Senulis sakė bandęs rašyti projektą paramai gauti, bet pamatęs, kiek jam reiks atiduoti bankui ir tarpininkams, nutarė verstis be skolintų pinigų.
Ateities planų G. Senulis nenorėjo atskleisti, bet jis dar jų turi nemažai. Tad jeigu rugsėjo 4 – 6 dienomis norėsite užsukti į „Svajonių dvarą“ paragauti natūralios kaimiškos duonos ir vaisių naminio vyno, skambinkite iš anksto, nes paprasčiausiai šeimininko galite nerasti namuose.
Autorės nuotr.