PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Gegužės 26 d. 12:58

„Kūrybiškiausios bibliotekos“ nominacija – Lentvario bibliotekai

Trakai

Jolanta ZakarevičiūtėŠaltinis: Trakų viešosios bibliotekos inf.


268399

Gegužės 4–5 d. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje vyko Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos (LSVBA) organizuojama tarptautinė konferencija „Nauja bibliotekų patirtis aplinkos permainų kontekste“, į kurią susirinko Lietuvos viešųjų bibliotekų vadovai ir specialistai. Renginio metu buvo ne tik aptartos bibliotekų vykdomos veiklos bei iškylantys iššūkiai, bet ir sulaukta kulminacinės dalies – LSVBA Metų nominacijų konkurso rezultatų paskelbimo. Miestų filialų kategorijoje Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Lentvario padalinys pelnė „Kūrybiškiausios bibliotekos“ nominaciją.

Lentvario biblioteka – inovatyvi, kviečianti domėtis ir pažinti

Lentvario miesto biblioteka nuo 2019 m. gruodžio 13 d. veikia moderniame pastate. Tad atsinaujinusi aplinka ir dabartinis gyvenimo ritmas skatina neatsilikti nuo naujovių, mėginant suderinti ir knygų skaitymo džiaugsmą, ir šiuolaikines technologijas. Biblioteka siekia būti patraukli XXI amžiaus lankytojui, kuris yra aptekęs nuo siūlomų pramogų / paslaugų gausos ir kurį nustebinti kasdien darosi vis sunkiau. Tam reikia nemažai pastangų, lakios vaizduotės, kūrybiškumo. Pastarojo Lentvario miesto bibliotekai tikrai netrūksta, o garbingas LSVBA apdovanojimas už inovatyvias skaitymo skatinimo iniciatyvas, netradicinių bei virtualių paslaugų plėtrą ir jų dermę su tradicinėmis paslaugomis tai puikiai patvirtina.

Džiugu, kad Lentvario miesto bibliotekos vykdoma veikla yra žinoma ir už Trakų rajono ribų, o ja domimasi ir nacionaliniu lygmeniu. Taip sausio 28 d. LRT televizijos laidoje „Labas rytas, Lietuva“ šalies žiūrovai išvydo reportažą apie bibliotekos sukurtus interaktyvius maršrutus Lentvariui pažinti. Primename, kad įgyvendinant projektą „Keliauk po Lentvarį su virtualiais knygų herojais“ buvo sukurtas papildytos realybės orientacinis žaidimas „Atrask Lentvarį“, veikiantis mobiliojoje programėlėje. Žaidimas suteikia unikalią galimybę iš naujo atrasti 10 lankytinų Lentvario vietų. Prie kiekvieno iš 10-ies objektų lankytoją pasitinka visiems gerai žinomi virtualūs knygų personažai, kurie ne tik papasakoja apie lankomą objektą, bet ir skiria smagią užduotį. Siekiant sudominti vaikus, į programėlę buvo įtraukti tokie herojai kaip Robinas Hudas, kuris siūlo pašaudyti iš lanko, ar Mažasis Princas, kviečiantis iš pasimetusių dalių surinkti lėktuvėlį.

Lentvario biblioteka neapleidžia ir vieno iš svarbiausių savo veiklos sričių – kraštotyros darbo, tad nemažai dėmesio skiria jai ir šio fondo populiarinimui. Lentvario miesto istorija mena 600 metų senumo šaknis. Tad smalsiam miesto gyventojui buvo sukurta dar viena paslauga, atliekanti edukacinę funkciją ir paremta naujausiais IT sprendimais. Atsižvelgiant į jaunų žmonių poreikius ir aktyviausiai naudojamas komunikacijos priemones, buvo sukurtas produktas, pritaikytas mobiliesiems įrenginiams – interaktyvus Lentvario objektų žemėlapis „Interaktyvus Lentvaris QR“.

Šios idėjos tikslas tas, kad maršrutas neįpareigotų keliauti nuo vieno objekto prie kito ir būtų lengvai pasiekiamas net ir neatsitraukus nuo kompiuterio. Interaktyvų žemėlapį sudaro 15 objektų, prie kurių yra pritvirtintos lentelės su QR kodais, puikiai tinkančiais greitam informacijos pateikimui ir perdavimui. Prie kiekvieno objekto lankytojai ras trumpą aprašymą, vaizdo įrašų, nuotraukų. Aprašymams buvo panaudota Lentvario bibliotekoje sukaupta kraštotyrinė medžiaga apie miestą. Projekto metu taip pat vyko papildomos veiklos: ekskursija po miestą, žemėlapių edukacija, nuotolinis susitikimas su kraštovaizdžio architektais, nuotraukų konkursas.

Šios interaktyvios veiklos tęsiamos pildant žemėlapį – visuomenei pristatytas projektas „Interaktyvus Lentvaris QR 2“, kuris kviečia pažinti ne tik vietoves, bet ir Lentvario miestą garsinusius ir garsinančius žmones: Tiškevičių giminę, vaikų rašytoją Neringą Vaitkutę, dailininkę Astą Radimonienę, fotografą Alfredą Girdziušą, kalbininkas Juozą Abaravičių, kunigą Kazimierą Kulak ir kt.

Visos šios interaktyvios veiklos skatina labiau domėtis gimtuoju kraštu, jo paveldu, istorija ir jam nusipelnusiomis asmenybėmis.

Keturi apdovanojimai

LSVBA yra savanoriška, savarankiška, pelno nesiekianti organizacija, narystės pagrindu atstovaujanti ir vienijanti Lietuvos Respublikos teritorijoje veikiančias savivaldybių viešąsias bibliotekas, vykdanti Asociacijos narių nustatytus uždavinius ir funkcijas bei siekianti bendrų tikslų įgyvendinimo ir tarpusavio bendradarbiavimo. Ji įkurta 1999 m. Jai šiuo metu priklauso 60 Lietuvos viešųjų bibliotekų, tarp kurių ir Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Nuo 2014 m. LSVBA rengia konkursą, kurio pagrindinis tikslas – skatinti kūrybingai ir inovatyviai dirbančias viešąsias bibliotekas bei jų padalinius, įvertinant geriausius jų pasiekimus, taip pat informuoti Lietuvos visuomenę apie jų išskirtinę veiklą ir kartu didinti šių įstaigų žinomumą.

Beveik dešimtmetį rengiamame konkurse Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos padaliniai buvo pagerbti net 4 kartus. Pirmoji „Bendruomeniškiausios bibliotekos 2015“ titulą pelnė Lentvario biblioteka už įvairiapusišką veiklą ir iniciatyvas telkiant miesto bendruomenę, bendradarbiavimą su kitomis joje veikiančiomis institucijomis ir organizacijomis. Ypač buvo atkreiptas dėmesys į bibliotekos kūrybinius sumanymus, gražius ir prasmingus darbus, bibliotekos darbuotojų aktyvumą, jų švietėjišką, kultūrinę veiklą.

2017 m. Vaikų literatūros skyrius jau džiaugėsi apdovanojimu „Biblioteka – vaikų ir jaunimo draugas 2016“. Bendradarbiaujant su Kaniterapijos asociacija vykdytas socialinis projektas „Skaitymas su šunimi“, organizuoti pozityvios socializacijos edukaciniai užsiėmimai, Kūrybiškumo saviraiškos studija, suburtas Bibliotekos teatriukas – visa tai buvo jų raktas į sėkmę.

Po dvejų metų už savo darbą buvo įvertinta ir Aukštadvario biblioteka – jai atiteko „Draugiškiausios bibliotekos“ titulas. Bibliotekoje didelis demėsys skiriamas lankytojų ugdymui, edukacijai, skatinamas jų iniciatyvumas, stengiamasi juos sudominti ir įtraukti į įvairias veiklas.

Džiugu, kad gauti apdovanojimai, įvertinimai neleidžia užmigti ant laurų, o skatina veikti, judėti į priekį, tobulėti. Taip šiais metais LSVBA Lentvario biblioteką įvertino antrą kartą, šįkart skirdama minėtą „Kūrybiškiausios bibliotekos“ titulą. Tai – puikus pavyzdys ir kitiems, kad kruopštus ir atsakingas darbas, drąsus požiūris į naujoves nebijant iššūkių vainikuojamas sėkme.