Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"
Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Visą rudenį Marijampolės apskrityje vyko akcija „Kūrenkime saugiai“. Jos metu Marijampolės apskrities Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai lankė Marijampolės savivaldybės gyventojus. Vizitų tikslas – padėti žmonėms apsisaugoti nuo gaisrų, kylančių dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų.
Pažeidimų daug
Pasak Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus inspektorės Ilonos Barauskienės, pernai ugniagesiai aplankė per 600 socialinės rizikos šeimų būstų. Beveik pusėje aplankytų individualiųjų namų ir net 40 proc. daugiabučių nustatyta, kad krosnys ar kiti šildymo įrenginiai juose yra nesutvarkyti. Per 80 proc. gyventojų netinkamai įrenginius eksploatuoja – šalia krosnių, nesilaikydami saugaus atstumo, stato įvairius baldus, vaikų loveles, laiku neišvalo iš dūmtraukių suodžius.
„Todėl šiemet, norėdami aplankyti kuo daugiau gyventojų, į akciją įtraukėme gelbėjimo valdybos ugniagesius, savivaldybių priešgaisrinių tarnybų gaisrininkus ir savanorius ugniagesius. Daugiausia lankėme gyventojus, kūrenančius kietojo kuro krosnis. Didžiausią dėmesį skyrėme pensinio amžiaus sulaukusiems, vienišiems senoliams ir socialiai remtinoms šeimoms“, – sakė Ilona Barauskienė. Anot jos, iš viso Marijampolės apskrityje ugniagesiai aplankė per 1200 būstų.
Lankydami gyventojus pareigūnai įvertindavo krosnių ir dūmtraukių būklę, nurodydavo elektros instaliacijos gedimus. Pastebėję pažeidimą, kuris gali kelti gaisro pavojų, paaiškindavo, kodėl verta susitvarkyti krosnis, elektros instaliaciją ar įsigyti dūmų detektorių, patardavo kaip tai padaryti.
Ugniagesiai teikė konsultacijas
Pasak Marijampolės priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pirmos komandos pamainos vado Mindaugo Matukyno, jie Mokolų kaime Ąžuolyno gatvėje aplankė dešimtį šeimų. „Dažniausiai buvome maloniai sutikti, žmonės nustebdavo, kad ugniagesiai ne tik gesina gaisrus, bet ir teikia konsultacijas gyventojams rūpindamiesi, kad skaudžių nelaimių būtu mažiau“, – pasakojo pamainos vadas M. Matukynas. Anot jo, labiau lankytos socialinės rizikos šeimos, tos, kur praėjusiais metais buvo nustatytų priešgaisrinės saugos pažeidimų ar kilę gaisrai. „Dauguma gyventojų nurodytus pažeidimus buvo pašalinę. Dažniausiai pasitaikančios klaidos – nevalomi kaminai, arti pakuros laikomi degūs daiktai, nėra prie pakuros skardos lapų ar jie per maži“, – pasakojo ugniagesys gelbėtojas. Gaisrininkai gyventojams negailėjo patarimų. Pats aktualiausias – dūmtraukius valyti nors du kartus per metus, nes nevalytuose dažnai užsidega suodžiai. Jeigu kaminas įtrūkęs, išlėkusi žiežirba gali sukelti gaisrą. „Kai tik stipriau šąla, daugiau kūrenama, per parą iškvietimų dėl dūmtraukiuose degančių suodžių būna bent du“, – pasakojo ugniagesys gelbėtojas. Lankydamiesi pas gyventojus gaisrininkai patarė ne tik, kaip išvengti gaisrų, bet ir ką daryti jiems kilus. „ Kuo daugiau prevencijos, tuo mažiau gaisrų“, – taip akciją „Kūrenkime saugiai“ vertino pirmos komandos pamainos vadas.
Gaisrininkų apsilankymai buvo naudingi
Marijampolės savivaldybėje Valavičių kaime gyvenanti 75 metų Ona Namanauskienė džiaugiasi ugniagesių name įrengtu dūmų detektoriumi. Pasak moters, prieš daugiau kaip 50 metų jai teko patirti, ką reiškia gaisras, tą išgąstį atsimena ir šiandien, tad su dūmų detektoriumi bus drąsiau, nebijos naktį. „Tiesiog žinau, kad prietaisas įspės apie pavojų“, – sakė O. Namanauskienė.
Mokolų kaime su trimis mažamečiais vaikais gyvenanti Jurgita Hubaitė taip pat patenkinta ugniagesių apsilankymu. Jos namuose sumontuotas dūmų detektorius. Jurgita juokauja, kad detektorių jau ir išbandė. Prietaisas sureagavo į iš arbatinuko, užvirus vandeniui, virtusius garus. Praėjusiais metais jų namo dūmtraukyje buvo užsidegę suodžiai, degė kaimyno tvartas, tad moteris žino, kokia pavojinga gali būti ugnis. Anot Jurgitos, gaisrininkai apžiūrėjo, ar namuose nėra prietaisų ir įrenginių, keliančių pavojų, suteikė naudingų patarimų.
Iš viso Valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspektoriai, įgyvendindami Marijampolės savivaldybės finansuojamą prevencinę programą „Kurkime saugią aplinką kartu“, gyventojų būstuose įrengė 60 autonominių dūmų signalizatorių.
Priešgaisrinės priežiūros skyriaus inspektorė Ilona Barauskienė pasakojo, kad apsilankymų metu gyventojams duodavo atsakyti į klausimus. Į klausimą, „Ar naudingi priešgaisrinės saugos tarnybos atstovo apsilankymo metu duoti patarimai“, iš 1200 aplankytųjų, neigiamai atsakė tik 11 žmonių.