PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Balandžio 4 d. 10:21

Kultūros ministras Š. Birutis: būtina užtikrinti vaikų su negalia teisę dalyvauti kultūroje

Lietuva

Šarūnas Birutis. ELTA / Juliaus Kalinsko nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS.LT


354187

Būtinybė kurti įtraukią kultūrinę aplinką, kurioje kiekvienas vaikas, nepriklausomai nuo jo galimybių, jaustųsi priimtas, vertinamas ir galėtų išreikšti save bei patirti kultūros teikiamus džiaugsmus. Apie tai Molėtuose surengtame nacionaliniame forume „#Talentinga (ne)galia“ kalbėjo kultūros ministras Šarūnas Birutis, skaitęs pranešimą tema „Kultūros politika – KUR joje vaikai su negalia“.

Ministras akcentavo, kad kultūra yra fundamentali žmogaus teisė patirti grožį bei dalyvauti visuomenės gyvenime, todėl valstybės pareiga – sistemingai šalinti barjerus, su kuriais vis dar susiduria vaikai ar asmenys su ypatingais poreikiais, užtikrinti lygias galimybes visiems dalyvauti kultūroje ir kurti. Nors teisinis reglamentavimas šioje srityje gali būti vertinamas įvairiai, ministro teigimu, kryptis yra aiški, todėl svarbiausia yra sutelkti dėmesį į konkrečius darbus ir priemones.

„Poslinkis didinant kultūros prieinamumą yra, tačiau jis dar nėra pakankamas. Todėl šioje kadencijoje sutelksime dėmesį į kelias kryptis, – kalbėjo ministras Š. Birutis. – Pirma – kultūros prieinamumas: nuo fizinės infrastruktūros pritaikymo iki turinio – renginių, programų, skaitmeninių išteklių – prieinamo visiems, nepriklausomai nuo gebėjimų. Antra – kūrybinės saviraiškos skatinimas: remsime specializuotus projektus, meno terapijos programas, įtraukiosios edukacijos iniciatyvas, kurios ne tik integruoja, bet ir leidžia atsiskleisti vaikų ir asmenų su ypatingais poreikiais talentams. Trečia – stiprinsime bendradarbiavimą su nevyriausybinėmis organizacijomis, kurių žinios ir patirtis yra neįkainojamos kuriant įtraukią kultūrinę aplinką ir auginant visuomenės supratimą, kad kiekvienas žmogus yra unikalus ir vertingas.“

Savo pranešime ministras taip pat apžvelgė jau veikiančias iniciatyvas, reikšmingai prisidedančias prie vaikų su negalia įtraukties: plačias pritaikytų paslaugų galimybes siūlantį „Kultūros pasą“, aktyviai prieinamumą didinančius šalies muziejus, augančias kino meno pritaikymo žmonėms su regos ir klausos negalia apimtis bei per Lietuvos kultūros tarybą remiamus nevyriausybinių organizacijų projektus, griaunančius stereotipus apie asmenis su ypatingais poreikiais.

Renginyje savo patirtimi dalijosi menininkai, dirbantys su negalią turinčiais vaikais, o politikai, ministerijų bei savivaldybių atstovai, socialinės, švietimo, kultūros sričių ekspertai diskutavo apie socialinių paslaugų lygio kėlimą, lygių galimybių užtikrinimą talentams skleistis ir įtraukiojo ugdymo iššūkius, galimybes bei sėkmes.

#ŠARŪNAS BIRUTIS#VAIKAI#NEGALIA#KULTŪRA