Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Redakcijos archyvų nuotr.
Gimtasis RokiškisŠaltinis: Etaplius.lt
Nugriaudėjus kultūros sostinės atidarymo fejerverkams, viskas iš tiesų tik prasidėjo. Šie visi metai Rokiškiui išskirtiniai – esame Lietuvos kultūros sostinė. Tai, kad jau kovo mėnesį matysime vieną iš paskutinių a. a. Eimunto Nekrošiaus darbų – jau aišku. Tiems, kas „serga“ kultūra, – tai įvykis. O kokią atsakomybę šie metai atneša žmonėms, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai prisideda prie visus metus vyksiančių renginių? Kas jiems svarbiausia, kas kelia daugiausia rūpesčių ir ko laukti miesto svečiams ir rokiškėnams?
Kultūrinės atostogos – įvairiapusės
Irena Matelienė
Kultūros sostinės renginių koordinatorė
„Adventur“ parodoje pristatysime naujovę – kultūrines atostogas. Pluša turizmo, muziejininkų, kultūrininkų grupė. Formuojame daugiau kaip 20 patrauklių, turiningų savaitgalių, viliojančių atvykti į Rokiškį kelioms dienoms, aplankyti mūsų gamtos kampelius, užmiestį, miesto kultūros vertybes ir siūlomus renginius. Kai su Ingrida Kujele buvome „Litexpo“, kur vyks paroda, jos vadybininkės labai sveikino šią programą. Sakė, tokios dar nėra turėjusios. Apskritai, kultūros sostinės projekto programa toki įvairiapusė, visko tiek daug skirtingiems skoniams, kad imti ir išskirti kelis renginius būtų neatsargu. Kuris „kultūrinių atostogų“ pasiūlymas turtingiausias? Sakyčiau, liepos ir rugsėjo mėnesiais, nors irgi pati savimi suabejojau. Man pačiai įdomūs kiti.
Man svarbu viskas
Vaiva Kirstukienė
„Kultūros inovacijų“ projektų vadovė
Man svarbu viskas. Bet labai svarbu rasti pusiausvyrą, tarp darbo ir šeimos. Turiu tokią savybę – kai „neriu“, tai labai daug savęs atiduodu, neskaičiuoju ir nematuoju, nes man svarbiausia – rezultatas ir vidinis pasitenkinimas. Ir dar… aš turiu tikėti tuo, ką darau.
Manau, kad net labai maži dalykai būna svarbūs ir reikšmingi, svarbu atsakingai ir nuosekliai dirbti ir kai po poros metų pastangos duoda vaisių (esi vertinamas ir pan.) – tai labai džiugina.
Tikiuosi, kad 2019-aisiais „Kultūros inovacijų“ komanda nelinks Rokiškio kultūrinių įvykių nuošalyje. Lietuvos kultūros taryba (LKT) finansavo projektą „Kino pamokos“ Rokiškyje. Tad rugpjūčio mėnesį įsiliesime į kultūros sostinės renginius. Gausybė minčių jau sukasi galvoje.
Naujos mano pareigos LKT ekspertų komandoje irgi suteikia impulsą dirbti ir nenuleisti rankų net sudėtingiausiose situacijose. Esu optimistė, tad manau, kad 2019-ieji bus prasmingi ir teisingai kultūringi.
Darbas LKT man įdomus. Taip iššūkis, pareikalavęs atsakomybės ir susikaupimo. Per trumpą laiką turėjome perskaityti ir įvertinti 91 Panevėžio apskrities kultūros įstaigų paraišką. 24 paraiškas pateikė Rokiškio miesto ir rajono organizacijos. Tai sudaro daugiau nei ketvirtadalį visų pateiktų paraiškų.
Sausio antroje pusėje ir vasario mėn. laukia antrasis etapas.
Daugybė kultūrinių jubiliejų
Birutė Bagdonienė
Rokiškio kultūros centro kultūros projektų vadovė
Rokiškis – ne vien kultūros sostinė. Šiemet – daugybė kultūrinių jubiliejų. Pirmiausia tai 35-asis profesionaliųjų teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams“. Didžiausias galvos skausmas, kaip jį padaryti ypatingą, kad jaustųsi, jog tai jubiliejinis festivalis. Dar vienas aspektas – kur ir kaip toliau jis turi vystytis, plėtotis, kaip atliepti šiuolaikinio žiūrovo įgeidžius. Festivalis vyks kovo 5–23 d., numatyta nemažai premjerų. Kovo 22 d. pamatysime amžinąjį atilsį Eimunto Nekrošiaus vieną paskutinių darbų „Cinkas“, sukurtą Valstybinio jaunimo teatro ir „Meno forto“. Vedamos derybos su Lietuvos rusų dramos teatru dėl didelių atgarsių ne tik Lietuvoje sulaukusio spektaklio – Jono Vaitkaus „Rusišką romaną“ pagal Mariaus Ivaškevičiaus pjesę. Tikrai nežinau, ar pavyks, tačiau mes, organizatoriai, darome viską, kas nuo mūsų priklauso.
Problema – per maža ir didiesiems teatrų pastatymams nepritaikyta mūsų scena. Todėl labai sunku sudarinėti repertuarą, nes didieji pastatymai su savo dekoracijomis tiesiog „netelpa“.
Kitų kliūčių atvežti į Rokiškį tuos darbus nėra.
Žiūrovų laukia ir nauji teatrai. „Solo“ teatras atveš pastatymą „Lietuviškoji Nora“ apie mūsų kraštietę aktorė Moniką Mironaitę. Dar vienas Rokiškiui naujas teatras – Vido Bereikio „No Teatre“ su spektakliu „Iliuzijos“.
Man, kaip organizatorei, svarbiausia išlaikyti „Vaidiname žemdirbiams“ kokybės kartelę Lietuvos teatriniame gyvenime ir išsaugoti festivalio svarbą. Juk žinia, kad tų festivalių net ir mūsų regione yra daug ir jų vis naujų atsiranda. Taigi mums svarbu išlaikyti svorį, likti reikšmingiausiems. Repertuaras suformuotas, bet Kultūros tarybos atsakymų dar nežinome. Tikimės, kad rajono valdantieji taipogi supranta šio festivalio prestižo svarbą.
Norėtųsi surengti penkis išskirtinius
Daiva Vilkickienė
Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja
Man didžiausias rūpestis – bibliotekos renginiai. Nežinia, ar turėsime pakankamai lėšų, kad jie visi būtų tikrai ypatingi, bet norėtųsi surengti penkis išskirtinius. Tai ir tarptautinis „Poezijos pavasaris“, Liudo Dovydėno premijos įteikimas – norime, kad susirinktų visi premijų laureatai. Tai ir tarptautinis Lėlių teatrų festivalis, Alfonso ir Juozo Keliuočių palikimo studijų centro forumas bei jubiliejus. Taip pat konferencija, skirta Juozui Tumui-Vaižgantui, bei tarptautinis Sofijos Tyzenhauzaitės vardo rašytojų sąskrydis. Į jį galvojome kviesti tik moteris, bet paskui nusprendėme kviesti ir vyrus. Ieškosime įdomių vardų, atvyks rašytojų ne tik iš Lietuvos. Toks sąskrydis, žinant, ką Rokiškiui reiškia S. Tyzenhauzaitė, rengiamas pirmą kartą.
Visi bibliotekos filialai taip pat yra numatę ne vieną renginį kultūros sostinei.
Mums labai svarbu, kad šiomis dienomis pasirodys pirmą kartą išleista ypatinga knyga apie mūsų bibliotekos istoriją. Ją sudarė Rita Viskaitienė. Iki šiol būdavo maži leidinukai, o dabar turime pirmą rimtą istoriją. Ją pristatinėsime ir Knygų mugėje.
Suksimės kaip bitės
Ingrida Kujelė
Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centro vadybininkė, laikinai einanti direktorės pareigas
TTAIKC teiks informaciją kiek įmanoma daugiau ir plačiau. „Adventur“ – tarptautinė turizmo paroda – kol kas pirmasis didžiausias veiksmas su daugybe užsiėmimų, pristatymų. Suksimės kaip bitės. Su gidais, su valdžios sveikinimais atidarymo metu, dalyvausime „Adventur“ metu vyksiančiame turizmo forume.
Mes taip pat prisidedame prie „Kultūrinių atostogų“ Rokiškyje paketo formavimo. Mąstome, ką padaryti, kad pritrauktume žmogų atvažiuoti į Rokiškį. Norėtume sutelkti, pakviesti, paprašyti bendradarbiauti ne tik Rokiškio įstaigas, bet ir verslą prisidėti prie šios idėjos.
Norėtųsi, kad kultūros dvasią jaustų visi mūsų miesto žmonės
Asta Keraitienė
Dailininkė
A. Keraitienė kuria atminimo tris lenteles Rokiškį garsinusioms asmenybėms. Birželio 21 d. prie Kultūros centro vyks Rokiškio krašto kultūros veikėjų atminimo sienos atidarymas. Pradžiai planuojama įamžinti tris dešimtis žymiausių žmonių. Atminimo ženklus kuria keliolika menininkų – aut. past.)
Atminimo lenteles kuriu audėjams Juozui ir Elenai Pipiniams, rašytojui Liudui Dovydėnui ir drožėjui Lionginui Šepkai. Šepkai noriu sukurti kai ką labai paprasto, nes jis, kaip asmenybė, toks ir buvo. Tik kūrėjas didelis.
Labai sudėtinga šiame darbe medžiagų pasirinkimas ir atlikimas. Mat reikia pritaikyti lauko sąlygoms, o tai apriboja kūrybiškumo paieškas. Kad ir kaip norėčiau, Šepkai įamžinti iš medžio nieko negaliu daryti.
Šie Kultūros sostines metai, mano manymu, praeis kaip ir sumanyta. Suplanuota nemažai įvairių renginių, o gražiausių miesto objektų vaizdus ir visa kita tikrai pamatys visa Lietuva.
Man, kaip miesto menininkei, svarbesnis kitas aspektas. Norėtųsi, kad šiuo metu kultūros dvasią jaustų visi mūsų miesto žmonės. Ne tik tie, kurie jau įpratę eiti į visus kultūrinius renginius. Norėtųsi, kad metų pabaigoje tūlas miesto žmogelis pasakytu: „Ale tikrai Rokiškis būva kultūras sostinę.“
Man svarbu kūrybingi miesto žmonės, esantys ir kuriantys DABAR. Ką dar galima padaryti, kad ta kultūra būtų prieinama visiems, tiksliau, kaip kultūra gali pasiekti kiekvieną žmogų, kaip jį sudominti? Manau, kad, be skirto menko biudžeto sostines metams, mes dar turime daug kūrybingų žmonių, kurie kiekvienas savo srityje galėtų dalintis savo kūryba su kitais. Tokių idėjų turiu ir bandysiu jas įgyvendinti.