PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Vasario 12 d. 10:21

Kultūrininkai ragina S. Poderį pripažinti valdovų insignijų atradėju ir apdovanoti

Vilnius

Saulius Poderis. ELTA / Dainius Labutis

Dominykas BiržietisŠaltinis: BNS.LT


344256

Kultūros bendruomenė ragina šalies vadovus valstybiniu apdovanojimu įvertinti restauratoriaus Sauliaus Poderio indėlį atrandant valdovų insignijas Vilniaus katedros požemiuose.

Kaip nurodoma muziejininko Jono Vaiškūno trečiadienį išplatintame pranešime, žinomi Lietuvos kultūros ir mokslo veikėjai ragina pripažinti ir oficialiai įvertinti S. Poderio indėlį į Lietuvos kultūros paveldą bei inicijuoti jo kandidatūros teikimą valstybiniam apdovanojimui už istorinės reikšmės valdovų insignijų atradimą.

Pasak šalies vadovams adresuoto laiško autorių, toks žingsnis „atkurtų teisingumą ir siųstų signalą visiems kultūros paveldo puoselėtojams, kad jų darbas yra vertinamas ir gerbiamas“.

Anot kultūrininkų, būtent S. Poderis, remdamasis išsamiais moksliniais tyrimais, nustatė insignijų buvimo vietą Vilniaus katedros požemiuose.

„Nepaisant jo daugiamečių pastangų informuoti atsakingas institucijas apie savo atradimą, restauratorius pats tapo nepelnytų kaltinimų taikiniu, o jo atradimo reikšmė iki šiol nėra tinkamai pripažinta“, – teigiama pranešime.

Kultūros bendruomenė pažymi, kad atsakingos institucijos nesiėmė ryžtingų veiksmų atradimui patvirtinti – ignoravo arba atidėliojo S. Poderio siūlymus atlikti detalius tyrimus, restauratorių pradėjo kaltinti neprofesionalumu ar savanaudiškumu.

„Situaciją dar labiau apsunkino tai, kad kai kurios atsakingos institucijos ir pavieniai specialistai, iš pradžių skeptiškai vertinę S. Poderio hipotezę, vėliau patys pradėjo ja remtis jau nebepripažindami jo, kaip pagrindinio atradimo autoriaus“, – teigiama pranešime.

Kultūros bendruomenė išreiškė susirūpinimą dėl „bandymų falsifikuoti, sumenkinti ir nuvertinti restauratoriaus atliktą tiriamąjį darbą, atvedusį prie insignijų atradimo“.

Kreipimąsi prezidentui Gitanui Nausėdai, premjerui Gintautui Paluckui ir kultūros ministrui Šarūnui Biručiui pasirašė 24 meno ir mokslo atstovai, tarp jų – nacionalinės J. Basanavičiaus premijos laureatai tautodailininkė Marija Liugienė, mitologas Dainius Razauskas, etnomuzikologė Dalia Urbanavičienė.

Kultūrininkai įspėja, kad valstybei nepripažinus S. Poderio nuopelnų, tai sukurtų pavojingą precedentą, kai reikšmingi atradimai gali būti ignoruojami, jų autoriai marginalizuojami, o paveldosaugos politika grindžiama ne moksliniu, bet politiniu pagrindu.

Katedros požemiuose gruodį buvo išimtos Antrąjį pasaulinį karą paslėptos Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro, Lenkijos karalienės ir Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Elžbietos Habsburgaitės laidojimo karūnos, kitos vertybės.

Taip pat – Barboros Radvilaitės pomirtinė karūna ir kitos insignijos, slaptavietėje buvo ir šešios sidabrinės plaketės, puošusios šv. Kazimiero koplyčią, votų, žiedų, auskarų, kryželių, kelios vyskupų insignijos, vyskupo Benedikto Vainos karsto plokštelė.

Savo ruožtu, dailės kūrinių restauratorius S. Poderis tvirtino apie slaptavietę su vertybėmis žinojęs pastarąjį dešimtmetį ir kaltino Vilniaus arkivyskupiją pasisavinus jo atradimą.

S. Poderis teigė slaptavietę atradęs, kai ekskursijos katedroje metu pasinaudojo endoskopine kamera, ir apie atradimą informavęs šalies vadovus.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis po šių pareiškimų tvirtino, kad Vilniaus arkikatedros požemiai bus saugomi stipriau, o tokie tyrimai turi būti atliekami ne privačia, bet valstybės iniciatyva.

Be to, insignijos, apie kurias pranešta sausio pradžioje, buvo išimtos nedalyvaujant Kultūros paveldo departamento (KPD) atstovams ir jų neinformavus apie procesą, išėmimas nebuvo filmuojamas.

Dėl to KPD vasario pradžioje Vilniaus arkivyskupijai skyrė 868 eurų baudą.

#SAULIUS PODERIS#RESTAURAORIUS#VALSTYBINIS#APDOVANOJIMAS#INSIGNIJOS