PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Lapkričio 28 d. 15:36

KT: įstatymo pataisos, kuriomis sumažintas priedo pareigūnams už darbo stažą dydis, neprieštarauja Konstitucijai

Lietuva

Konstitucinis teismas. ELTA Dainius Labutis

Gytis PankūnasŠaltinis: ELTA


331525

Konstitucinis Teismas (KT) ketvirtadienį nutrarė, kad Vidaus tarnybos statuto nuostatos, kuriomis pareigūnams nustatytas vienas bendras visoms pareigybėms didžiausias pareiginės algos koeficientas, taip pat sumažintas didžiausias priedo už stažą dydis, neprieštarauja Konstitucijai.

Kaip skelbiama KT pranešime spaudai, KT, spręsdamas teisinio reguliavimo konstitucingumą, priminė, kad iš Konstitucijos įstatymų leidėjui kyla pareiga įstatyme nustatyti esmines asmenų, gaunančių atlyginimą iš valstybės biudžeto lėšų, darbo apmokėjimo sąlygas, lemiančias jų darbo užmokestį. KT taip pat priminė, jog įstatymų leidėjas turi plačią diskreciją pasirinkti ir įstatymuose įtvirtinti tam tikrą valstybės tarnautojų darbo apmokėjimo sistemą.

KT konstatavo, kad įstatymų leidėjas, tai yra Seimas, įtvirtindamas pareigūnų darbo apmokėjimo sistemos principus ir aiškius pareiginės algos dydžių nustatymo kriterijus, paisė iš Konstitucijos kylančio reikalavimo darbo apmokėjimo sistemą sureguliuoti tokiu būdu, kad pareigūnams būtų užtikrintas teisingas, atsižvelgiant į jų atliekamo darbo pobūdį, darbo funkcijų sudėtingumą ir apimtį, einamų pareigų ypatumus, atlyginimas už darbą.

Į KT dėl Vidaus tarnybos statuto nuostatų vasarį kreipėsi Seimo narių grupė. Įstatymo nuostatų konstitucingumu suebejojo ir Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS).

NPPSS atstovai mano, kad Vidaus tarnybos statuto pataisos, kuriomis pareigūnų priedas už darbo stažą nuo 30 proc. sumažintas iki 20 proc., gali prieštarauti Konstitucijai.

ELTA primena, kad praėjusių metų gruodį prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė pareigūnų profsąjungų kritikuotas Vidaus tarnybos statuto pataisas.

Pareigūnų profesinės sąjungos kreipėsi į šalies vadovą, prašydamos vetuoti Seimo priimtą įstatymą. Jie tikino, kad naujasis statutas gali pabloginti darbo sąlygas ir nespręsti esminių problemų, susijusių su darbo jėgos trūkumu, nekonkurencingomis algomis.

Seimo priimtu naujuoju Vidaus tarnybos statutu pareigūnams sudaromos galimybės derėtis dėl apmokėjimo sistemos kolektyvinėmis sutartimis. Jeigu tokios sutarties nėra, apmokėjimo sistemas tvirtins centrinių statutinių įstaigų vadovai. Tačiau prieš tai turėtų būti įvykdytos Darbo kodekse numatomos informavimo, konsultavimosi procedūros.

Įstatymo pakeitimais mažinami priedai už stažą valstybės tarnyboje – nuo maksimalios 30 proc. ribos iki 20 proc. pareiginės algos. Visgi, Vidaus reikalų ministerija nurodo, kad pareigūnams, šiuo metu už stažą gaunantiems didesnius priedus, jie nebus mažinami. Stažas taip pat yra vienas iš esminių kriterijų, nustatant pareiginės algos dydžius.

Įsigaliojus naujam statutui, keisis ir pareiginės algos apskaičiavimas – bus taikomas naujas bazinis dydis, siekiantis 1785,4 euro.

Taip pat numatomi pokyčiai, susiję su pareigūnų perkėlimo tvarka – esant būtinybei pareigūnas būtų deleguojamas į kitą vietovę 3 mėn. laikotarpiui. Bendras pareigūno perkėlimo į kitas pareigas laikotarpis per 3 jo tarnybos metus negalės viršyti pusmečio.

Įstatymo pakeitimais taip pat sumažinamas pareigybių grupių skaičius – nuo 15 iki 10, dėl ko, iniciatorių teigimu, bus nustatyta aiškesnė pareigybių sistema bei hierarchija.

Statuto pataisomis taip pat nustatyta galimybė pasitelkti kursantus, vykdyti tarnybų funkcijas kartu su pareigūnais. Be to, numatyta galimybė pratęsti tarnybos trukmę ne tik pirminės grandies, bet ir vidurinės grandies pareigūnams.

#KT#STATUTAS#PAREIGŪNAI#TEISMAS