PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gegužės 24 d. 14:43

Kriminalinės policijos biuro viršininkas: apklausėme keliasdešimt asmenų, skridusių Minske sulaikytu lėktuvu

Lietuva

LP nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


175998

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis sako, kad tyrėjai jau apklausė keliasdešimt asmenų, vykusių sekmadienį Minske priverstinai nutupdytu lėktuvu, skridusiu iš Atėnų į Vilnių, tarp jų – ir įgulos narius.

Generalinė prokuratūra dėl incidento pradėjo ikiteisminį tyrimą.

„Gavus šitą žinutę apie galimai nusikalstamą veiką, buvo sudaryta tyrimo grupė, keičiamasi informacija su užsienio partneriais ir tik Vilniuje nusileidus lėktuvui, buvo iš keliasdešimties pareigūnų, kriminalinės policijos tyrėjų sudaryta komanda, kuri intensyviai atliko apklausas ir kitus procesinius veiksmus ir keitėsi su užsienio partneriais informacija“, – žurnalistams pirmadienį sakė R. Kiškis.

Pasak jo, šiuo metu atliekama orlaivio ore uoste apžiūra, kuri galimai užtruks iki vėlyvo vakaro. Orlaivyje ieškoma faktinių duomenų.

„Orlaivis yra galimai nusikaltimo įvykio vieta“, – paaiškino kriminalinės policijos biuro viršininkas.  

„Esame apklausę apie keliasdešimt asmenų, skridusių orlaiviu, tarp jų ir įgulos narius“, – sakė R. Kiškis.

Generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas sakė, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnius dėl tarptautinių nusikaltimų, priverstinio dingimo ir orlaivio užgrobimo.

G. Ivanauskas nurodė, kad teisėsauga šiuo metu negali atsakyti į visus klausimus, nes informacija tikslinama.

„Veikų kvalifikavimas pasirinktas pagal pirminę informaciją, kuri buvo gauta iš Užsienio reikalų ministerijos. Kokia bus galutinė veikų kvalifikacija, tyrimui išsiaiškinus visas aplinkybes, (tai – ELTA) dar, ko gero, gali keistis. Kaip ji keisis, šiandien negalime atsakyti, bet pagal pirminę informaciją buvo pradėtas teroristiniais tikslais orlaivio užgrobimas, bet tai dar aiškinsimės“, – sakė G. Ivanauskas.

R. Kiškis nurodė, kad, paskutiniais duomenimis, iš Atėnų išskrido 126 asmenys plius įgulos nariai, į Vilnių atskrido 121 asmuo. Jis nenurodė, kokios tautybės yra likę asmenys, neskaitant sulaikyto žurnalisto ir jo draugės.

Pasak R. Kiškio, yra išsiųstos užklausos užsienio partneriams tiek Europolo, tiek Interpolo kanalais.

„Yra išsiųsti tam tikri užklausimai užsienio partneriams dėl mums rūpimos informacijos tiek Europolo, tiek Interpolo kanalais. Generalinė prokuratūra tam tikrus teisinės pagalbos prašymus rengia ir siunčia kartu su Kriminalinės policijos biuro tyrėjais Baltarusijai ir kitoms šalims, kurios yra susijusios su galimu įvykiu“, – sakė R. Kiškis.

Pasak jo, sekmadienį buvo apklausti „taktiškai svarbesni asmenys.“

„Išsirinkome taktiškai svarbiausius asmenis, kad nevargintume kitų žmonių, ypač tų, kurie buvo su mažamečiais vaikais“, – sakė R. Kiškis.

G. Ivanauskas sakė, kad „pagal poreikį galimai bus apklausti visi asmenys, kurie skrido lėktuvu.“

Baltarusijos režimas sekmadienį Minske priverstinai nutupdė iš Graikijos į Lietuvą skridusį keleivinį lėktuvą, kad suimtų opozicijos žurnalistą ir aktyvistą Romaną Protasevičių.

Tarptautinė bendruomenė pasmerkė tokį Baltarusijos režimo elgesį.

Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda Europos Sąjungos (ES) atsako Baltarusijai klausimą šiandien kels Europos Vadovų Taryboje Briuselyje.

Pasak G. Nausėdos, oro erdvė virš Baltarusijos turi būti paskelbta nesaugia, o šios šalies orlaiviai neturėtų būti įleidžiami į ES oro erdvę. Be to, dėl precedento neturinčio keleivinio lėktuvo užgrobimo turi būti nedelsiant atliktas nepriklausomas tarptautinis tyrimas.