PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Liepos 11 d. 12:46

Kremlius naudojasi diplomatija su JAV, kad nukreiptų dėmesį nuo karo Ukrainoje

Pasaulis

Kremlius / Pixabay Kremlius. / Unsplash

Jūras BarauskasŠaltinis: ELTA.LT


373192

Kremlius ir toliau stengiasi pasinaudoti savo diplomatiniais ryšiais su Jungtinėmis Valstijomis, siekdamas dėmesį nuo karo Ukrainoje nukreipti į galimą JAV ir Rusijos santykių atkūrimą, rašoma naujame Karo tyrimų instituto (ISW) straipsnyje.

„Vieši Kremliaus pareigūnų pareiškimai toliau rodo, kad Rusija tebėra pasiryžusi siekti pradinių savo karo Ukrainoje tikslų ir nėra suinteresuota geranoriškomis derybomis dėl karo pabaigos“, – tokią išvadą po liepos 10 d. įvykusio JAV valstybės sekretoriaus Marco Rubio ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo susitikimo padarė ISW analitikai.

Liepos 9 d. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova dar kartą pakartojo pradinius Rusijos karo reikalavimus dėl „Ukrainos režimo pakeitimo“ ir „demilitarizacijos“. Tą pačią dieną Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Rusija savo karo tikslų nori siekti taikiomis ir diplomatinėmis priemonėmis, tačiau karas tęsiasi, o „realijos vietoje“ kasdien keičiasi.

ISW pažymi, kad oficialūs Kremliaus asmenys dažnai ragina Ukrainą pripažinti „realią padėtį vietoje“ (omenyje turėdami Ukrainos fronto liniją), taip užsimindami, kad, atsižvelgiant į padėtį mūšio lauke, Rusija turi pranašumą derybose, ir reikalaudami, kad Ukraina nusileistų nepajudinamiems Rusijos reikalavimams, kurie reikštų visišką kapituliaciją prieš Rusiją.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime apie M. Rubio ir S. Lavrovo susitikimą daug dėmesio skiriama M. Rubio ir S. Lavrovo pokalbiams dvišaliais JAV ir Rusijos santykių klausimais, nesusijusiais su karu Ukrainoje, tarp kurių yra JAV ir Rusijos ryšių atkūrimas, ekonominis ir humanitarinis bendradarbiavimas, tiesioginiai skrydžiai tarp šalių ir diplomatinių misijų darbas.

Rusijos URM pranešimo pabaigoje teigiama, kad Jungtinės Valstijos ir Rusija tęs dialogą dėl „abiem šalims svarbių klausimų, kurių vis daugėja“.

Liepos 10 d. Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas pasakė, kad JAV ir Rusijos santykių plėtojimas „nesulėtėjo“.

Pirmesniu ISW vertinimu, Kremlius bando pasinaudoti su karu Ukrainoje nesusijusiomis ekonominėmis paskatomis ir JAV ir Rusijos derybų dėl ginklų kontrolės perspektyva, kad iš Jungtinių Valstijų gautų nuolaidų dėl karo Ukrainoje.

ISW taip pat neseniai pareiškė nuomonę, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nesėkmingai bandė pasinaudoti Irano branduolinėmis derybomis ir pasiūlymais tarpininkauti Izraelio ir Irano kare, kad D. Trumpui pasirodytų esąs veiksmingu derybininku ir taip užsitikrintų nuolaidų dėl karo Ukrainoje.

„Tikėtina, kad Kremlius bando priversti Jungtines Valstijas liautis mėginti diplomatinėmis priemonėmis užbaigti karą Ukrainoje mainais į JAV ir Rusijos dvišalių santykių ir ekonominių galimybių plėtrą“, – teigė ISW.

Liepos 10 d., praėjus vos kelioms dienoms po dar vieno didelio masto Rusijos dronų ir raketų antpuolio prieš Ukrainą, JAV valstybės sekretorius M. Rubio Malaizijoje susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministru S. Lavrovu. Jų susitikimas truko 50 minučių.

Po pokalbio M. Rubio pasakė, kad Jungtinės Valstijos nusivylė, jog nėra padaryta jokios pažangos siekiant taikiai išspręsti Rusijos karą Ukrainoje. Jis pridūrė, kad susitikimo metu Rusija pasiūlė „naują ir kitokį požiūrį“, nors nepatikslino, ką šie žodžiai reiškia.

#UKRAINA#KARAS#RUSIJA#JAV#DIPLOMATIJA