Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Užsienyje gyvenantys kraštiečiai Rokas Danilevičius, Martyna Gudeliūnaitė, Tomas Riklius ir Marius Vilemaitis papasakojo, kaip pasikeitė jų gyvenimas per karantiną. Nuotr. iš asmeninio albumo.
Dangyra ApanavičienėŠaltinis: Etaplius.lt
Kaip atrodo gyvenimas šalyse, kur užsikrėtusiųjų koronavirusu tūkstančiai, ir kaip tai paveikė kiekvieną asmeniškai, pasiteiravome užsienyje gyvenančių kraštiečių.
Rokas DANILEVIČIUS, Lietuvos ambasados Japonijoje diplomatas:
– Tokijuje įsikūrusi ambasada Lietuvai atstovauja septyniose šalyse: Japonijoje, Filipinuose, Malaizijoje, Indonezijoje, Singapūre, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Užklupus koronavirusui minėtose šalyse atostogavo daug tautiečių, todėl visi ambasados darbuotojai rūpinosi jų pargabenimu į Lietuvą.
Aš dirbau su Indonezijoje, daugiausia Balyje, įstrigusiais lietuviais. Padėjau organizuoti repatriacinį skrydį, kuriuo grįžo daugiau nei šimtas lietuvių, keliasdešimt latvių, estų ir ispanų. Suorganizuoti skrydį užtruko penkias dienas dirbant po keturiolika valandų per parą, bet viskas pavyko sklandžiai.
Japonijoje šiuo metu įsigalioję nemažai draudimų, bet visuotinis karantinas šalyje nėra paskelbtas. Tiesa, nevyksta masiniai renginiai, institucijų darbuotojai nerengia nebūtinų susitikimų, uždaryti muziejai, kai kurios kitos įstaigos. Tačiau mokyklinis ugdymas kai kuriose prefektūrose tęsiamas.
Japonijoje jau žydi sakuros, bet siekiant išvengti žmonių susibūrimų didesni parkai taip pat yra uždaryti. Rečiau važinėja tarpmiestiniai traukiniai, atšaukta dauguma skrydžių.
Tokijo merė rekomenduoja gyventojams laisvalaikį praleisti namuose, nevakaroti baruose, todėl miestas pastebimai ištuštėjęs, ypač savaitgaliais. Sustabdytas bevizis režimas bei vizų išdavimas, todėl turistų Japonijoje nėra. Beveik visi žmonės šiuo metu dėvi kaukes, ypač patalpose ir metro. Merei užsiminus apie galimą karantiną, gyventojai supanikavo ir parduotuvėse išpirko visą maistą, bet šiuo metu lentynos ir vėl pilnos.
Kai kurių įmonių darbuotojai susiskirstę komandomis: pusė dirba namuose, pusė – įmonėje, nes jeigu susirgtų vieni, kita pusė galėtų tęsti darbą. Pažangesnių įmonių darbuotojai dirba nuotoliniu būdu.
Kasdien Tokijuje užfiksuojama apie 100 naujų ligos atvejų, o visoje šalyje šiuo metu yra daugiau negu 3000 sergančiųjų. Visgi tenka pripažinti, kad Japonijoje atliekama itin mažai testų, todėl skaičiai nėra tikslūs.
Martyna GUDELIŪNAITĖ, gyvenanti Londone (Didžioji Britanija):
– Jungtinė Karalystė turbūt viena iš nedaugelio šalių, kurios saugumo priemonių ėmėsi vėliausiai. Žmonės dar ir dabar nejaučia baimės dėl pavojingo viruso, nors šalyje jau įvesti apribojimai. Pastebėjau, jog prekybos centruose apsaugines kaukes ir pirštines nešioja tik apie 30–40 procentų pirkėjų, nesilaikoma rekomenduojamo poros metrų atstumo.
Per televiziją rodė, jog čia gyvenantys žmonės ilgai laukia parduotuvių eilėse, negauna kai kurių maisto produktų, bet man su tuo susidurti neteko.
Aš dirbu finansų srityje, darbdaviai šiuo metu ieško variantų, kaip mūsų darbą perkelti į internetinę platformą. Dalis darbuotojų išėjo kasmetinių atostogų.
Manau, jog karantinas turi ir teigiamų pusių: neišleidžiu pinigų smulkmenoms, galiu kiekvieną dieną sportuoti gryname ore, daugiau bendrauti su artimaisiais. Buvau raginama grįžti į Lietuvą, bet manau, jog šiuo sunkiu periodu geriausia likti namuose, nes grįždama galiu užsikrėsti virusu ir to nežinodama užkrėsti kitus. Todėl saugodama artimuosius aš likau savo namuose.
Tomas RIKLIUS, Bolonijos universiteto (Italija) doktorantas:
– Iki karantino gyvenau įprastu režimu, kiekvieną dieną eidavau į universiteto biblioteką, rinkdavau medžiagą ir ją nagrinėdavau. Tačiau paskelbus visuotinį karantiną gyvenimas pasikeitė per vieną dieną. Dabar kankina nežinomybė ir galvoju, kaip pabaigti suplanuotus darbus. Paskaitos buvo nutrauktos jau vasario pabaigoje. Dabar universiteto rektorius kiekvieną dieną akademinei bendruomenei siunčia laiškus anglų bei italų kalbomis ir pateikia informaciją apie padėtį šalyje. Dėstytojai labai greitai persiorientavo į nuotolinį mokymą, ir visi atsiskaitymai, net darbų gynimai vyksta internetu. Visgi Italija laikosi senų tradicijų, todėl dauguma egzaminų taip pat vyksta žodžiu ir dėstytojai su studentais bendrauja įvairiomis internetinių pokalbių programomis.
Aš suprantu, jog turiu gyventi įprastu ritmu ir nepasiduoti panikai, todėl nesiblaškydamas mokausi, įvairius šaltinius nagrinėju elektroninėse knygose.
Žinoma, sulaukiau artimųjų raginimų grįžti namo, bet juk ir Lietuvoje įvestas karantinas ir mokymosi sąlygos būtų tokios pačios. Todėl nusprendžiau, jog geriausia likti ten, kur esu.
Italijoje, kaip ir Lietuvoje, žmonės laikosi įvestų apribojimų, elgiasi sąmoningai, vieni kitus sudrausmina. Parduotuvėse ribojamas žmonių kiekis, gyventojai stengiasi laikytis saugaus atstumo. Išvykti iš namų galima tik tada, kai reikia apsipirkti, apsilankyti pas gydytoją ir darbo reikalais. Kitu atveju gali būti nubaustas.
Marius VILEMAITIS, gyvenantis Naujajame Džersyje (Jungtinės Amerikos Valstijos):
– Mes su šeima gyvename pačiame viruso židinyje, todėl jau tris savaites laikomės saviizoliacijos dėl koronaviruso grėsmės. Kadangi esu informacinių technologijų specialistas, turiu galimybę dirbti namuose. Darbdaviai skatino imtis papildomų saugos priemonių iš anksto, nors šalyje karantinas dar ir nebuvo įvestas.
Pamokos vaikams vyksta nuotoliniu būdu. Gyvename regione, kuriame švietimo sistema pagal reitingus yra viena geriausių Jungtinėse Amerikos Valstijose, todėl pedagogams nebuvo problemų pereiti prie kokybiško nuotolinio mokymo. Mokytojai išklausė nuotolinio mokymo kursus ir per porą dienų pasiruošė ugdymui iš namų.
Sūnus taip pat tęsia šachmatų būrelio bei fechtavimo treniruotes. Per telekonferencijas jiems rodomi įvairūs pratimai ir vaikai dirba individualiai.
Mokyklos bendruomenė moksleiviams pasakoja apie dabartinę pasaulio situaciją, todėl jie supranta, jog apribojimai yra laikini. Gubernatorius jau užsiminė, kad mokslo metus vaikai tikriausiai užbaigs ne mokykloje, o namuose.
Šalyje yra uždrausta pramogų, turizmo, maitinimo ir kultūros sektorių veikla, todėl šis laikotarpis, be jokios abejonės, turės didžiulės įtakos šalies ekonomikai. Jau dabar nedarbo lygis Amerikoje šoktelėjo iki 12 procentų. Vis dažniau girdime užuominų, jog saviizoliacijos reikės laikytis iki birželio mėnesio.
Nors didžioji dalis gyventojų laikosi karantino ribojimų, yra ir tokių, kurie draudimus ignoruoja.