Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
N. Jagelavičienei teismas leido naudoti mirusios dukros kūrybą. / Alfa.lt
Dominykas GriežėŠaltinis: Alfa.lt
Vilniaus miesto apylinkės teismas praėjusią savaitę atmetė dar nepilnamečio A. Jagelavičiūtės sūnaus, kuriam atstovauja tėvas Leonas Volkus, ieškinį, kuriuo N. Jagelavičienės mažajai bendrijai „Tikėk ir veik“ siekta uždrausti leisti darbo knygas-kalendorius su mirusios stilistės tekstų ištraukomis ir eskizais.
2024 m. vasarį tas pats teismas buvo priėmęs kardinaliai kitokį sprendimą – tuomet buvo nuspręsta, kad A. Jagelavičiūtės sūnus yra vienintelis motinos turėtų autorinių teisių paveldėtojas, jam priklauso visos teisės į A. Jagelavičiūtės kūrybą, todėl N. Jagelavičienė negali be leidimo leisti darbo knygų-kalendorių su šia kūryba, o dėl neteisėto dukros tekstų ir eskizų naudojimo anūkui turėtų atlyginti 5 tūkst. eurų padarytą žalą.
Pastarasis teismo sprendimas buvo apskųstas, o Vilniaus apygardos teismas 2024 m. birželį jį panaikino ir grąžino bylą nagrinėti iš naujo. Anot Vilniaus apygardos teismo, priimtu sprendimu nebuvo tinkamai apibrėžta, kokie konkrečiai A. Jagelavičiūtės kūriniai yra saugomi autorinių teisių.
Po metų priimtas dar vienas Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimas – jau kardinaliai priešingas. Teisėja Aistė Račkauskaitė-Burneikienė atmetė ieškinį, kuriuo prašyta neleisti N. Jagelavičienei naudotis dukros kūryba.
Maža to, A. Jagelavičiūtės sūnus ne tik nesulauks prieš tai priteistų 5 tūkst. eurų padarytai žalai atlyginti, bet ir pats turėtų sumokėti per kelerius metus susikaupusias „Tikėk ir veik“ bylinėjimosi išlaidas, siekiančias 12,5 tūkst. eurų.
Pastarasis teismo sprendimas taip pat per 30 dienų gali būti apskųstas.
Eskizai – dovanoti, tekstai – viešai prieinami
Nors tėvo atstovaujamas mirusios stilistės sūnus bandė įrodyti, kad močiutė nuo 2023 m. rugpjūčio ėmė prekiauti darbo knygomis-kalendoriais su motinos kūryba be jo žinios ir sutikimo, N. Jagelavičienės mažoji bendrija teigė, kad A. Jagelavičiūtės kūrinių autorinės teisės neįėjo į sūnaus paveldėtą turtą, knygose naudoti A. Jagelavičiūtės tekstai buvo skelbti viešai, o panaudoti eskizai buvo pačios A. Jagelavičiūtės dovanoti draugui, nuomonės formuotojui Saugirdui Vaitulioniui.
A. Jagelavičiūtė ir S. Vaitulionis / Gediminas Savickis/ELTA
Pats S. Vaitulionis teisme teigė, kad N. Jagelavičienės išleistose darbo knygose naudoti tekstai buvo paskelbti A. Jagelavičiūtės kaip redaktorės žodžiai žurnaluose „AŠ Ikona“ arba „L‘Officiel“. O eskizus, kurie buvo panaudoti darbo knygose-kalendoriuose, anot S. Vaitulionio, draugė jam padovanojusi 2020 m. vykusio kalėdinio darbo vakarėlio metu.
Tokią versiją teisme patvirtino ir apklausta atlikėja Elena Puidokaitė-Bruzgulienė, žinoma kaip Atlanta. Moteris teigė dalyvavusi tame pačiame darbo vakarėlyje ir mačiusi, kaip A. Jagelavičiūtė S. Vaitulioniui dovanojo eskizus.
E. Puidokaitė-Bruzgulienė / LNK
Teismas: kūryba naudota sąžiningai
Teismo vertinimu, ginčo dėl to, kad darbo knygos-kalendoriai buvo A. Jagelavičiūtės idėja, kurią po dukros mirties siekė tęsti N. Jagelavičienė, nekyla.
O knygose naudoti stilistės tekstai jau anksčiau buvo skelbti žurnaluose „AŠ Ikona“, „L‘Officiel“, feisbuke ir ankstesnėse darbo knygose, kartu nurodant šaltinius, iš kur šie tekstai buvo paimti. Anot teismo, šie tekstai buvo cituojami tinkamai, jie jau buvo teisėtai prieinami visuomenei dar prieš atsirandant N. Jagelavičienės išleistose darbo knygose-kalendoriuose.
„Tekstai su pateikiamomis nuorodomis buvo naudojami sąžiningai, išlaikant deramą pusiausvyrą ir patenka į leidžiamą išimtį be išankstinio leidimo naudoti kito asmens autorių teisių saugomą medžiagą, t. y. sąžiningai cituoti išleisto ar kitaip viešai paskelbto kūrinio dalį“, – konstatuota teismo sprendime.
A. Jagelavičiūtės eskizai, teismo vertinimu, išties buvo dovanoti S. Vaitulioniui, todėl mirusios stilistės sūnus neturi į juos autorinių teisių.
Po mirties – palikimo dalybos
Autorinės teisės – ne vienintelis dalykas, dėl kurio teismuose aiškinasi ar aiškinosi A. Jagelavičiūtės šeimos nariai. Kiek anksčiau bylinėtasi ir dėl Vilniaus centre esančio buto, kurį buvo nusipirkusi 2022 m. pabaigoje mirusi stilistė.
Pastarąjį netoli Lukiškių aikštės esantį butą A. Jagelavičiūtė įsigijo 2021-aisiais už, kaip pati atskleidė žiniasklaidai, 325 tūkst. eurų.
Po dukros mirties N. Jagelavičienė kreipėsi į teismą, teigdama, kad dėl lėšų, kurias skyrė dukros nusipirktam butui įrengti, jai turėtų priklausyti didžioji teisių į šį butą dalis. Anot politikės ir verslininkės, jai turėtų priklausyti 65 proc. nuosavybės teisių į butą su rūsiu, kurį paveldėjo jos anūkas.
Pastaroji byla baigėsi taikos sutartimi – portalo duomenimis, butas atiteko N. Jagelavičienei ir kitiems asmenims, A. Jagelavičiūtės sūnui teko piniginė kompensacija.