Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Skaitytojos nuotr.
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
„Suprantu situacijos sudėtingumą, bet noriu jaustis žmogumi. Mus čia marina“, – sako Respublikinėje Šiaulių ligoninėje nuo koronaviruso gydoma pacientė. Nuo praeito antradienio ligoninėje gulinti moteris sako iki šiol negavusi šilto maisto: arbata atnešama atvėsusi, maistas patiekiamas visiškai šaltas. Beje, pažvelgus į jį, apetitas tikrai neatsiranda. Greičiau priešingai… Kodėl ligoniai gydymo įstaigoje maitinami taip, kad pasveikti, regis, neįmanoma?
„Šlykštu net žiūrėti“
Praeitą penktadienį socialiniuose tinkluose ėmė plisti šokiruojantys įrašai su nuotraukomis iš Respublikinės Šiaulių ligoninės. Koronavirusu sergantys pacientai viešai parodė, kaip jais rūpinasi ligoninės personalas.
„Etaplius“ taip pat sulaukė pasipiktinusios moters skambučio ir skundų. Labiausiai ją stebina maistas. Moteris sako jau spėjusi pamiršti, ką reiškia karšto maisto kąsnis burnoje ir karštos arbatos gurkšnis: „Karšto gėrimo gavau tik tada, kai kavos puodelį atnešė ir paliko draugė. Buvo laimių laimė! O maistą mums atneša šaltą, visiškai šaltą… Ir kaip jis „skaniai“ atrodo. Aš net nebandau jo ragauti. Šlykštu net žiūrėti.“
Atsiųstose nuotraukose matyti virti makaronai, burokėlių mišrainė su neaiškiai atrodančiu mėsos gabalu, sriubos valgyti taip pat nekyla ranka. Maistas atnešamas vienkartinėse dėžutėse, o jos sudėtos kartoninėse dėžėse, ant kurių užrašyta „Šlapimo indeliai“.
120700790-793178454780830-1743370711768171092-n.jpg
Ligoninės tiekiamą maistą, pasak skambinusios moters, atsisako valgyti ir kitos kartu palatoje gulinčios pacientės. Užkandžiauja tik savo turimais užkandžiais ar kokiais nors vaisiais, daržovėmis. „Aš suprantu situacijos sudėtingumą, labai suprantu, bet kodėl mums atneša šaltą maistą? Nuo antradienio nevalgiau jo šilto… Mes ėmėme streikuoti ir nevalgome ligoninės maisto“, – teigia moteris.
Pacientės netyli – skundėsi ir kreipėsi į sesutes, atnešančias valgyti, bet jos teatsako, kad nieko negali padaryti, tai ne jų kaltė.
120706211-2852145391686369-4967271166236533864-n.jpg
Užsikrėtė nuo bendrakursių
Į mus besikreipusi moteris – viena iš Šiaulių universiteto kurso, kuriame užfiksuoti COVID-19 atvejai, studentų. Pirmiausia koronavirusas buvo nustatytas kurso draugams iš Raseinių, o vėliau užsikrėtė kiti bendrakursiai. „Man pirmiausia atsirado kosulys, kitą dieną sukilo labai aukšta temperatūra, ėmė pykinti, laužyti kaulus. Žodžiu, jėgų visiškai neturėjau, o kosulys buvo labai stiprus ir varginantis“, – savo būklę ligos pradžioje apibūdina pacientė.
Žinodama apie kurso draugų diagnozę ir pajutusi šiuos simptomus, moteris nieko nelaukė ir registravosi per karštąją liniją koronaviruso tyrimui atlikti. Jį paskirti norėta antradienį, t. y. rugsėjo 29 dieną, tačiau, moteriai pasakius, kad dėl stipraus karščiavimo (39 laipsnių) be COVID-19 testo jos negali priimti jokie gydytojai, testą atlikti pakviesta pirmadienį. Moteris iš patirties žinojo: kankinantis kosulys tikrai peraugs į bronchitą, tad iš anksto pasiskambino savo šeimos gydytojai pranešti apie varginančius simptomus. Ji išrašė antibiotikų bronchitui gydyti, o testo atsakymas atėjo greitai – teigiamas.
„Ar jums tikrai reikia į ligoninę?“
Visgi temperatūra nekrito, tad gydytoja rekomendavo vykti į ligoninę atlikti daugiau tyrimų, bet net ir kelionė į gydymo įstaigą Šiauliuose labai nemaloniai nustebino. Kelmės rajone gyvenanti moteris greitosios medicinos pagalbos automobiliu antradienį buvo atvežta į Respublikinę Šiaulių ligoninę. „Prieš tai buvo labai įdomi situacija: man pačiai liepė pasiskambinti į Infekcinių ligų skyrių. Gydytojas man sako: o tai kam jūs čia važiuojate, gal pasilikite namuose? Manęs perklausė, ar man tikrai reikia važiuoti į ligoninę, ar tikrai jaučiuosi taip blogai. Supratau, kad nelabai norėjo priimti“, – pasakoja moteris.
Mažai kas keitėsi ir jau atvykus į gydymo įstaigą. Kaip pacientė sako, jautėsi taip, kad net virto iš padų, bet medikai tekartojo, kad dar neturi laisvų vietų, nėra kur guldyti, teks porą valandų palaukti. Tačiau savijauta buvo tokia bloga, kad netrukus ji buvo palydėta į palatą. „Atvykau apie pirmą valandą, bet man kraujo tyrimą padarė tik vakare. Ir dar per lašinę sulašino kažkokių mikroelementų. Ir viskas“, – prisimena.
Jai buvo pasakyta, kad plaučiai švarūs, o rentgeno nuotrauką darys tik kitą dieną. Negana to, gydytojas nusistebėjo, kam ji geria antibiotikus. „Pasakiau, kad man bronchitas, kad vaistus išrašė gydytoja, o jis sako: gerkit, jei norit“, – pasakoja moteris. Trečiadienį atlikę tyrimus, ligoninės gydytojai patys įsitikino, kad jai tikrai bronchitas, ir atnešė… tų pačių antibiotikų. „Atsisakiau jų, juk jau buvau nusipirkusi ir atsivežusi pati“, –
sako.
Pacientė tikina jau besijaučianti geriau, temperatūra nukrito, geria antibiotikus, tačiau gydytojai namo neišleidžia. O juose laukia du vaikai ir vyras. „Galėčiau gydytis ten, gyvenčiau atskirame kambaryje, čia vis tiek jokio gydymo neskiria, bet ir namo nepaleidžia. Be to, čia tualetas yra tik koridoriaus gale, o palatose skyriuje guli gal 20 žmonių. Tai visiems tik vienas tualetas, palatoje gulime trise, dušo nėra… Normaliai nesiprausiau jau kelias savaites...“ Žodžiu, mes čia laikomos antisanitarinėmis sąlygomis“, – apie sąlygas prabyla Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gulinti pacientė.
Namuose, sako, bent jau gautų karšto maisto, netektų vien tik žiūrėti į lėkštę. „Aš vis tiek čia negaunu jokio gydymo: guliu lovoje, geriu savo vaistus. Čiužinys čia yra iš kažkokio celofano, tad naktį ir ryte atsikeliu visa šlapia. Aš vėl iš naujo pradėjau baisiai kosėti“, – sako ji.
120744205-340519890340055-6214730039523340638-n.jpg
RESPUBLIKINĖ ŠIAULIŲ LIGONINĖ KOMENTUOJA SUSIDARIUSIĄ SITUACIJĄ:
Rūpinimasis koronaviruso pacientais reikalauja išskirtinių pastangų
Respublikinė Šiaulių ligoninė primena, kad nepalanki epideminė situacija regione ir didėjantis COVID-19 pacientų skaičius privertė koreguoti ir ligoninės darbą. Infekcinių ligų skyriuje nebeužteko vietos visiems koronavirusu sergantiems pacientams, todėl Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje buvo įrengtas dar vienas Infekcinių ligų skyrius.
Tiekiant maistą, svarbiausia išvengti viruso plitimo
Įrengiant naujas patalpas, susidurta su įvairiais nepatogumais. Vienas iš jų – saugus ir nuo viruso apsaugotas maisto tiekimas pacientams. Ligoninės vyriausioji slaugos administratorė Sigita Klimavičienė sako, kad pradžia naujai įrengtame skyriuje iš tiesų nebuvo sklandi. Pirmiausia teko užtikrinti nepertraukiamą gydymą ir reikiamų medikamentų atsargas. Taip pat teko išspręsti ir kitus iššūkius, ypač svarbu buvo suburti naują personalą.
„Skyrius dar nebuvo spėjęs iki galo įsikurti, kai teko pradėti guldyti pacientus. Maistas į skyrių yra pristatomas vienkartiniuose induose. Tuomet mūsų darbuotojai maistą perkelia į specialią plastikinę tarą ir jis iškeliauja pacientams. Šie plastikiniai indai vėliau saugiai dezinfekuojami“, – pasakoja Sigita Klimavičienė.
„Stengiamės, kad maistas pacientus pasiektų šiltas. Maistą gaminame ligoninės virtuvėje, kuriuo yra patenkinta absoliuti dauguma pacientų. Valgiaraštis yra sudaromas 14 dienų. Pacientai kasdien gauna vaisių ir šviežių daržovių. Visas meniu yra iš anksto suderintas ir kruopščiai suplanuotas“, – pasakoja Respublikinės Šiaulių ligoninės Maisto paruošimo skyriaus administratorė Rima Daujotienė.
Pasirodžius pacientų skundams dėl atšalusio maisto, problema taip pat buvo netrukus išspręsta. Pacientams buvo atvežta mikrobangų krosnelė ir arbatinis. Todėl esant poreikiui maistą dar galima papildomai pasišildyti.
2.jpg
4.jpg
Užtikrinamas saugus medikų darbas
Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje įrengiant patalpas COVID-19 pacientams, nuspręsta pacientus atskirti nuo erdvės, kurioje bus personalas. Tai lėmė keletą nepatogumų.
„Skyrius yra suskirstytas į vadinamąją švarią ir nešvarią zonas. Deja, skyrių padalijus į švarią ir nešvarią zonas, dušai liko tik švarioje zonoje, kurioje sergantiesiems koronavirusu lankytis negalima, nes ten dirba personalas“, – situaciją aiškina Sigita Klimavičienė.
Šiuo metu pacientai gali naudotis kriauklėmis, kurios yra palatose. Sunkesniems pacientams pasirūpinti higiena padeda personalas.
Šiuo metu ligoninėje gydomi 36 COVID-19 užsikrėtę pacientai. Jau dabar planuojama perorganizuoti ir kitų skyrių veiklą, valdant būsimas rizikas.
Ligoninė dirba ekstremaliomis sąlygomis
Atkreipiame dėmesį, kad situacija, lyginant su pirmu epidemijos etapu, yra nepalyginamai sudėtingesnė. Ligoninė dirba ekstremaliomis sąlygomis, siekdama amortizuoti visus iššūkius, kurie nuolatos griūva kaip iš gausybės rago. Kol kas pavyksta išsaugoti visas tiek būtinosios, tiek planinės pagalbos paslaugas.
Prašome bendruomenės supratimo esant kai kuriems nepatogumams.
tuberkuliozinis-2.jpg
Ligoninės logo