PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Balandžio 26 d. 10:30

Koronaviruso židiniu tapusioje Marijampolės ligoninėje sprogo dar vienas pūlinys

Marijampolė

AITS skyriaus vedėjas E. Jucius teigia iš darbuotojų patyręs emocinį, psichologinį smurtą. Ričardo Pasiliausko ("Suvalkietis") nuotrauka

Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt


127524

Didelės nelaimės apnuogina silpnąsias puses: ir žmonių, ir įstaigų, ir valstybės. Į paviršių iškyla problemos, kurios daugybę metų lyg kokia votis tūnojo viduje, brinko, kol galiausiai sprogo.

Tokį vaizdą visuomenė pastarąsias savaites stebi viešojoje erdvėje apie Marijampolės ligoninę. Vienas po kito ligoninę purto skandalai dėl darbo organizavimo.

ligonine.jpg

Krečia skandalai

Pirmasis skandalas kilo, kai Marijampolės ligoninė tapo koronaviruso židiniu. Ligoninės vadovybė buvo apkaltina negebėjimu suvaldyti COVID-9 viruso grėsmes, neužtikrinusi saugių sąlygų medikams ir pacientams, dėl ko įstaigos darbas paralyžiuotas, daug susirgusiųjų.

Praėjusią savaitę vykusiame Marijampolės savivaldybės tarybos posėdyje buvo raginama nuo pareigų nušalinti direktorę Audronę Kuodienę, tik per plauką buvo patvirtinta ligoninės praėjusių metų veiklos ataskaita. Ligoninės vadovė nušalinimo išvengė, nes posėdžio išvakarėse susirgo ir iki šiol turi nedarbingumo lapelį. Dėl koronaviruso protrūkio ligoninėje pradėtas ikiteisminis tyrimas. Direktorės tinkamumo užimamoms pareigoms klausimą Marijampolės savivaldybės meras pažadėjo spręsti tuomet, kai vadovė pasveiks ir bus gauti tyrimų ir komisijų darbo rezultatai.

Dar neišsprendus šio klausimo, šią savaitę visuomenę sudrebino ligoninėje pratrūkęs naujas pūlinys. Viešoje erdvėje paviešintas Anesteziologijos ir intensyvios terapijos skyriaus (AITS) darbuotojų prašymas nušalinti nuo pareigų vedėją Eligijų Jucių. Prašymas buvo įteiktas Marijampolės merui, ligoninės vadovybei, žiniasklaidai.

Anot gydytojos anesteziologės reanimatologės Monikos Ylaitės, AITS skyriaus kolektyvas prašo nušalinti skyriaus vedėją Eligijų Jucių nuo einamų pareigų, kadangi darbuotojai nepasitiki jo, kaip vadovo, priimamais sprendimais, organizuojant darbą dėl COVID-19 infekcijos suvaldymo. Taip pat su vedėju dirbi neįmanoma dėl skyriuje nesaugios ir įtemptos darbo aplinkos, psichologinio smurto. „Juciaus neatsakingumas sukelia personalui ir ligoniams didelę grėsmę susirgti COVID-19“, – sakė gydytoja M. Ylaitė.

AITS skyriaus darbuotojai papunkčiui nurodė, kodėl jie nebegali dirbti, vadovaujami E. Juciaus.

Ir psichologinis smurtas, ir melas

Prašymą pasirašę medikai teigia, kad ruošiant palatas galimiems sunkų kvėpavimo funkcijos nepakankamumą turintiems pacientams skyriaus vedėjas pateikė neveikiančius DPV aparatus, taip klaidindamas ligoninės administraciją ir kitus ligoninės darbuotojus.

Be to, E. Jucius nuo administracijos nuslėpė faktą, kad AITS skyrius neturi portatyvaus DPV aparato, reikalingo sunkiems ligoniams transportuoti KT tyrimui, taip sukeldamas grėsmę pacientų sveikatai ir nerimą skyriaus personalui.

Su gydytoju dirbantis kolektyvas kaltina vedėją, slėpus nuo personalo, kad jų skyriuje gydoma koronavirusu serganti pacientė, nesiėmė reikiamų priemonių apsaugoti darbuotojų ir kitų skyriaus ligonių. Esą vėliau, kai budintis personalas pasiteiravo dėl tolimesnių veiksmų, E. Jucius atsakęs: „Kam jums rengtis (apsauginę aprangą), vis tiek jau užsikrėtėte“.

Darbuotojų teigimu, minėtą dieną AITS skyriuje gydėsi dar keletas pacientų, taip pat pacientas iš įkalinimo įstaigos, kurį lydėjo du pareigūnai. Budinčiai gydytojai pasiteiravus dėl tolimesnių veiksmų, skyriaus vedėjas atsakė taip: „Tegul lieka, neužterškime kitų patalpų“. Visa tai girdėjo pacientą lydintys pareigūnai, kurie nerimavo dėl savo sveikatos saugumo. Budinti gydytoja savo iniciatyva pacientų perkėlimą derino su kitų įstaigų vadovais, perspėjo greitosios pagalbos medikus dėl būtinų saugos priemonių užtikrinimo, pervežant COVID-19 infekcija sergančią pacientę ir su ja kontaktą turėjusius pacientus. „Taip skyriaus vedėjas ne tik nepadėjo organizuoti COVID-19 židinio likvidavimo AITS, bet tyčiojosi iš personalo, skatino jų nerimą ir pasimetimą“, – rašoma pareiškime.

Prašymą pasirašę medikai, be to, skyriaus vedėją kaltina, kad jis nuslėpė turėjęs artimą kontaktą su operacinės darbuotoja, sergančia COVID-19 infekcija, taip vengdamas saviizoliacijos ir keldamas užkrėtimo riziką aplinkiniams.

Darbuotojai E. Jucių kaltina psichologine įtampa, įžeidinėjimais. Anot jų, išsakius nuogąstavimus dėl esamos COVID-19 viruso plitimo grėsmės, jiems teko išgirsti: „Tau paranoja, eik pas psichiatrą“. „Skyriaus vedėjas neatstovauja personalo interesų ginčytinose situacijose su kitų skyrių personalu dėl pacientų gydymo ir slaugos. Nemandagiai ir iššaukiamai atsako į darbuotojų klausimus frazėmis: „Pasiskaityk dokumentus“, „Viskas surašyta“, nesuteikia informacijos po dalyvavimo svarbiuose ligoninės vadovybės susirinkimuose ir tenka informaciją sužinoti „iš nuogirdų“, – teigiama rašte.

Be to, vedėjas, darbuotojų teigimu, nuolat kelia emocinę įtampą sudarydamas darbo grafikus, neproporcingai paskirstydamas budėjimus savaitgaliais ir šventinėmis dienomis, šališkai sudarinėdamas atostogų grafikus vasaros laikotarpiui. Organizuojant planinį darbą operacinėse gydytojai chirurgai taip pat skirstomi pagal lojalumą. Neretai nemėgiamo chirurgo operacija nepagrįstai atidedama popietinėms valandoms.

Po prašymu atleisti E. Jucių iš skyriaus vadovo pareigų pasirašė 17 Marijampolės ligoninės medikų.

Priežasčių daug

Daugiau kaip dvidešimt metų Anesteziologijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėju dirbantis Eligijus Jucius sako nežinantis, kas atsitiko, kodėl vien emocijomis grįstiems, kai kur net nelogiškiems kaltinimams pasirinktas toks sudėtingas, itin jautrus medicinos darbuotojams laikotarpis, kodėl iki šiol buvo tyla. Juk niekas nedraudė ir anksčiau kelti problemų, jeigu skyriuje buvo taip blogai. Priežasčių šiam 17 gydytojų reikalavimui nušalinti skyriaus vedėją, anot E. Juciaus, galima surasti daug. Tai ir politika, ir galbūt noras pakenkti administracijos darbui, ir gal dar kai kam, kai visi pasimetę ir išsigandę, metas saviems planams įgyvendinti parankus. „Kaip medikas, sakau, kad tai labai netinkamas laikas, mes dabar kaip tik vieningai turime ruoštis darbui, pagalbai teikti ir žmonių gyvybėms gelbėti, o ne kovoti tarpusavyje. Linkėčiau mažiau kovų, politikavimo, daugiau produktyvaus darbo pacientų labui“, – sakė E. Jucius.

AITS vadovas darbuotojų pareiškime išdėstytų kaltinimų nepripažįsta, sako, kad tai emocinė išraiška be įrodymų. Jis pabrėžė, kad po prašymu tėra 17 gydytojų parašų, kai iš viso įstaigoje jų dirba apie 85. Iš 17 pasirašiusiųjų tik 6 gydytojai yra jam pavaldūs, likę pavaldūs slaugos administratorei. „Aišku, kiekvieno nuomonė yra svarbi, bet, jeigu jau ieškome tiesos, tai nuomonės paklauskime ir kitų, nepasirašiusių po prašymu darbuotojų“, – sakė E. Jucius.

Vedėjo teigimu, jam susidaro įspūdis, kad septyniolikos žmonių pateikti kaltinimai priimami kaip visiškai nekvestionuojama tiesa. O jo pasakymas, kad jis įrodinės savo tiesą, vertinamas kaip grasinimas ir spaudimas. „Tai nėra grasinimas, tik noras įrodyti tiesą. Juk aš esu viešai pažemintas, apjuodintas ir kaip žmogus, ir gydytojas. Mano teisė apsiginti, pasakyti savo nuomonę. Aš esu taip pat patyręs, ir ne kartą, dalies tų žmonių, kurie pasirašė kreipimąsi, psichologinį smurtą, emocinius išpuolius. Tiesiog pasistengdavau nedidinti įtampos, vertinau tai, kaip emocines išraiškas, mačiau, kad laikotarpis sudėtingas, žmonės išsigandę, pasimetę, bijo dėl savo šeimų“, – sakė skyriaus vedėjas.

E. Jucius tikina pasiruošęs faktais paneigti visus jam kolegų pareikštus kaltinimus. Turi pasiruošęs visą medžiagą, kurią pateiks tyrimui.

Gydytojas teigia, kad neturėjo artimo kontaktavimo su COVID-19 sergančia darbuotoja ir nevengė saviizoliacijos, neslėpė informacijos. „Tai buvo įvertinta kaip žemos rizikos kontaktas, po kurio aš turiu naudoti asmens apsaugos priemones, ką ir visi naudojame, ir sekti savo būseną. Jeigu būtų atsiradęs nors vienas susirgimo COVID-19 požymis, tuomet turėjau izoliuotis. Per tą laiką man neatsirado nė vieno požymio, ir aš du kartus testuotas dėl COVID-19 viruso. Visi testai neigiami“, – tvirtina E. Jucius.

Skyriaus vedėjas taip pat neigia slėpęs informaciją apie skyriuje gulinčią koronavirusu užsikrėtusią pacientę. Jis pabrėžė, kad slėpti tokią informaciją būtų nelogiška, antra – nėra tam motyvo.

E. Jucius nepripažįsta, kad jis galėjo savo veiksmais sukelti pavojų skyriaus darbuotojų sveikatai. „Yra nustatytos bendros taisyklės, kaip elgtis COVID-19 grėsmės akivaizdoje, atsiradus šia liga susirgusiam pacientui, kokias apsaugos priemones dėvėti, ir tai buvo daroma“, – sakė skyriaus vedėjas.

E. Jucius taip pat neigia pirkęs neveikiančią įrangą, tikina niekada nedraudęs darbuotojams dėvėti apsaugos priemonių.

Gydytojas taip pat sako niekada nepagarbiai nesielgęs su darbuotojais, jų nežeminęs, jis iš viso nevartoja necenzūrinių ar nepagarbių žodžių, darbo, atostogų ir budėjimo grafikus derino, atsižvelgdamas į darbuotojų poziciją ir galimybes, kai kuriuos sprendimus derindamas su kitų skyrių vedėjais. „Tiek Suaugusiųjų, tiek Vaikų reanimacijos, tiek operacinėje yra pageidavimų žurnalai, kur darbuotojai surašo, kada jie nori budėti, kada atostogauti. Ir pagal šiuos pageidavimus derinama, ieškoma galimybių. Nebuvo taip, kad kažkas vasarą nebūtų išleistas atostogų, grafikus juk galima ir koreguoti atsižvelgiant į darbuotojų pageidavimus“, – sakė E. Jucius. Kaltinimą, kad kai kuriems nemėgstamiems chirurgams jis sudarydavo nepalankias sąlygas dirbti, E. Jucius vadina absurdišku. „Juk yra įdiegta elektroninė sveikatos sistema, ja naudojamasi, planuojant operacijas keliems mėnesiams į priekį. Ir visi specialistai gali teikti pageidavimus“, – tikino vedėjas.

E. Jucius teikė, kad jis savo veiksmais tikrai nesukėlė grėsmės nei darbuotojų, nei pacientų sveikatai. Rezervinių plaučių ventiliacijos aparatų AITS skyriuje turima 14, lovos yra šešios, tad prireikus ligoniams būtų suteikta visa reikiama pagalba.

Skyriaus vadovo darbą vertins komisija

Ligoninės direktorę pavaduojanti Lina Dubinskaitė „Suvalkiečiui“ sakė, kad administracija AITS darbuotojų skundą yra gavusi ir jo pagrindu pradėjusi vidinį tyrimą. Šiam klausimui suburta speciali komisija iš septynių narių, plius vienas stebėtojo teisėmis. Komisiją sudaro ligoninės medikai ir administracija. AITS darbą koordinuoja darbo grupė, vedėjas nėra nušalintas, bet sprendimų vienašališkai priimti negali. L. Dubinskaitės teigimu, administracija pirmą kartą gavo skundą dėl netinkamo E. Juciaus vadovavimo skyriui, anksčiau jokių signalų nebuvo. Pavaduotojos teigimu, skundas bus išnagrinėtas per 20 dienų.

Marijampolės mero situacija ligoninėje netenkina

Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, gavęs ligoninės AITS darbuotojų skundą, siūlė ligoninės administracijai laikinai, kol vyksta patikrinimas, nušalinti skyriaus vadovą E. Jucių nuo pareigų, bet ši tokio sprendimo nepriėmė.

Pati situacija ligoninėje, kuri yra tapusi koronaviruso židiniu ir kuriai dėl to pradėtas ikiteisminis tyrimas, netenkina savivaldybės vadovo. „Situacija dėl koronaviruso ligoninėje krypsta į gerąją pusę: jau kelios dienos naujų susirgimų nenustatoma nei darbuotojams, nei pacientams, kasdien į darbą iš saviizoliacijos grįžta darbuotojai. Kai nebus naujų atvejų, praėjus 14 dienų nuo paskutinio susirgusiojo, suderinus su NVSC, galėsime grįžti į įprastą ligoninės darbą. Ligoninė pasidarė išvadas iš buvusios situacijos, ir tikiu, kad daugiau tokių židinių neatsiras“, – sakė meras.

Deja, iškilo kita skaudi problema – darbuotojų nepasitenkinimas Anesteziologijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjo darbu, veiklos metodais. Mero teigimu, problema dėl situacijos minėtame skyriuje nėra bandymas nukreipti dėmesį nuo ligoninės administracijos atsakomybės. Iškilo dar vienas ilgai gyvavęs skaudulys, kurį išryškino krizė. „Džiaugiuosi, kad žmonės nebetyli, kalba drąsiai ir gina savo teises įstatymų numatyta tvarka. Jei tokių istorijų atsiras naujų – visas spręsime. Reanimacijos skyriaus vedėjo viešumoje pasakyti žodžiai, kad po prašymu tėra 17 gydytojų parašų, kai iš viso jų dirba apie 85, mano nuomone, demonstruoja netinkamą požiūrį, nes kiekvienas specialistas yra labai svarbus ir reikalingas. Negalima žmonių laikyti statistika. Be to, mano duomenimis, dalis darbuotojų net ir negalėjo pasirašyti, nes serga arba yra saviizoliacijoje“, – sakė meras, pažadėjęs, kad bus padaryta viskas, kad medikai galėtų dirbti normaliomis darbo sąlygomis.

Už tiesą kovoti sunku

AITS darbuotojai, iškėlę problemas ir pareiškę nepasitikėjimą vedėju, vidinį tyrimą vertina skeptiškai. Anot vienos AITS darbuotojos, ginčo sprendimo komisiją sudaro E. Juciui artimi žmonės, su kuriais jis palaiko puikius santykius, kartu leidžia laisvalaikį, vyksta į medžiokles, žvejybą.

Medikai mano, kad teisingiausia būtų, jeigu situaciją nagrinėtų nepriklausomų ekspertų darbo grupė, kurioje dalyvautų kitų ligoninių darbuotojai ir asmenys iš Sveikatos apsaugos ministerijos.

Vedėju nepasitikėjimą išsakę medikai tikino, kad pasirašiusiųjų po kreipimusi būtų tikrai daugiau, bet dalis darbuotojų serga, dalis saviizoliacijoje, o dalis paprasčiausiai bijo. Grasinimų nepaklusnieji, išdrįsusieji pasakyti savo nuomonę, jau susilaukė. Net ir veiksmų...

Medikų teigimu, ligoninės administracija žinojo apie situaciją skyriuje. Prieš išplintant koronaviruso infekcijai ligoninės darbuotojai prašė administracijos imtis veiksmų, bet į pastabas nebuvo reaguojama. „Įteikę prašymą nušalinti vedėją, išgirdome tokius žodžius: „Kas jūs tokie esate? Kenkėjai? Dabar ne laikas ir ne vieta. Jums baigsis labai blogai. Jums teks dirbti su mumis“, – sakė duodama interviu viešoje erdvėje gydytoja M. Ylaitė.

Apie situaciją Marijampolės ligoninėje, patikrinimo rezultatus rašysime ir kituose „Suvalkiečio“ numeriuose.