PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2020 m. Gruodžio 29 d. 14:29

Koronaviruso metinės: stulbina vis dar neišaiškinti faktai

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


159814

Kai pirmąkart 2019 metų gruodžio 31 dieną Kinija pranešė apie naują pneumonijos rūšį, liga dar net neturėjo pavadinimo. Įsivaizduoti niekas negalėjo, kad šis naujasis virusas išplis visame pasaulyje ir sukels suirutę.

Praėjus vos 11 mėnesių nuo šios datos pasaulyje jau pradėti skiepyti žmonės.

Tačiau apie Covid-19 virusą vis dar yra nemažai nežinomų faktų.

CNN juos išskyrė.

Vis dar nežinoma viruso atsiradimo vieta

Manoma, kad virusas tarp žmonių išplito Kinijos Wuhan gyvūnų turguje. Tačiau tolimesni tyrimai parodė, kad didžioji dauguma pirmųjų užsikrėtusiųjų net nebuvo turėję sąlyčių su šiuo turgumi.

Buvo manančiųjų, tarp jų ir JAV presidentas Donaldas Trumpas, kad virusą paleido Wuhan laboratorija ir tai buvo tyčiniai veiksmai.

Tiesa, mokslininkai vėliau pabrėžė, kad panašių į koronavirusą atmainų jau senokai aptinkama tarp kai kurių gyvūnų.

Kiek vėliau, šiais metais, buvo surinkta duomenų, kad dar prieš protrūkį Kinijoje koronavirusiniai susirgimai buvo fiksuoti Europoje ir JAV.

Kol kas tikroji Covid-19 atsiradimo istorija nėra žinoma.

Kas lemia sudėtingą ligos eigą

Nors koronavirusui būdingi simptomai išaiškinti gana greit, tačiau mokslininkai nesutaria, kas lemia sunkią ligos eigą.

Buvo atrasta, kad senyvo amžiaus ir gretutinių ligų turintys pacientai dažniau mirė arba susidūrė su sunkiomis komplikacijomis. Tačiau mokslininkai vis dar nėra užtikrinti, kodėl koronavirusas būna pražūtingas, iš pažiūros, visiškai sveikam žmogui.

Per metus buvo atrasta, kad sunkią ligos formą lemia ir genetika, ir netgi paciento lytis. Tiesa, medikai vis dar tyrinėja naująjį virusą, nes į kai kuriuos klausimus atsakymai nėra rasti. 

Kuriam laikui susidaro imunitetas

Medikai ir mokslininkai vis dar nesutaria kiek laiko po persirgtos ligos žmogus turi imunitetą. Pirmasis antrą kartą koronavirusu susirgęs 33 metų vyras buvo užfiksuotas Kinijoje, praėjus 4,5 mėnesio po pirmosios ligos. Medikai teigia, kad pakartotiniai susirgimai koronavirusu yra labai reti. Manoma, kad vidutiniškai imunitetas persirgus SARS COV-2 išlieka apie 6 mėnesius.

Kada baigsis pandemija?

Šis klausimas visą žmoniją kamuoja nuo pat pirmųjų protrūkių pradžios. Tačiau mokslininkai džiugių žinių pranešti neskuba. Nors manoma, kad vakcina yra tikrasis žmonijos išsigelbėjimas, medikai neskuba šnekėti apie pandemijos baigtį. Manoma, kad vakcinos naudą gyventojai pamatys tik po keletos metų. Na, o su šiuo virusu pasauliui teks susigyventi. Anot medikų, jokia vakcina neišnaikina ligos. Vienintelė liga pasaulio istorijoje, kurią pavyko išnaikinti yra raupai. Todėl mokslininkai ieško būdų, kaip suvaldyti koronaviruso plitimą ir protrūkius.