Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt
Koronavirusas viso pasaulio žmones išmokė net tik kosėti pagal etiketą, tinkamai plauti rankas, bet ir prisitaikyti. Prisitaikėme dirbti, mokytis ir mokyti iš namų, kas nedirbo – išmoko taupyti, o kas mažiau taupė – atrado būdą pirkti iš namų… Gerai, kai gali prisitaikyti, ir blogai, kad situacijos valdyti negali, nes ji priklauso nuo valdžios sprendimų. Koronaviruso nulemti apribojimai neretai žmogų verčia jaustis bejėgiu.
Liko ant ledo
Kietaviškietė Dovilė Kauno kolegijoje kremta socialinio darbo mokslus. Per karantiną merginai pavyko išlaikyti egzaminus, o rudenį laukė praktikos metas. Dovilė dėl praktikos kreipėsi į Elektrėnų socialinės globos namų direktorę Danutę Suchockienę, kuri mielai sutiko praktikantę priimti. Tačiau rugsėjį paaiškėjo, kad praktika negalima, nes pašalinis asmuo Globos namuose gali platinti virusą. Direktorė paaiškino, kad Dovilė praktiką atlikti galėtų tik tuomet, jei pasidarytų koronaviruso testą ir paaiškėtų, kad mergina neserga. Kaip pasakoja Dovilė, praktika truks 2 mėnesius, tad per šį laiką gali tekti testą darytis ne kartą, o tai nemenkai paplonintų piniginę. Apie bėdas su praktika Dovilė informavo Kauno kolegiją, tačiau nieko paguodžiančio neišgirdo – tik tai, kad daugybė studentų susiduria su ta pačia problema, kad kol kas vienintelė išeitis – susirasti kitą praktikos vietą arba pačiai sumokėti už koronaviruso testus. Praktikos metas jau prasidėjęs, todėl skubiai surasti kitą vietą nėra vilties. Juolab, kad tokie pat reikalavimai galioja visose socialinės globos įstaigose. Kauno kolegija studentus informavo, kad kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, prašydama išaiškinti, kaip elgtis tokioje situacijoje, tačiau konkrečių žinių studentai dar neturi.
Prašydama pakomentuoti susidariusią situaciją, redakcija kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Ineta Nedveckė informavo: „Operacijų vadovo sprendime nėra numatyta, kad prieš pradėdami darbą tiek darbuotojai, tiek praktikantai privalomai turėtų turėti atliktą testą dėl COVID-19, tačiau akcentuojame, kad už darbuotojų, kurie tikrinami profilaktiškai, sąrašo sudarymą yra atsakingi socialinės globos įstaigų vadovai. Taip pat suprantamas socialinės globos įstaigos vadovo noras kuo apsaugoti įstaigos gyventojus ir darbuotojus paskiriant profilaktinį tyrimą naujai dirbti ar praktiką atlikti pradedančiam asmeniui.“ Patikslinus, ar praktikantas pats turi susimokėti už koronaviruso testą, buvo atsakyta, kad neturi, nes niekur taip nėra parašyta.
Suprantama ir sveikintina, kad socialinės globos įstaigos saugo savo gyventojus. Tačiau keista, kad mokymo įstaigos ir ministerijos studentus palieka nežinioje. Sutartys pasirašytos, praktika oficialiai prasidėjusi, o studentai nežino, ar gaus skolą už neatliktą praktiką, ar turės atlikti ją kitąmet.
SAM Spaudos tarnybos patarėja Neringa Mikėnaitė redakcijai komentavo, kad Aukštosios mokyklos yra autonomiškos ir pačios sprendžia, kaip organizuoti studijas, įskaitant ir praktikas: „Pagal tai, jei praktikų neįmanoma organizuoti gyvai, galimas nuotolinis praktikų atlikimas (jei įmanoma pagal studijų profilį) ar kitų praktikų vietų paieška. Vis dėlto, atsižvelgiant į tai, pastaruoju metu kylant klausimų dėl tam tikrų ribojimų ar reikalavimų praktikos vietose, Sveikatos apsaugos ministerija rengia rekomendacijas dėl praktikos tvarkos. Apie tai visuomenė bus informuota artimiausiu metu“.
Daug klausimų, atsakyti nėra kam
Viena skaudžiausių gyvenimo patirčių – artimojo laidotuvės. Ir daug skaudesnės jos koronaviruso akivaizdoje, kai ir taip sunkus metas dėl draudimų ir reikalavimų tampa fiziškai ir emociškai dar sunkesnis. Tą patvirtina iš Elektrėnų kilusi Rasa, praėjusią savaitę palaidojusi vieną artimiausių žmonių. Žinia apie netektį artimuosius pasiekė netikėtai. Apie netektį kuo skubiau informuotas užsienyje dirbęs velionės sūnus. Į Lietuvą jis grįžo pirmu lėktuvu ir pirmiausia nuvyko pas močiutę. Tik vėliau šeima suprato, kad tai buvo didžiausia klaida, nes asmuo turėjo izoliuotis. Stresą dėl artimojo netekties dar padidino baimė dėl močiutės, kontaktavusios su iš užsienio grįžusiu anūku, sveikatos. Artimojo netekę žmonės žinojo, kad iš užsienio sugrįžęs asmuo turi izoliuotis 2 savaites, todėl organizuojant laidotuves susidarė daug sunkumų. Šeimos nariai apskambino visas įmanomas instancijas, ieškodami atsakymo, ar yra galimybių nesilaikyti 2 savaičių saviizoliacijos. Išsiaiškino, kad galima savarankiškai atlikti koronaviruso testą. Tuomet žmonės skambino į Karštąją liniją, teiraudamiesi, kokia tvarka vykti į patikros punktą. Paskambinus nurodytu telefono numeriu buvo paaiškinta, kad saviizoliacijoje esantį žmogų gali atvežti kitas asmuo, tačiau automobilyje turi būti išlaikomas vieno metro atstumas, bei laikomasi saugos reikalavimų. Perskambinus tuo pačiu numeriu kitas konsultantas paneigė viską, ką kalbėjo pirmasis. Esą atvežti gali taksi su pertvara ar specialusis savivaldybės automobilis. Į patikros punktą asmuo nuvyko taksi, tačiau ten nuvykus niekas nesidomėjo, kas atvežė asmenį ir ar buvo laikomasi saugos reikalavimų. Tokia tvarka elektrėniškiams kelia įtarimų, kad viešai deklaruojami reikalavimai, žmonėms keliantys stresą, tėra tuščios kalbos. Rasa sako, kad sunkią akimirką buvo daug klausimų, tačiau nebuvo, kas nuramintų ir suteiktų visą reikiamą informaciją. Pasak Rasos, laidotuvių dienomis buvo tiek streso, kad visas procesas vyko kaip per miglą. Į artimojo laidotuves saviizoliacijoje būti privalėjęs asmuo išskubėjo vos gavęs neigiamą testo rezultatą. Visiems palengvėjo, kad neturėjo kontakto su COVID-19 sergančiu asmeniu.
Pas vaikus – be kaukių
Kad kalbos neretai skiriasi nuo darbų, parodė ir patikrinimai darželiuose, vykdyti rugsėjo mėnesį. Aštrios elektrėniškių reakcijos sulaukė Elektrėnų lopšelio-darželio „Drugelis“ mokytojos Rasos Krukonienės viešas įrašas, kuriame ji pasisakė apie Elektrėnų švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistų vizitus darželio grupėse. Mokytoja teigia, kad specialistės darželio grupėse apsilankė kelis kartus ir vaikščiojo po grupes su lauko batais bei ne visuomet dėvėjo veido kaukes. Šią informaciją patvirtino ir savo sūnų į darželį atvedusi mama Greta, kuri matė, kaip Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Ramunė Veronika Sadauskienė po grupę vaikščiojo su batais. Gretos manymu, apie patikrinimus darželyje turi būti informuojama darželio bendruomenė, nes grupėse ugdomi vaikai, kurie darželyje adaptuojasi ar turi specialių poreikių, o svetimo žmogaus apsilankymas vaikui, dar nepratusiam prie darželio aplinkos, gali sukelti stresą. Direktorė Justina Zaleckienė paaiškino, kad apie patikrinimus nebuvo informuota, todėl darželio administracija negalėjo pasitikti skyriaus darbuotojų, nepamatavo temperatūros. Į darželį specialistės atvyko prieš ar po darželio administracijos darbo laiko.
Elektrėnų savivaldybė nuo rugpjūčio 31 dienos yra įtraukta į didelės rizikos savivaldybių sąrašą, nes padidėjo sergančiųjų koronavirusu skaičius. Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Džeraldo Dagio paklausėme, ar tokia vizitų tvarka, esant pandemijai, atitinka normas.
„Užtikriname Jus, kad saugumo reikalavimai mums ne mažiau svarbūs, darbuotojos juos žino“, – abstrakčiai atsakė Dž. Dagys. Tai tokios tos koronaviruso grimasos.
Virginija Jacinavičiūtė