Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Paradoksalu. Dėl koronaviruso JAV stabdo skrydžius iš visų Europos šalių. Lietuvoje stabdomi vieši renginiai, o mūsų mokykloms siūloma spręsti pačioms – skristi į kitas šalis su vaikais ar ne.
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Dėl koronaviruso grėsmės Turkijoje, Italijoje, Čekijoje, Rumunijoje ir kitose šalyse uždaromos mokyklos, griežtai stabdomi „Erasmus+“ projektai, o lietuvaičius mūsų švietimo sistemos klerkai paliko likimo valiai. Mokyklų, kurių vaikai su mokytojais kaip tik šiuo metu turi skristi į kitas šalis ar priimti projektų partnerių delegacijas, vadovams rekomenduojama patiems bendruomenėse nuspręsti – skristi ar ne. Projektus koordinuojančios agentūros ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nusiplauna rankas, kai turėtų pateikti vieningą, konkrečią poziciją ir prisiimti atsakomybę dėl projektų sustabdymo.
Sprendimas – mokyklos vadovo atsakomybė
Pirmadienį Lietuvos mokyklos gavo Švietimo mainų paramos fondo elektroninį laišką, kuris yra be atsakingo asmens parašo, suformuotas abstraktaus Bendrųjų reikalų skyriaus. Jame teikiama informacija, susijusi su koronaviruso grėsme bei vykdomais „Erasmus+“ projektų mobilumais.
Dėl Kinijoje, Italijoje ir kitose šalyse fiksuojamo koronaviruso protrūkio rekomenduojama Lietuvos švietimo institucijų mokiniams, studentams bei personalui susilaikyti nuo kelionių į šalis, kuriose yra oficialiai patvirtinti COVID-19 atvejai.
Tačiau atsiųstame rašte rašoma, kad „Tik išimtinai pagrįstais atvejais, nesant galimybės įgyvendinti fizinių mobilumų (mokinių, mokytojų išvykų į kitas šalis) vėlesniu projekto laikotarpiu, suplanuotos fizinio mobilumo veiklos gali būti pakeistos alternatyviomis, pvz., nuotolinėmis veiklomis“.
Švietimo institucijose kilo suirutė, pasipylė klausimų dėl tolimesnių veiklų vykdymo. Mat Švietimo mainų paramos fondo rašte teigiama, kad sprendimus, atsižvelgdamas į konkrečią situaciją, gali priimti įstaigos vadovas.
„Skęstančiųjų gelbėjimas pačių skęstančiųjų problema“, – stebisi Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų pagrindinės mokyklos direktorė Daiva Jagminienė. Mokykloje vykdomi trys tarptautiniai projektai, dėl vieno jų buvo sutarta su užsienio partneriais, kad vizitas nutraukiamas, bet kada jis bus pratęstas, nėra aišku.
Reikalas tas, kad agentūros tarptautiniu mastu dirba skirtingai. Italai jau leido savo mokykloms projektų terminą prailginti. Kitos agentūros griežtai sako, kad atidėti, bet visos šalys visiškai skirtingu laiku priima sprendimus, tarsi ne tas pačias lėšas valdytų.
„O lietuviai paskelbė oficialų pranešimą, kad sprendimus turi priimti mokyklų bendruomenės, kurios turi ir daryti visus žingsnius, kad susigrąžintų projektų lėšas už lėktuvų bilietus, viešbučius ir pan., jei skrydžiai nevyks“, – sako direktorė, pabrėždama pasigedusi konkrečios pozicijos. Tokios, kai yra paskelbiama visiems, kad yra ypatinga situacija, tad visi vaikų skrydžiai stabdomi.
„Jie tarsi nusiplauna rankas, o mokyklos turi daryti, kas kaip išmano“, – sako D. Jagminienė. Direktorės žodžiais, dėl paskutinio projekto jų mokykla sąmoningai laukė iki paskutinės minutės ir neužsisakė lėktuvo bilietų. Tačiau turkai, čekai, rumunai, net ispanai, kurių šalyje padėtis vis sunkėja, piktinasi, kodėl lietuviai neatvyksta.
„O šiandien (trečiadienį, – aut. past.) atėjo raštas, kad Čekijoje ir Rumunijoje mokyklos uždarytos. Lauksime pirmadienio sprendimų. Bet mes juk galime nuspręsti, kad nieko baisaus, ir skristi. O jei vaikai susirgs, kas bus kaltas? Mokyklos vadovas bus atsakingas“, – kalba pašnekovė.
Paradoksalu – dėl koronaviruso JAV stabdo skrydžius iš visų Europos šalių. Lietuvoje stabdomi vieši renginiai, o mūsų mokykloms siūloma spręsti pačioms – skristi į kitas šalis su vaikais ar ne.
„Man sunku patikėti, kad jokių sprendimų šalies mastu niekas nepriima. Švietimo ir mokslo ministerija ir Nacionalinės agentūros turi susėsti ir mums pasakyti, kad viskas stabdoma. Turkams jau dabar jų Švietimo ministerija liepė projektus stabdyti, o pas mus ministerija į procesą visiškai nesikišo. Agentūros tik pirmadienį parašė raštą, kuris yra ganėtinai aptakus“, – teigia direktorė.
Buvo kilusi sumaištis
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija informuoja, kad nepilnamečių vaikų tėvai, kurie atsisako leisti vaikus dalyvauti mobilumo veiklose, turi pateikti oficialų raštą mokymo įstaigai. Kiekvienas toks atvejis turi būti svarstomas individualiai dėl galimo nuostolių kompensavimo.
Šiaulių universiteto gimnazijos Ugdymo skyriaus vedėja Laima Zeringienė neslepia, kad buvo kilusi sumaištis. „Iš pradžių buvo neramu, bet komunikavome su Švietimo mainų paramos fondu, tarėmės su partneriais, partneriai tariasi su savo administruojančiomis institucijomis“, – sako L. Zeringienė.
Viena iš didžiausių problemų buvo kilusi dėl pinigų susigrąžinimo sąlygų. Švietimo mainų paramos fondas pateikė rekomendacijas, kaip sumažinti projektų vykdytojų galimus finansinius nuostolius. Jomis vadovaujantis, mokyklų atstovai įpareigoti patys susitvarkyti su situacija.
„Kadangi nevykstame į mobilumą, kuris buvo suplanuotas Italijoje, kaip tik 3 mokytojai turėjo vykti, kelionių agentūra, kurios nuolatiniai klientai esame, pasirūpino, kad mes praktiškai nuostolių neturėtume. Į sąskaitą grąžino pinigus. Vizitas nukeliamas į tolimesnę ateitį, tikriausiai vasarą“, – sako ji.
Kovo pabaigoje Šiaulių universiteto gimnazija turėjo priimti trijų šalių – Norvegijos, Slovakijos ir Lenkijos delegacijas. „Kadangi partneriai išsigando to vieno koronaviruso nustatymo atvejo, kuris buvo kaip tik Šiaulių mieste, paprašė mobilumą atkelti. Lenkai ir slovakai planavo vykti autobusu, jie nebuvo rezervavę bilietų, nuostolių nepatyrė, o norvegai bilietus jau buvo užsirezervavę, tačiau patirs minimalius nuostolius dėl valdymo lėšų. Vizitą nukėlėme po metų, nes visos veiklos suplanuotos, šiais metais nebegalėjome jų priimti, nes prasidės valstybiniai egzaminai“, – komentuoja L. Zeringienė.
Direktorius siūlo jau dabar uždarinėti mokyklas
„Jau dabar reikia galvoti apie mokyklų ir darželių uždarymą šalyje kelioms savaitėms. Taip, kaip elgiasi kitos šalys dėl koronaviruso plitimo grėsmės. Reikia mokytis iš kitų šalių patirties, koronaviruso atvejų tik daugės, jei jo plitimo nestabdysime. Mokymą galima organizuoti nuotoliniu būdu“, – sako Kairių mokyklos direktorius Artūras Kulikauskas.
Direktorius pabrėžia, kad visų pirma – sveikas protas. Mokykloje nerengiami jokie renginiai, o tarptautinio projekto partneriai oficialiai informuoti, kad Lietuvoje dabar ekstremali situacija, kad yra rekomendacijos dėl masinių renginių uždarose erdvėse nevykdymo.
Kaip tik šiuo metu į mokyklą turėjo atvykti delegacijos iš Sicilijos (Italija), Graikijos, Rumunijos, Lenkijos, Latvijos. Buvo suplanuotos edukacinės veiklos Kurtuvėnuose, Klaipėdoje, Šiauliuose ir dar daug kur. Bet problema ta, kad užsienio delegacijų niekas ir nebepriimtų, nes vieši renginiai sustabdyti.
„Todėl kovo 15-ąją esame sutarę su projekto partneriais dėl vaizdo konferencijos. Virtualiuoju būdu keičiamės informacija, ją vertinsime ir tarsimės, kaip vykdysime tolimesnes veiklas“, – apie susidariusią situaciją pasakoja A. Kulikauskas.
Direktoriaus teigimu, tik aiškūs žingsniai eliminuoja paniką. Sprendimai dėl mokyklų projektų turi būti priimti valstybiniu lygiu, visos nacionalinės agentūros turėtų kalbėtis ir priimti aiškius sprendimus. „Vaikai svarbiau nei pinigai“, – sako jis.