Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dar pavasarį kolumbariume Ginkūnų kapinėse nebeliko vietų urnoms saugoti. Šiaulių miesto savivaldybė tuomet skelbė, kad pradėjo viešojo pirkimo procedūras 8 kolumbariumo modulių statybos darbams. Modulius, kuriuose atsiras 192 urnų laidojimo vietos, žadėta įrengti iki 2020-ųjų pabaigos. (Audronio Rutkausko nuotr.)
Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt
Dėl didelio žmonių mirtingumo nuo koronaviruso kai kuriose šalies ritualines paslaugas teikiančiose įmonėse jau susidarė eilės. Šiauliuose situacija dar nėra įtempta, tačiau laidojimo paslaugas teikiančių įmonių atstovai kalba apie pasikeitusį atsisveikinimo laiką ir pataria pagalvoti apie asmeninius kolumbariumus šeimos kapavietėse.
Laidotuvės nerengiamos ir dėl artimųjų saviizoliacijos
Statistikos departameto duomenimis, pastarosios dvi savaitės išsiskyrė tuo, kad mirė daugiausia žmonių per visas savaites, lyginant pastaruosius penkerius metus. Vidutiniškai per savaitę šalyje miršta apie 800 žmonių.
Kasdien keliolika, kartais net ir daugiau nei dvidešimt žmonių miršta nuo koronaviruso, tačiau vis tiek daugiausia gyvybių nusineša kraujotakos sistemos ligos ir piktybiniai navikai.
Panevėžio laidojimo namų atstovai praėjusią savaitę skambino nerimo varpais – darbo krūvis išaugo trečdaliu. Artimiesiems yra tekę laukti atsisveikinimo su mirusiuoju, nes buvo susidariusios eilės Kėdainiuose esančiame krematoriume. Velionių kūnai tokiais atvejais saugoti šaldytuvuose, o juose jau nebebuvo likę tuščių vietų.
Eilės „Lietuvos krematoriume“ buvo susidariusios dėl sugedusios kremavimo linijos, tad laidotuvių organizatoriai velionių palaikus kremuoti vežė į Rygą, Lenkiją. Gedimai „Lietuvos krematoriume“ jau pašalinti, atidaryta antroji linija, eilių nebėra, tačiau neretai velionio laidotuvės vis tiek neįvyksta po 2–3 dienų, kaip buvome įpratę.
Priežastis paprasta – mirusiojo artimieji taip pat suserga koronavirusu ar būna saviizoliacijoje, tad laidotuvės nukeliamos į visiems patogų laiką.
31.jpg
Urnos laukia, kada Šiaulių kolumbariume atsiras vietų
Šiaulių gedulo namų vadovas Juozas Norvaišas sako, kad Gedulo namuose eilių tikrai nėra. „Nebėra taip, kad velionis būtų laikomas parą. Dabar pabūna salėje 2–3 valandas ir viskas – išvežamas laidoti“, – sako jis.
Pašnekovas neslepia – tikrai buvo susidariusios eilės dėl gedimo „Lietuvos krematoriume“, bet dabar viskas stojo į vėžes. „Žmonės nebenori patys dėl kovido ilgai būti. Trejos laidotuvės vyko trečiadienį ir visi salėse pabuvo po kelias valandas“, – sako jis.
J. Norvaišas pastebi, kad Šiauliuose pakankamai laidojimo namų ir jei laidojamas karstas, tada laidotuvių eiga ilgai netrunka. Ilgiau laidotuvių procesas trunka, jei velionio noras būna jį po mirties sudeginti. Kūnas tada laikomas šaldytuve, atėjus eilei – vežamas kremuoti, tada parvežama urna. Būna, kad žmonės salėje atsisveikina su urna, būna, kad patys ją išsiveža į kapines palaidoti.
Urnos palaidojimas taip pat gali užtrukti. Dar pavasarį Ginkūnų kapinėse esančiame kolumbariume nebeliko vietų, tad Gedulo namuose kelios jų yra saugomos. Kai vietų atsiras, žmonės urnas atsiims. Tada laidotuvės ir įvyks.
J. Norvaišas sako, kad Gedulo namams teko susidurti ne su vienu atveju, kai laidotuvės atidėtos dėl velionio artimųjų saviizoliacijos ar COVID-19 ligos. „Laukia žmonės. Būna, kad ateina artimieji, kuriems nereikia izoliuotis, užsako paslaugas, paima mirties liudijimą, pasirašo dokumentus, užsako krematoriumą. O jau laidoja tada, kada visiems patogu“, – sako jis.
32.jpg
Teks priprasti prie ilgesnio atsisveikinimo
Ernestas Pilka, laidojimo paslaugas teikiančios įmonės „Šeimos medis ir partneriai“ vadovas, sako, kad ir jo vadovaujamoje įmonėje eilių nėra. Velionio artimieji įsiklauso į karantino taisykles, elgiasi mandagiai ir atsisveikinti ateina jų tiek, kiek dabar leidžiama – iki 10 asmenų.
„Pavasario karantinas nuo dabartinio skiriasi tik tuo, kad per pirmąją bangą buvo leidžiama laidotuvėse dalyvauti iki 30 asmenų, o dabar iki 10“, – sako jis.
E. Pilkos pastebėjimu, žmonės turi pradėti ruoštis ilgesnei laidojimo eigai. „Visame pasaulyje žmonės įpratę laukti po savaitę, dvi ir tai jiems normalu. Mes vis skubėjome, galvodami, kad kuo greičiau palaidosi, tuo bus geriau. Pamažu įpranta ir mūsų žmonės laukti ir nieko nenutinka. Mes įpratę, kad mūsų norai svarbiausi, aukščiau kitų. Nebebus taip, kad mano norai bus akimirksniu įvykdyti. Ateina laikas, kai galima viską padaryti ramiai ir tada gražiai palaidoti“, – sako jis.
Problema E. Pilka įvardija ne ilgesnį atsisveikinimo su velioniu laiką, o kolumbariumo nebuvimą. Jis siūlo ir išeitį – šeimos galėtų kapinėse pasistatyti savo šeimos kolumbariumus. Tada nereikės laukti, kol Savivaldybė pastatys.
„Šeimos kapavietėje padaromas šeimos kolumbariumas, kuris atsieina pigiau nei valdiškas. Tai populiarėja, žmonės būna jais patenkinti. Sudedamos šeimos narių urnos į kolumbariumo nišas. Tada nereikia šalia svetimų urnų stovėti, turi savo asmeninį. Tai jaukiau, prabangiau ir privačiau“, – sako jis.
Ligoninės šaldytuvai kūnų neperpildyti
Respublikinės Šiaulių ligoninės Patologinės anatomijos skyriaus vedėja Vilija Niunevienė informavo, kad dar nebuvo atvejo, kad Patologinės anatomijos skyriuje pristigtų šaldytuvų, ligoninėje mirusiųjų pacientų kūnams laikyti. Įprastai artimieji gana greitai pasiima mirusiuosius, tad kaita yra greita.
„Šaldytuvuose yra pakankamai vietų mirusiųjų kūnams laikyti, niekada nebuvo visos užimtos. Buvo trumpas laikas, kai susidarė eilė į krematoriumą. Pastebėjome, kad žmonės dažniau velionius laidojo į duobę, nei kremavo, bet skyriuje velionio laikyti dėl to neprašė“, – sakė ji.