Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Nors valdžia bando išmokyti žmones rūšiuoti, pastarieji į maisto atliekas sugeba išmesti ir televizorius. / P. Židonis/Sekundė
Daiva SavickienėŠaltinis: ALFA.LT
Atliekų kontrolieriai kasdien stebi, kaip privačių valdų gyventojai jas rūšiuoja, o netinkamai išrūšiavus konteineris tiesiog neišvežamas.
Jau ieškoma būdų, kaip kontroliuoti ir bendro naudojimo atliekų konteinerių aikšteles prie daugiabučių.
Tikrina kontrolieriai
Jau kurį laiką privačių namų šiukšlių konteinerius apžiūri atliekų tvarkymo kontrolieriai. Jų šiuo metu dirba du, tačiau įmonė „Panevėžio specialus autotransportas“ planuoja pajėgas plėsti.
Bendrovės komunikacijos specialistės Justinos Indulytės teigimu, privačių atliekų konteinerius prieš juos ištuštinant apžiūri bendrovės kontrolieriai. Tikrinama, kiek jis užpildytas, ar nėra netinkamų atliekų.
Šiuo metu pažiūrima, ar laikomasi rekomendacijos maisto ir virtuvės atliekas prieš išmetant sudėti į maišelį, kad šaltu oru neprišaltų prie konteinerio sienelių.
Pasak J. Indulytės, darbuotojai po konteinerius nesiknisa, maišelių neplėšo ir lauk konteinerio turinio neverčia, tačiau atidarius dangtį dažniausiai būna akivaizdu, ar atliekos tinkamai išrūšiuotos.
„Pasitaiko atvejų, kai konteinerio apačioje pagudraudami paslepia, bet išpilant tokie dalykai pasimato“, – sako komunikacijos specialistė. Tuomet tokį adresą kontrolieriai pasižymi ir kitą kartą atkreipia dėmesį.
Prie maisto – ir ausinės
Pasak J. Indulytės, privačių namų gyventojų maisto atliekų konteineriuose kontrolieriai yra ne kartą aptikę smulkintų šakų, kurios turi būti kompostuojamos.
Painiojamos ir pakuočių atliekos. Vienas įsimintinesnių atvejų, kai į pakuotėms skirtą konteinerį buvo sumesti du dideli maišai įvairių ausinių.
Anot J. Indulytės, pastebėjus pažeidimą, ant konteinerio užklijuojamas lipdukas, įspėjantis apie netinkamą atliekų tvarkymą. Toks konteineris nėra ištuštinamas tol, kol gyventojas tinkamai neišrūšiuoja atliekų.
Bendrovės atstovės teigimu, kol kas individualių namų gyventojai atliekas gana tvarkingai rūšiuoja ir didelių problemų dėl to nekyla.
„Galima privačių namų gyventojus pagirti“, – sako komunikacijos specialistė.
Nuo sąvartynų saugo hortenzijos
Tačiau į konteinerius prie daugiabučių namų dažnai primetama visko. J. Indulytės teigimu, įmonė svarsto įvairius variantus, kaip išmokyti gyventojus tinkamai rūšiuoti.
Anot jos, kol kas sudėtinga nustatyti, kas kokias šiukšles meta į bendro naudojimo konteinerius. Ne paslaptis, kad kartais taip atliekų atsikrato ir atvažiavę privačių namų gyventojai.
Panevėžio savivaldybė bando priimti ir netradicinių sprendimų. Tarkime, prie kai kurių konteinerių aikštelių pasodino hortenzijų.
Pasak J. Indulytės, vienur tai suveikė, tačiau kitur atliekų krūvas šiukšlintojai tiesiog perkėlė į kitą pusę.
Prasilenkia su logika
Konteineriuose prie daugiabučių kartais aptinkama ir itin pavojingų radinių. Pasak J. Indulytės, praėjusį rudenį Molainių gatvėje į vieną konteinerį kažkas išmetė prakiurusias talpyklas su tepalais. Pastarieji ne tik užteršė atliekas, bet ir visą aikštelę.
J. Indulytės teigimu, niekas negalėjo garantuoti, kad kas nors į konteinerį neišmetė kokio žiebtuvėlio ar baterijų, dalykų, nuo kurių esant tinkamoms sąlygoms galėjo plykstelėti ugnis.
„Galėjo įvykti didesnė nelaimė. Dėl mūsų vairuotojo pastabumo konteineris iš karto net nebuvo ištuštintas. Buvo kviečiami specialistai. Reikėjo reaguoti greitai ir nesukelti niekam grėsmės“, – pasakoja įmonės atstovė.
Ne kartą maisto atliekų konteineryje yra atsidūrę pernai daugiabučių gyventojams išdalyti rūšiuoti skirti kibirėliai. Yra buvę, kad į bendro naudojimo konteinerius kažkas sumetė šiltinimo vatą.
Aptinkama ir kitų statybinių medžiagų, vamzdžių, santechnikos, o šalia konteinerio arba jame atsidūręs klozetas – jau klasika.
J. Indulytė pasakoja, kad į maisto atliekų konteinerį yra patekęs net televizorius. Kad iš karto nebūtų pastebėtas, jis buvo įkištas į maišą ir, sulaužius konteinerio užraktą, per jėgą įbruktas vidun.
Kodėl žmogus pasirinko mažą angą turintį maisto atliekų konteinerį, sunku suvokti.
„Gyventojai išradingi, kitaip nepasakysi. Remdamasis logika nelabai ir sugalvosi, kad į tokį konteinerį gali nukeliauti vamzdis ar kriauklės įranga“, – stebisi J. Indulytė.