PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Gegužės 12 d. 17:45

Konservatorių suvažiavime priimtoje deklaracijoje pabrėžiamas konsoliduotos ES politikos poreikis

Lietuva

Konservatoriai suvažiavime diskutuoja dėl vizijų Europai ir Lietuvai. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris ViktorijaŠaltinis: Etaplius.lt


37541

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) suvažiavime šeštadienį vienbalsiai priimta deklaracija „Tikime Europa“, kurioje siekiama prisidėti prie nuoseklios Europos Sąjungos (ES) raidos, tikėjimą Europa paverčiant racionaliais pasiūlymais, kokios pozicijos dėl Bendrijos ateities turėtų laikytis ne tik TS-LKD, bet ir Lietuva.

Deklaracijoje pabrėžiamas konsoliduotos ES politikos poreikis, kadangi laikydamasi su jos lyderėmis - Vokietija ir Prancūzija, Lietuva užsitikrina geopolitinį saugumą. Taip pat primenama, kad nuo 1990 m. Lietuva pozityviausius pokyčius įgyvendino būtent tose srityse, kuriose remtasi vakarietišku pavyzdžiu. Teigiama, kad tik gerai apgalvota plėtra, laikantis subsidiarumo principo, padės spartesniam socialinės-ekonominės gerovės užtikrinimui šalyse.

„Nuo pat nepriklausomybės pradžios TS-LKD atliko lemiamą vaidmenį ir padėjo didžiausias pastangas, kad Lietuva įsijungtų į politinio ir ekonominio bendradarbiavimo bendriją - Europos Sąjungą ir į transatlantinę saugumo sandraugą - NATO. Pastaruoju metu Sąjungai kylant vis daugiau iššūkių, vyksta intensyvi diskusija dėl ateities, todėl nepaprastai svarbu aktyviai dalyvauti tolesniame ES ir žemyno likimo formavime. Džiaugiuosi, kad pavyko šią rezoliuciją priimti vieningai, taip dar kartą patvirtinant, kokią Europos viziją mato Tėvynės sąjunga“, - TS-LKD pranešime cituojamas konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.

Deklaracijoje taip pat atkreipiamas dėmesys į mažėjančius finansinius ES resursus ir didėjantį atotrūkį tarp lūkesčių ir galimybių, todėl raginama drąsiai pasisakyti už didesnį ES biudžetą. Taip pat kalbama apie naują Daugiametę finansinę perspektyvą ir būtiną sąsają tarp šalims teikiamos paramos ir jų sugebėjimo įgyvendinti reformas, kadangi pastaruoju metu naujų šalių narių sanglauda pastebimai lėtėja.

Dokumente, pasak TS-LKD pranešimo, nemažai dėmesio skiriama saugumo klausimams. Teigiama, kad Bendrijos plėtra yra svarbiausias minkštosios geopolitinės galios instrumentas ir tam, kad plėtra į Vakarų Balkanus, o ateityje ir į Rytus būtų sėkminga. Taip pat pabrėžiama, jog tiek Europa, tiek Lietuva siekia gerų santykių su Rusija, tačiau juos pasiekti bus galima tik Rusijai atsisakius agresyvios politikos, kaimyninių valstybių teritorijų okupacijos ir hibridinio karo su Vakarais.

Galų gale deklaracijoje kalbama apie europietiško solidarumo vertybę - Lietuva ir kitos Vidurio Europos valstybės prie Bendrijos prisijungė vedamos solidarumo. Europai išgyvenus didžiulius išbandymus, tikėtina, jų reikės išgyventi ir dar daugiau (tiek ES, tiek atskiriems regionams), todėl prisijungusi dėl solidarumo, Lietuva, negali pritarti jokiems atskirų valstybių veiksmams, kuriais silpninama europietiško solidarumo vertybė.

„Dabar, kai demokratijos ir laisvės erdvė pasaulyje traukiasi, Europos Sąjunga turi vėl aiškiai ir ryžtingai prisiimti šių vertybių gynimo vėliavą. Sveikindami solidarią ir principingą ES laikyseną dėl Rusijos, primename, jog vis dar didžiulė žmonijos dalis gyvena totalitarinių ir autoritarinių režimų priespaudoje, neturėdama esminių žmogaus ar politinių teisių. ES turi kryptingai naudotis jos galioje esančiais įtakos instrumentais, keldama ilgalaikį strateginį tikslą - plėsti laisvės ir demokratijos erdvę pasaulyje. Tokia Europa mes tikime ir tokios Bendrijos mes sieksime. Mes tikime Europa, nes tikime Lietuva“, - kalbėjo suvažiavime G. Landsbergis.

ELTA