PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Gruodžio 5 d. 12:31

Konservatorių lyderiai sako, kad taškas dėl civilinės sąjungos dar nededamas

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Milena AndrukaitytėŠaltinis: BNS


285487

Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderiai premjerė Ingrida Šimonytė bei partijos vadovas užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad taškas dėl civilinės sąjungos dar nededamas, nors šiuo metu jai įteisinti Seime nepakanka balsų.

Reaguodami į koalicijos partnerės Laisvės partijos vadovės, ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės perspėjimą, kad nesutelkus valdančiųjų paramos šiuo partijai svarbiu klausimu „laisviečiai“ persvarstys savo įsipareigojimus, jie sako, kad pastangos dėl partnerystės buvo dedamos ir toliau.

Premjerė: darbo, ne tikėjimo klausimas

„Darbas vyko, vyksta ir vyks toliau. Čia ne tikėjimo klausimas, čia darbo klausimas“, – antradienį žurnalistams Seime teigė premjerė, atsakydama į klausimą, ar tiki, kad civilinė sąjunga vis dar gali būti įteisinta šią kadenciją.

„Aš noriu. Jeigu jūs mane apie emociją klausiate, aš noriu, kad jis būtų priimtas. Ar aš tikiu – nebe vadybos sąvoka. Jeigu būtų neįmanoma niekaip, aš sakyčiau, neįmanoma, bet visada verta įtikinėti ir kalbėti, ypatingai dabartiniame kontekste, kai rytuose valstybė, režimas, neegzistuojančią tarptautinę LGBT organizaciją pripažino kažkokia teroristine, ekstremistine ar dar kažkuo“, – kalbėjo premjerė.

Ji pažymėjo, kad požiūris į žmogaus teises skiria demokratinį pasaulį nuo režimų ir visos šalys „turėtų daryti viską, kad jų sprendimai nebūtų tapatinami su sprendimais tų šalių, kuriose kitos seksualinės orientacijos žmonės persekiojami už tai, kokie gimė“.

Vyriausybės vadovė priminė pavardžių rašybos dokumentuose klausimą, kai po dešimtmečių diskusijų buvo leista pase rašyti „x“, „w“ ir „q“, ir teigė, kad sutarti sudėtingais klausimais užtrunka.

„Ta pati situacija buvo su asmenvardžių rašymu, visgi kažkaip per 30 metų pavyko susitarti. Aš nesakau, kad tai truks 30 metų, bet tai yra klausimo sudėtingumo iliustracija“, – kalbėjo premjerė.

Komentuodama Laisvės partijos vadovės žodžius, jog „laisviečiai“ peržiūrės įsipareigojimus dėl koalicijos sutarties, premjerė teigė, kad, jei bus sulaukta siūlymu, jie bus svarstomi.

„Matyt, kad pati koalicijos sutartis apibrėžia labai aiškiai, kaip ji veikia, jei bus kažkokių siūlymų, pagal koalicijos sutartį ir svarstysim“, – teigė premjerė.

G. Landsbergis taško nededa

TS-LKD vadovas G. Landsbergis tvirtino, jog parama civilinei sąjungai Seime yra didžiausia per visą ligšiolinę istoriją.

„Koalicijos sutarties punktas sako, kad bus dedamos geriausios pastangos, ir tikrai galiu patvirtinti, kad tos pastangos yra maksimalios, bet rezultatas turi savo lubas ir toliau eiti būtų sudėtinga“, – antradienį žurnalistams Seime sakė G. Landsbergis.

Jis taip pat teigė, kad parlamente labai nedaug trūksta civilinės sąjungos priėmimui, bet už projektą nebalsuoja opozicinės partijos, nors turi savo programoje partnerystę, turėdamas mintyje socialdemokratus.

„Ar yra kelias į priekį, jis yra, ir kol taškas nepadėtas, dedame balelį, geriausiu atveju kabliataškį“, – pridūrė konservatorių lyderis.

Laisvės partijos vadovė A. Armonaitė antradienį pakartojo, kad valdantieji nesutelkė paramos civilinės sąjungos įteisinimui ir ji konstatuoja, kad šis koalicinės sutarties punktas nėra vykdomas.

Laisvės partijos lyderė antradienį patvirtino, kad partija vienbalsiai palaikys biudžetą, tačiau peržiūrės savo įsipareigojimus partneriams.

„Nepaisant pastangų, kurios įdėto, natūralu, kad aš turiu konstatuoti, kad tas sutarties punktas (dėl partnerystės – BNS) lieka neįgyvendintas, ir kai sutarties punktas lieka neįgyvendintas, sutarties šalys gali peržiūrėti ir savo įsipareigojimus, ir mes tai darysime“, – antradienį žurnalistams Seime sakė A. Armonaitė.

„Prašau neskaityti to kaip jokio šantažo, jokio grasinimo, Laisvės partijai visada, nuo pat įkūrimo pradžios, buvo svarbi žmogaus teisių darbotvarkė. Kai yra vienas kažkuris sutarties punktas neįgyvendintas, ir Laisvės partija peržiūrės savo įsipareigojimus koalicijai“, – pažymėjo partijos vadovė.

Ji taip pat patvirtino, kad projektas nebus teikiamas priėmimui, nes „dabar deginti matant tą matematiką žala būtų didesnė“.

Pavasarį Seimas po svarstymo minimalia balsų persvara pritarė Civilinės sąjungos įstatymo projektui, kuriuo būtų įteisinta tos pačios lyties asmenų partnerystė. Projektui nepritarė dalis konservatorių ir liberalų.

Lietuvoje partnerystė šiuo metu nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Ankstesni bandymai tą padaryti parlamente buvo nesėkmingi.

Civilinės sąjungos įstatymo projektas numato, kad ją sudarę partneriai kurtų bendrą dalinę nuosavybę, tačiau turėtų galimybę atskiru susitarimu nustatyti ir kitokį turto teisinį režimą, paveldėtų pagal įstatymą ir nemokėtų paveldėjimo mokesčių, turėtų galimybę veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovautų vienas kitam sveikatos priežiūros srityje, galėtų gauti su sveikata susijusią informaciją.

Pastaruoju metu nesutarimų valdančiojoje koalicijoje buvo kilę dėl mokesčių reformos, „laisviečių“ nepasitenkinimą sukėlė atmestos nepilnamečių apsaugos įstatymo pataisos, nepakankama parama partnerystės įteisinimui.