Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) trečiadienį partijos prezidiumo posėdžio metu sutarė dėl partijos deleguojamų koalicijos formavimo derybininkų bei pagrindinių siektinų darbų.
Partijos derybininkai bus TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis ir sąrašo lyderė, kandidatė į premjeres Ingrida Šimonytė.
„Tą dvasią, kuria pradėjome diskusijas su būsimais koalicijos partneriais, tęsiame“, – trečiadienį Seime žurnalistams po prezidiumo posėdžio sakė G. Landsbergis.
TS–LKD pirmininko teigimu, jo vadovaujamai partijai esminiai principai koalicijos sutartyje būtų skaidrumas ir aukščiausi politinės etikos standartai.
„Mūsų partijos programa šiuose rinkimuose kalbėjo apie principą, kad „mažiau yra daugiau“. Chaosas Seime, gausybė įstatymų, kurie yra neapsvarstyti, neišdiskutuoti, nežinomi ekspertams, koalicijos partneriams – mes tai kritikavome ir norime taikyti kitokį principą būsimai Vyriausybei ir būsimajam Seimui“, – partijos siekį išsakė jis.
„Principinė nuostata, kuria ir mūsų partija vadovaujasi, (...) kad mes atstovaujame demokratinėms vertybėms, žodžio laisvei, teisės viršenybės principui. Tiek vidaus politikoje, tiek ir užsienio politikoje mes giname šias vertybes“, – pridūrė jis.
Paklausus, kurie partijos prioritetiniai principai privalo būti įgyvendinti, nepriklausomai nuo koalicijos partnerių požiūrio, G. Landsbergis atsakė, kad „nediskutuojami būtų vertybiniai principai“.
„Būtent, nuo ko mes atsispiriame, – pagarbos teisės viršenybės principui, demokratinių nuostatų, skaidrumo, bet nematome labai didelių priešpriešų, jos nekelia dvejonių. Tos partijos, kurios kalbasi, panašiai mato“, – akcentavo konservatorių lyderis.
Jis taip pat pabrėžė, kad dar vienas labai svarbus principas, kuriuo partija vadovaujasi, yra pagarba konstitucinėms žiniasklaidos teisėms gauti ir skleisti informaciją.
„Mes manome, kad tai yra pagrindiniai principai, kuriais vadovaudamasi turi dirbti naujoji Vyriausybė“, – esminius iškeltus principus apibendrino jis.
G. Landsbergio teigimu, laukiama koalicijos partnerių pasiūlymų Vyriausybės programai, o tada bus žiūrima, kaip juos suderinti ir sudėti į vieną dokumentą.
„Iškart po to yra apsikeičiama nuomonės apie tuos dokumentus, kuriuos gavome, ir siekiame bendro koalicijos sutarimo – trijų dokumentų, sudėtų į vieną, pagrindu“, – teigė G. Landsbergis.
I. Šimonytė tikisi didžiąją dalį Ministrų Kabineto suformuoti iki naujo Seimo kadencijos pradžios
TS-LKD pirmininkas teigė, kad nėra nustatyto konkretaus termino derybų pabaigai, tačiau savo ruožtu I. Šimonytė pareiškė viltį didžiąją dalį Ministrų Kabineto suformuoti iki naujojo Seimo priesaikos.
„Aš manau, kad, jeigu susitarsime dėl koalicijos principų, tai turbūt gana greitai galėsime sutarti, kas galėtų tuos principus ir darbus įgyvendinti – dėl personalinės sudėties. Norėčiau tikėtis, kad anksčiau, nei Seimas pradės dirbti, mes jau galėsime įvardinti žmones, kurie galėtų pretenduoti į vieną ar kitą poziciją“, – kalbėjo I. Šimonytė.
„Manau, kad yra realistiška, kad ir iki priesaikos pavyks tai padaryti. Gal ten bus vienas kitas asmuo, kurio nepavyks įvardinti, bet pagrindinės pozicijos – tikrai taip“, – patikino ji.
ELTA primena, kad trys valdančiąją koaliciją formuojančios partijos – TS-LKD, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija – turi 74 mandatus naujajame Seime. Deklaracijoje, skelbiančioje apie koalicijos formavimo derybas, taip pat numatyta, kad premjerės pareigas eitų konservatorių sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė.
Liberalų sąjūdis yra pareiškęs pageidavimą dėl trijų ministrų kėdžių – aplinkos, ekonomikos ir inovacijų bei švietimo, mokslo ir sporto. Kandidatu į aplinkos ministrus liberalai siūlytų Simoną Gentvilą, o ekonomikos ir inovacijų – Simoną Kairį. Ką siūlytų švietimo ministro kėdei, liberalai kol kas neatskleidžia. Liberalai taip pat yra paskelbę, kad norėtų, jog partijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen eitų Seimo pirmininkės pareigas.
Kitos derybose dalyvaujančios partijos konkrečių pavardžių, kas galėtų užimti pozicijas Ministrų Kabinete, kol kas neskelbia.
ELTA