PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2019 m. Rugpjūčio 5 d. 13:50

Konkurse – naujokai ir patyrę žemdirbiai

Kaunas

Su komisija– P. Morkūnas (cente).

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


92980

Kuklus, pedantiškas ir darbštus

imageex8s5z.png

image5b9r5z.png

Stabintiškių kaime ir gražiose Žaslių apylinkėse sutiksime ūkininką Petrą Morkūną. „Kruopštus, atsakingas, tvarkingas“, - taip apie ūkininką sako Žemės ūkio skyriaus vedėjas Linas Lazauskas. Sukame į erdvų kiemą, kur vyko antroji Traktorių šventė. Ūkininkas pasitinka svečius su marčia, sūnaus Justino žmona. Jaunoji Diana neseniai su Justinu įsikūrė Žasliuose, susilaukė dukrelės. Angelė ir Petras Morkūnai ūkininkaujadaug metų. Sutuoktiniai turi 180 nuosavos, nuomojasi apie 10 hektarų. Ūkis specializuojasi augalininkystėje.

Pagrindinės auginamos kultūros – kviečiai, miežiai, rapsas. „Jau pradėjome javapjūtę, kviečių byra apie 6 tonos iš hektaro, miežių – apie 7 tonos,- sakė P. Morkūnas. Naująjį derlių ūkininkas išgabena į „Kauno grūdus“, „Malseną“, „Agrochemą“. Morkūnai parengė ir dalyvavo projekte „Augalininkystės ūkio modernizavimas“. Už paramą įsigijo traktorių, plūgą, sėjamąją ir akėčias.

Žemdirbiškame konkurse nėra dalyvavę, P. Morkūnas sako į apdovanojimus nepretenduojantis. Kadangi sūnus justinas padeda tėčiui, per darbymetį samdo vos vieną žmogų, patys su kitkuo susidoroja. Morkūnai turi ir papildomų pajamų iš prekybos – valdo kelias maisto produktų parduotuves.

Dideliam ūkiui parama nepasiekiama

Nors Darius ir Vilma Stančikai gyvena Žiežmariuose, juos dažniausiai gali sutikti Pakertuose. Čia yra jų ūkio biuras, čia technikos kiemas, sandėliai ir grūdų bokštai. Kaip ir Stankeviočiai., Stančikai tuoj galės švęsti ūkininkavimo dešimtmetį. Dariaus ir Vilmos ūkis yra vienas iš didesnių, jie turi 360 ha nuosavos žemės, beveik dvigubai tiek – 700 ha nuomojasi.

Grūdinės kultūros – miežiai, kviečiai, rapsas, avižos – puikiai dera Žiežmarių apylinkėse. Darius Stančikas, rodydamas naujus bokštus sako, kad jokios paramos jie nėra gavę. „Tiesiog didesniems ūkiams ji nepasiekiama“, - sako V. Stančikienė. Liepos penkioliktąją ūkyje prasidėjo javapjūtė. Stančikai sudarė tokias sutartis, kad jų derlių supirkėjai patys išsivaža iš kiemo.

Sandėlyje jau matėme pirmąsias rapsų tonas, darbuojasi samdyti žmonės. „Visus metus samdome ir išlaikome 8 darbuotojus,- tvirtino Vilma. Žemės ūkio akademijoje inžinieriaus – mechaniko specialybę įgijęs Darius sako, kad pasekė tėvo, visą gyvenimą dirbusio žemės ūkyje, pėdomis. Be ūkininkavimo Stančikai dar verčiasi prekyba, jie įkūrę uždarąją akcinę bendrovę“Darvė“. Ūkininkai turi tris vaikus, kol kas nežinia, ar jie rinksis tėvų kelią.

Virginija Šimkūnienė

Autores nuotr.

imagexkew5z.png

image06nu5z.png