PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Gegužės 8 d. 10:53

Konklavai įžengus į antrąją dieną, visų akys krypsta į Siksto koplyčios kaminą

Pasaulis

Kardinolai / Alfa.lt

EtapliusŠaltinis: BNS


360486

Ketvirtadienį katalikų pasaulį apėmė laukimas, kardinolams, kuriems pavesta išrinkti naująjį popiežių, ruošiantis pasitraukti už sunkių Vatikano Siksto koplyčios durų ir pradėti antrąją balsavimo dieną.

Vėlų trečiadienio vakarą minia žmonių, užplūdusių Šv. Petro aikštę, išvydo juodų dūmų pliūpsnį, patvirtinusį, kad konklavos pirmasis balsavimas nė vienam kandidatui neužtikrino dviejų trečdalių balsų daugumos, leidžiančios paskirti velionio popiežiaus Pranciškaus įpėdinį.

133 kardinolai naktį praleido užsidarę Šv. Mortos svečių namuose, o ankstyvą ketvirtadienį, prieš pradėdami antrąją balsavimo dieną, turėjo ieškoti dieviškojo įkvėpimo privačiose mišiose.

Jei per pirmąjį rytinį slaptą balsavimą vėl nepavyks išrinkti nugalėtojo, bus surengtas antrasis balsavimas. Jei ir vėl nebus pasiektas bendras sutarimas, po pietų bus surengti dar du balsavimai.

Kardinolai liks už uždarų durų, kol naujai išrinktas 267-asis pontifikas gaus aiškų palaiminimą vadovauti 1,4 mlrd. pasaulio katalikų. Jie yra prisiekę saugoti paslaptis apie šimtmečių istoriją skaičiuojantį procesą, gresiant ekskomunikacijai.

Juodi dūmai

Vienintelė priemonė kardinolams, užrakintiems, kad būtų išvengta blaškymosi ir informacijos nutekėjimo, pranešti apie balsavimo rezultatus – sudeginti balsavimo biuletenius su tam tikrais chemikalais, kad susidarytų dūmai. Jie būna juodi, jei sprendimas nepriimtas, arba balti, jei buvo išrinktas naujas popiežius.

Ankstesni dveji popiežiaus rinkimai 2005 ir 2013 metais truko po dvi dienas, tačiau kai kurios konklavos praėjusiame šimtmetyje truko net penkias dienas. Ilgiausi kada nors vykę rinkimai truko beveik trejus metus – nuo 1268 metų lapkričio iki 1271-ųjų rugsėjo.

Laukdami žinių, dešimtys tūkstančių žmonių – piligrimų, turistų ir smalsių romiečių – susirinko Šventojo Petro aikštėje, kai šilta sutemų šviesa užliejo miesto paminklus. Nepasirodžius baltiems dūmams, pasigirdo nusivylimo atodūsiai.

Tačiau nuotaika nebuvo slogi.

„Man nesvarbu, kad tai juodi dūmai, tai rodo, kad Šventoji Dvasia veikia. Netrukus bus kiti balsavimai, mes gausime savo popiežių“, – sakė 37 metų Jamesas Kleineckas iš Teksaso.

50-metė Barbara Mason į Vatikaną atvyko iš Kanados, tikėdamasi išvysti popiežių, kuris tęs Pranciškaus progresyvias idėjas.

„Džiaugiuosi, kad jie skyrė tiek daug laiko, nes tai reiškia, kad jie kruopščiai svarsto, kas bus popiežius“, – sakė ji ir pridūrė, kad populiarus, dviračiu važinėjantis Pranciškaus specialusis pasiuntinys kardinolas Matteo Zuppi būtų vertas dėmesio pasirinkimas.

2025 metų konklava yra didžiausia ir labiausiai tarptautinė. Į ją susirinko kardinolai iš maždaug 70 šalių – daugelis jų anksčiau nebuvo pažįstami.

Prieš balsavimą nebuvo aiškaus favorito, kuris galėtų pakeisti charizmatiškąjį argentinietį Pranciškų, o kardinolai laikosi įvairių – progresyvių ir konservatyvių – pažiūrų.

Tačiau iššūkiai, su kuriais susidurs du tūkstantmečius gyvuojanti institucija, yra aiškūs, ir naujasis popiežius po išrinkimo turės pasitelkti aštrią diplomatiją geopolitinio neapibrėžtumo sąlygomis, kartu spręsdamas gilius nesutarimus Bažnyčios viduje.

Be to, vis dar tebesitęsia dvasininkijos seksualinio išnaudojimo skandalo padariniai, o Vakaruose – vis labiau tuštėjantys bažnyčių suolai.

Ko reikia Bažnyčiai

Konklavos pradžia – iškilminga kardinolų ir kitų dvasininkų procesija į Siksto koplyčią – buvo tiesiogiai transliuojama dideliuose ekranuose priešais Šv. Petro baziliką.

Pirmiausia susirinkę tyliai maldai Vatikano Pauliaus koplyčioje, jie spalvinga procesija, lydimi šveicarų gvardiečių, nuėjo į garsiąją XV amžiaus koplyčią, papuoštą Mikelandželo freskomis.

Trečiadienio rytą per mišias Šv. Petro bazilikoje Kardinolų kolegijos dekanas Giovanni Battista Re davė kolegoms paskutinį patarimą.

„Esame čia, kad šauktumės Šventosios Dvasios pagalbos, prašytume jos šviesos ir stiprybės, kad išrinktasis popiežius būtų tas, kurio Bažnyčiai ir žmonijai reikia šiuo sunkiu ir sudėtingu istorijos posūkiu“, – sakė jis.

Pats dekanas yra per senas balsuoti, nes kardinolai elektoriai turi būti jaunesni nei 80 metų.

Mišios buvo paskutinės apeigos, kurios buvo viešos prieš pristatant naująjį popiežių pasauliui iš Šventojo Petro bazilikos balkono.

Apie 80 proc. balsavusių kardinolų buvo paskirti Pranciškaus – impulsyvaus, bet charizmatiško nuskriaustųjų gynėjo.

Tačiau kai kurie kardinolai tikisi, kad naujasis popiežius saugos ir plėtos jo palikimą, o kiti nori konservatyvesnio doktrinos gynėjo.

Svarstoma daugiau nei tuzinas pavardžių, pradedant italu Pierbattista Pizzaballa, baigiant vengru Peteriu Erdo ir šrilankiečiu Malcolmu Ranjithu.

#KONKLAVA#KARDINOLAI#SIKSTAS#KOPLYČIA