PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2018 m. Rugsėjo 7 d. 10:47

Kone dvigubai didesnėms investicijoms į Šiaulių oro uostą – žalia šviesa

Šiauliai

Etaplius.lt nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


51434

Šiaulių miesto politikai vakar vykusiame tarybos posėdyje sprendė, kokią papildomą pinigų sumą skirti į Šiaulių oro uostą atėjusiam investuotojui „Termicom“. Savivaldybė dar šių metų pavasarį pasirašė investicijų sutartį su minėta įmone, kuri Šiaulių oro uoste ketina vykdyti antžeminę orlaivių techninę priežiūrą ir remonto paslaugų veiklą. Tačiau paaiškėjo, kad dėl kai kurių anksčiau techniniame projekte nenumatytų infrastruktūros objektų įrengimo pirminėje investicijų sutartyje, planuotas savivaldybės finansinis prisidėjimas per dvejus metus bus per mažas, tad prašyta skirti papildomų lėšų. Tarybos nariai vakar sprendė, kurį siūlymą palaikyti – brangesnį ar pigesnį. Jie pasiryžo skirti tiek, kiek prašoma, kad būtų patenkinti visi poreikiai.

Galima rinktis iš kelių variantų

Pagal dar šių metų gegužę tarp Šiaulių miesto savivaldybės ir UAB „Termicom“ pasirašytą investicijų sutartį, miestas šiemet prie projekto įgyvendinimo Šiaulių oro uoste turėjo prisidėti puse milijono eurų, o kitais metais pervesti jau keturis su puse milijono eurų. Tačiau investuotojai informavo savivaldybę, kad būtina skirti papildomų lėšų. Toks poreikis grindžiamas tuo, kad aukciono būdu „Termicom“ įsigytuose sklypuose reikia įrengti orlaivių stovėjimo aikštelę, riedėjimo takus, įrengti inžinerines komunikacijas, paviršinių vandens nuotekų sistemą. Taigi, savivaldybės investicijos į projekto įgyvendinimą turi išaugti.

Šiaulių miesto tarybai buvo siūlomi keli papildomų pinigų skyrimo variantai. Pagal pirmąjį, papildomai buvo prašoma 4 milijonų 405 tūkstančių eurų – būtent tiek, kiek prašo trūkumus nurodęs investuotojas. Sutikus su šia suma, bendra Šiaulių miesto savivaldybės investicijų suma būtų 9 milijonai 393 tūkstančiai eurų, kurią reikėtų išmokėti per dvejus metus. Pateiktas ir alternatyvus sprendimo projektas. Kai ko atsisakant, papildomą sumą būtų sudarę 2 milijonai 977,5 tūkstančio eurų, o bendra Šiaulių miesto savivaldybės investicijų suma būtų – 7 milijonai 965,5 tūkstančio eurų.

Taryba pasirinko brangesnį

Posėdyje dalyvavę politikai beveik nediskutavę nusprendė pagalių į ratus nekišti. Iš 29 balsavusiųjų – 22 tarybos nariai pasisakė, kad reikia balsuoti už brangesnį sprendimo projekto variantą. Septyni tarybos nariai nebalsavo. Tad alternatyviojo arba pigesnio varianto buvo atsisakyta.

Vienas iš nebalsavusiųjų, konservatorius Jonas Bartkus vėliau sakė abejojantis, ar investicijos sugrįš, nors daroma viskas, kad oro uostas būtų patrauklus investuotojams. Jis klausė, kodėl nedirbama ir neieškoma jų daugiau? Esą su dabartiniu investuotoju derėtasi dvejus su puse metų, o per tą laiką kitų, nors ir potencialių - nerasta.

„ Aš kiek suprantu, šito darbo niekas nedaro ir tokio sąrašo mes neturime. Dabar tas investicijų padidėjimas ir yra toks kaip ruletė – buvo penki, dabar devyni, kažkada ateisim sakysim, kad dar trūksta“, – pasisakė Jonas Bartkus.

Kitas tarybos narys – liberalas Aurimas Lankas nuogąstavo, kad niekas iš administracijos taip ir nepaaiškino, iš kur bus skiriami tie beveik dešimt milijonų eurų iš savivaldybės biudžeto lėšų ir ar dėl to nenukentės jau pradėti vykdyti įvairūs projektai. O štai teikti tarybai balsavimui prašant skirti pinigus – skubama. Pasak Aurimo Lanko, tai miestui solidi pinigų suma, o atsakymų nėra.

Politikas išsakė nuomonę, kad atsakymų dėl galimų investuotojų ar kitų rūpimų klausimų, susijusių su prošomomis investicijomis, nebuvo gauta ir iš pačios oro uosto vadovės, nes ji komiteto posėdžiuose dėl nežinomų priežasčių nedalyvavo.

„Per dvi savaites apsispręsti iš mokesčių mokėtojų skirti dešimt milijonų yra pakankamai sudėtinga. Tai tikrai, tokio objekto, kaip oro uostas, jo reikia, bet tas skubėjimas ir iki galo sprendimų neparuošimas, atsakymų tarybos nariams nebuvimas kelia labai didelę abejonę“, – sakė Aurimas Lankas.

Pasak kito tarybos nario Gintaro Karalevičiaus, investicijos į oro uostą būtinos, nes jis dabar turi tik iškabą, o nėra pilnavertis tokio pavadinimo objektas. Be to, reikia galvoti apie ateitį, nes aviacija logistikos srityje dėl saugumo ir greičio vis labiau populiarėja, tad infrastruktūriškai paruoštas oro uostas Šiauliams bus labai naudingas. Taigi, miestas turi ruoštis ir padaryti tai greičiau nei kiti Lietuvoje.

Pasisakiusiųjų buvo ir daugiau, tačiau visi vieningai tvirtino, kad daromas sunkus istorinis sprendimas, tad tikimasi, kad jis bus maksimaliai naudingas projekto įgyvendinimui bei Šiaulių oro uosto ateičiai. Itin svarbu ir tai, kad šiuo metu investuotojas apskritai yra. Atsirado ir tokių politikų, kurie pasisakė, kad pagalba teikiama ne oro uosto plėtrai, o konkrečiai vienam investuotojui.

Reikės skirti beveik dvigubai daugiau pinigų

Po įvairių politikų pasisakymų, posėdžiui pirmininkavęs meras Artūras Visockas į tarybos narius vienu sakiniu kreipėsi pats, taip reziumuodamas visas kalbas.

„Visi girdime, jog kažkoks ryžtingas veiksmas įvyko Vilniuje, ryžtingas veiksmas įvyko Kaune, Klaipėdoje. Manyčiau, atėjo laikas ryžtingą veiksmą padaryti ir Šiauliuose. Ir tą veiksmą ištransliuoti. Balsuojame“, – sakė Artūras Visockas.

Po balsavimo paaiškėjo, kad suabejojusių nėra nė vieno tarybos nario. Už tai, kad Šiaulių miesto savivaldybės investicijos į šį investicinį projektą Šiaulių oro uoste per dvejus metus (2018-2019 metais) siektų nebe penkis, o devynis milijonus 393 tūkstančius eurų balsavo visi 29 posėdyje dalyvavę tarybos nariai.

Po balsavimo pasisakęs vicemras Domas Griškevičius sakė besidžiaugiantis, kad nepaisant dažnai skirtingų tarybos narių požiūrių į įvairius klausimus, šį kartą vienbalsiai ir vieningai pavyko priimti sudėtingą, bet labai svarbų miestui klausimą.

Danguolė Martinkienė atkreipė dėmesį, kad posėdyje dalyvauja Šiaulių oro uosto vadovė, tad klausimų jai turintys politikai gali juos pateikti. Taip pat direktorei, politikams pritarus papildomų pinigų skyrimui, palinkėta sėkmės vykdant darbus.

Taryba pritarė ir investicijų sutarties tarp Šiaulių miesto savivaldybės ir UAB „Termicom“ pakeitimui. Už tai balsavo 28 tarybos nariai, vienas susilaikė.