PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Atliekų tvarkymas2019 m. Gruodžio 4 d. 08:46

Komunalinių atliekų tvarkymo pasikeitimai

Šiauliai

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


109214

Pagal Valstybinį atliekų tvarkymo planą 2014 – 2020 metams, yra numatyta, kad iki 2020 metų turi būti perdirbta ar kitaip panaudota ne mažiau kaip 65 proc. komunalinių atliekų.

Šiuo metu galiojantis komunalinių atliekų priėmimo ir apdorojimo įkainis Šiaulių regione (toliau – Vartų mokestis), buvo patvirtintas 2016 m. rudenį , atsižvelgiant į 2016-2018 metų prognozes, tuo metu galiojusius teisės aktus ir nustatytą taršos mokestį – už kiekvieną sąvartyne pašalintą atliekų toną nuo 2019 m. sausio 1 d. mokant 5 eurus. Šiuo metu galiojančiame Mokesčio už aplinkos teršimą įstatyme numatyta, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. taršos mokestis gali didėti daugiau kaip 5 kartus ir siekti 27,51 Eur/t.

Tiesa, Lietuvos Respublikos Seimui 2019 m. lapkričio 28 d. pateiktas ir šio įstatymo pakeitimo projektas, kurį patvirtinus, mokestis už sąvartyne šalinamas atliekas nuo 2020 m. liktų toks pats – 5,00 Eur/t, 2021 m. – 30,00 Eur/t, 2022 m. – 50,00 Eur/t.

Vartų mokestį gerokai didina ir kylantys atliekų deginimo kaštai. 2019 m. lapkričio 22 d. LR Seime užregistruotas pasiūlymas papildyti Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymą, nustatant papildomus mokesčius už atliekų deginimą.

Šiuo metu toną atliekų transportuoti ir sudeginti UAB „Fortum Klaipėda“ deginimo įrenginiuose kainuoja 38,5 eurai, nuo kitų metų ši paslauga brangs iki 47 eurų už toną.

Atliekų deginimas, turėjęs tapti pigesne alternatyva atliekų šalinimui sąvartynuose, kainuoja brangiai, bet vertinant savivaldybėms keliamas užduotis komunalinių atliekų tvarkymo srityje, be šios paslaugos išsiversti neįmanoma.

Lietuva, kaip ir kitos Europos Sąjungos šalys, privalo mažinti taršų atliekų tvarkymą ir skatinti aplinkai „draugiškesnius“ atliekų tvarkymo būdus, pereinant prie žiedinės ekonomikos įgyvendinimo. Tai reiškia, kad modelis „imk – gamink – išmesk“ turi pereiti į atliekų kiekio sumažinimą, pakartotinį produktų naudojimą ir taisymą, perdirbimą, darnų vartojimą ir naujoviškus verslo modelius, pavyzdžiui, daiktų nuomos, skolinimo ar dalijimosi paslaugų plėtrą. Taigi, siekiant skatinti pakartotinį atliekų panaudojimą Kairių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje 2020 m. bus įrengtas keitimosi daiktais pastatas, o kitose regione veikiančiose aikštelėse bus įrengti daiktų mainų nameliai.

Taip pat iki 2023 m. gruodžio 31 d. turi būti užtikrinta, kad biologiškai skaidžios atliekos, tarp jų maisto ir virtuvės, būtų surenkamos atskirai arba atskiriamos ir perdirbamos ten, kur jos susidaro. Atsižvelgiant į tai, gyventojams bus sudarytos galimybės rūšiuoti ir biologiškai skaidžias atliekas.

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras informacija

Straipsnį parengė Sigita Inčiūrienė