PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2023 m. Liepos 4 d. 10:03

Komercinis arbitražas – kas tai? Verslo advokatų įžvalgos

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


271969

Konkurencingose rinkose esantys ambicingi verslai neretai susiduria su iššūkiais, o kompromisus ne visuomet pavyksta rasti bendru sutarimu. Tuomet tenka spręsti ginčus, o kaip tai darys, šiandien verslai dažnu atveju gali pasirinkti patys. Verslo advokatai sako – net jei jums atrodo, kad viską darote teisingai, svarbu ruoštis įvairiems scenarijams ir numatyti būdus, kaip bus spendžiamos iškilusios problemos. Idealu – dar prieš joms atsirandant. Daugelis modernių verslų šiandien pasirenka ginčus spręsti komercinio arbitražo keliu. Čia rasite teisininkų įžvalgas ir atsakymus – kas tai, kodėl tai dėmesio verta ginčų sprendimo teismuose alternatyva ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kas yra komercinis arbitražas?

Komercinis arbitražas – tai ginčų, kylančių dėl verslo ar komercinių santykių, sprendimo būdas. Tačiau čia ginčai sprendžiami ne tradiciniame teisme, o su iš anksto abiejų verslo klausimais susijusių pusių pasirinktais arbitrais (nebūtinai teisininkais), pagal iš anksto aptartas ir patvirtintas sąlygas (laiką, vietą, taikytiną teisę ir kt.). Galima sakyti, kad tai alternatyvaus ginčų sprendimo forma, kai verslai sutinka perduoti ginčą pasirinktiems arbitrams užuot bylinėjęsi teisme.

Ką šis modernus ginčų sprendimo būdas reiškia verslui?

Novatoriškose verslo rinkose, tai vis populiaresnė kylančių nesutarimų sprendimo forma. Verslo advokatai pastebi, kad tai leidžia ne tik išvengti streso ir dokumentacijos, bet ir sutaupyti laiko bei išvengti papildomų išlaidų. Spręsdamos ginčus arbitraže, inovatyvios įmonės užsitikrina:

  1. Didesnį lankstumą: šis kelias leidžia abiem pusėms labiau kontroliuoti procesą. Kartu pasirenkama ginčų sprendimo kalba, vieta, terminai, arbitrų skaičius, taikytina teisė ir kiti niuansai. Toks lankstumas gali lemti veiksmingesnį ir racionalesnį nesutarimo nagrinėjimo procesą.
  2. Galimybę pasirinkti nešališką nepriklausomą arbitrą: abi šalys pasirenka arbitrus, turinčius žinių ir patirties atitinkamoje srityje. Tai gali būti tiek autoritetingi šio verslo atstovai (nebūtinai su teisės diplomu), tiek specifinėje srityje besispecializuojantys teisininkai. Esminis pranašumas – arbitras supranta techninius ir sudėtingus ginčo aspektus, todėl sprendimai priimami turint daugiau informacijos ir žinių.
  3. Bylos nagrinėjimo privatumą ir konfidencialumą: nepaisant tam tikrų išimčių, arbitraže ginčo nagrinėjimo procesas yra privatus ir konfidencialus. Informacija apie ginčą, jo dalyvius ar sprendimus nėra viešai skelbiama. Tai itin aktualu tiems verslams, kurie nori išlaikyti aukštą konfidencialumo lygį, apsaugoti reputaciją.
  4. Greitą ir efektyvų procesą: palyginus su bylinėjimusi teisme, arbitražas neretai yra kur kas greitesnis ir efektyvesnis. Patys procesai, atsižvelgiant į abiejų šalių susitarimą, gali būti supaprastinti – čia įprastai būna mažiau formalumų ir vėlavimų. Šalys gali išvengti bylų nagrinėjimo teismuose spūsčių, todėl dažnu atveju ginčas išsprendžiamas greičiau.
  5. Ginčo sprendimo baigtumą ir aiškius terminus: šiuo keliu priimti sprendimai įprastai yra galutiniai. Tai reiškia, kad šalys turi ribotas galimybes užginčyti sprendimą, o tai suteikia tikrumo ir užbaigtumo jausmą.

Taigi, esminis pranašumas tas, kad komerciniame arbitraže galima iš anksto susitarti dėl įvairių sąlygų – nuo ginčų nagrinėjimo laiko, vietos ar kalbos iki taikytinos teisės. Paprastesnis procesas – išvengtos ilgos tradicinės teisminės procedūros, galimai mažesnės teisinės išlaidos bei greičiau išspręsti ginčai.

Ką svarbu apgalvoti?

Šis nesutarimų sprendimo kelias suteikia daug patogumo verslui. Tačiau reikėtų nepamiršti ir su tuo abiem šalims tenkančių atsakomybių. Jeigu nuspręsite komerciniame arbitraže spręsti savo verslo ginčus, su kita šalimi iš anksto apsvarstykite esmines sąlygas ir būtinai pasitvirtinkite galutines nuostatas. Žinoma, būtina atsakingai rinktis specialistą, kuris atstovaus įmonės interesams arbitraže.

Svarstote šią ginčų nagrinėjimo teismuose alternatyvą ir norite gauti kuo daugiau naudingos informacijos, įžvalgų, patarimų? Tuomet verta kreiptis į patyrusius advokatus, kurie gali objektyviai įvertinti situaciją, padėti išsigryninti sąlygas ir prireikus atstovauti verslo interesams arbitraže. Jame galėsite problemas spręsti efektyviai, tačiau tam reikia atsakingai ruoštis ir daugelį aspektų apgalvoti iš anksto, dar prieš kylant ginčams.

Reklama