PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Gegužės 14 d. 11:34

Kolumbija pasirašė susitarimą su Kinija dėl dalyvavimo Juostos ir kelio iniciatyvoje

Pasaulis

Gustavo Petro ir Xi Jinpingas / Scanpix nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS.LT


361724

Kinija ir Kolumbija trečiadienį pasirašė susitarimą, kuriuo Bogota įsitraukia į kinų prezidentui Xi Jinpingui labai svarbią Juostos ir kelio iniciatyvą (BRI), pranešė Kinijos valstybinė žiniasklaida.

Regiono lyderių susitikimo Pekine kuluaruose pasirašytas susitarimas dėl BRI – Kinijos infrastruktūros kūrimo programos – rodo didėjančią šios šalies įtaką Lotynų Amerikoje.

Po trečiadienį ryte įvykusio Xi Jinpingo ir Kolumbijos prezidento Gustavo Petro susitikimo „abu valstybių vadovai stebėjo, kaip pasirašomas abiejų vyriausybių bendradarbiavimo planas dėl Šilko kelio ekonominės juostos ir XXI amžiaus jūrų Šilko kelio bendro kūrimo“, paskelbė valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.

Xi Jinpingas paragino šalis „pasinaudoti Kolumbijos oficialaus prisijungimo prie (...) Juostos ir kelio iniciatyvos šeimos suteikta galimybe skatinti (...) bendradarbiavimo didinimą“, sakoma „Xinhua“ pranešime.

G. Petro socialiniame tinkle „X“ paskelbė pasirašymo vaizdo įrašą.

„Mūsų užsienio ryšių istorija keičiasi. Nuo šiol Kolumbija bendraus su visu pasauliu lygiateisiškumo ir laisvės sąlygomis“, – pridūrė jis.

Kolumbijos užsienio reikalų ministerija sveikino susitarimą kaip „istorinį žingsnį, atveriantį naujų galimybių investavimui, bendradarbiavimui technologijų srityje ir nuosekliam abiejų šalių vystymuisi“.

Lotynų Amerika tapo svarbiu JAV prezidento Donaldo Trumpo konfrontacijos su Kinija lauku ir patiria Vašingtono spaudimą pasirinkti kurią nors pusę.

Du trečdaliai Lotynų Amerikos valstybių jau yra prisidėjusios prie trilijonų dolerių (eurų) vertės BRI. Kinija, aplenkdama JAV, jau tapo didžiausia Brazilijos, Peru, Čilės ir kitų šalių prekybos partnere.

BRI yra Xi Jinpingo bandymo plėsti savo šalies ekonominę ir politinę įtaką užsienyje vienas pagrindinių stulpų.

Daugiau kaip dešimtmetį Kinija investuoja į infrastruktūrą ir kitus didelius projektus visame pasaulyje, mainais įgydama politinių ir ekonominių svertų.

Pernai Xi Jinpingas inauguravo pirmąjį Pekino finansuotą uostą Lotynų Amerikoje – Čankajuje Peru. Tai tapo Azijos supergalios augančios įtakos Pietų Amerikoje simboliu.

Kinijos bei Lotynų Amerikos ir Karibų jūros regiono valstybių bendrijos (CELAC) šios savaitės forume Pekine Kinija vaizdavo save kaip daugiašalės tvarkos gynėją ir globaliųjų Pietų rėmėją. Pirmadienį Xi Jinpingas pažadėjo 9,2 mlrd. dolerių (8,28 mlrd. eurų) paskolas vystymuisi.

Šis pažadas yra dalis iniciatyvų, kuriomis siekiama plėsti bendradarbiavimą, taip pat ir infrastruktūros bei švarios energijos srityse.

Be to, Pekinas bendradarbiaus kovojant su terorizmu ir tarpvalstybiniu organizuotu nusikalstamumu, skatins mainus, pavyzdžiui, dėl stipendijų ir mokymo programų, sakė Xi Jinpingas.

#BRI#KINIJA#KOLUMBIJA