PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Kovo 9 d. 14:39

Kol gyventojai kvėpuoja teršalais, gatvių valymą stabdo užsitęsęs įšalas

Šiauliai

Po žiemos Tilžės ir kitos Šiaulių gatvės pilnos purvo ir kitų sąnašų. Vyraujant sausiems orams, nepašalinus šių sąnašų, į orą dėl automobilių intensyvaus eismo patenka kietosios dalelės. A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


208011

Dar praėjusią savaitę sveikatos apsaugos įstaigos įspėjo apie padidėjusią taršą kietosiomis dalelėmis. Šiaulių miesto valdžia įsitikinusi, kad dėl to kalti Medelyno gyventojai. Nors sveikatos specialistai pažymėjo, kad prie taršos ženkliai prisideda visų pirma nenuvalytos gatvės. Savivaldybė liepė rangovams dirbti, tačiau šie prašo terminus atidėti – pavasarinis įšalas trukdo technikai dirbti.

Padidėjo oro tarša

Dar praėjusios savaitės pabaigoje Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) išplatino pranešimą apie šalies didmiesčiuose, tarp jų ir Šiauliuose, padidėjusią oro taršą kietosiomis dalelėmis.

Kaip buvo rašoma pranešime žiniasklaidai, įtakos turėjo „sausi, nevalyti miestų dangos paviršiai ir besikaupiantys teršalai iš individualių namų patalpų šildymo.“

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, kovo 1 d. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose viršyta kietųjų dalelių (KD10) koncentracijos aplinkos ore ribinė vertė. Ateinančiomis dienomis vyraus nepalankios meteorologinės sąlygos aplinkos oro teršalų sklaidai, buvo rašoma pranešime spaudai.

Aplinkos ministerija taip pat nurodė, kad viena iš pagrindinių priežasčių – nevalytos gatvės.

Nuo vasario 28 d. stebimas kietųjų dalelių (KD10) koncentracijos aplinkos ore padidėjimas ir vidutinės paros ribinės vertės viršijimas daugelyje miestų, rašoma išplatintame pranešime žiniasklaidai.

Laiku nenuvalytos gatvės

Vasario 28 d. ji viršyta Vilniuje Žirmūnuose, Kaune Petrašiūnuose ir Šiauliuose, kovo 1 d. – jau 6 oro kokybės tyrimo stotyse (viršijo ir Klaipėdoje Šilutės pl. bei Vilniaus Senamiestyje ir Savanorių pr.), o kovo 2 d – dar ir Kaune Noreikiškėse bei Panevėžy. Sveikatai pavojingesnių smulkesnių kietųjų dalelių (KD2,5) koncentracija aplinkos ore taip pat ženkliai padidėjusi.

„Pavasariais oro užterštumo priežastys būna kelios, kurios stebimos ir šiemet: sausi ir ramūs orai, tarša iš kelių transporto priemonių ir transporto priemonių pakeliama tarša nuo laiku ir tinkamai neišvalytų gatvių. Prie šios taršos dar papildomai prisideda teršalai iš individualių namų šildymo, ypač kietuoju kuru“, – rašoma ministerijos pranešime.

NVSC specialistai nurodė, kad kietosios dalelės gali pabloginti sveikatą, kadangi kietosios dalelės patenka ne tik į kvėpavimo takus, bet ir kraujotakos sistemos organus, gali pabloginti vidaus organų funkciją, apsunkinti lėtinių ligų eigą.

Mokslo šaltiniuose nurodoma, kad tomis dienomis, kai išauga kietųjų dalelių koncentracija ore, padidėja mirtingumas, nurodoma NVSC išplatintame pranešime.

Tilžės gatvė Šiauliuose 2022 m. kovo 7 d. A. Rutkausko nuotr.

Kalti gyventojai

Vis dėlto Šiaulių miesto valdžia turi kitokią nuomonę. Kovo 3 d. vykusiame Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdyje Šiaulių miesto meras, kalbėdamas apie oro taršą mieste, nurodė, kad dėl to labiausiai kalti... Medelyno gyventojai.

Pasak mero, privačiuose namuose gyvenantys šiauliečiai šildosi, pro kaminus kyla teršalai.

„Daviklių kaminuose pas kiekvieną neįrengsime“, – posėdyje kalbėjo meras.

Rangovai nedirba

Kaip portalui „Etaplius“ teigė Šiaulių miesto savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė, miesto gatves prižiūrintiems rangovams dar vasario 25 ir 28 d. buvo duotos užduotys iki kovo 15 d. nuvalyti važiuojamosios dalies pakraščius, saugaus eismo saleles ir ašines linijas pagal pateiktus sąrašus.

„Šiuo metu iš abiejų paslaugų teikėjų gauta informacija ir prašymai pratęsti terminą, nes naktį ir dalį dienos besilaikantis įšalas neleidžia techniškai suteikti paslaugų, kadangi šepečiai tinkamai nenuvalo prišalusio purvo, o ir drėkinimui naudojama vandens sistema tinkamai funkcionuoja tik esant aukštesnei nei +2C temperatūrai, kitu atveju rizikuojama sugadinti įrenginius“, – raštu pateiktuose atsakymuose teigė vedėja.

Rekomendacijų neturi

Kaip portalui „Etaplius“ teigė aplinkosaugos specialistai, už gatvių valymą, oro ir aplinkos taršos mažinimą atsakingos pačios savivaldybės, kurios turi nustačiusios savo taisykles.

„Savivaldybės turi savo taisykles, pagal kurias dirba, mes to nekontroliuojame“, – telefonu aiškino Aplinkos apsaugos departamento atstovai.

Kaip nurodė E. Bružienė, Šiaulių miesto savivaldybė tokias taisykles turi, tačiau vienintelis ten patvirtintas reikalavimas – karštomis dienomis laistyti intensyvaus judėjimo gatves ir aikštes.

„Kitų konkrečių reikalavimų, rekomendacijų kaip užtikrinti miesto švarą, gatvių valymą ir pan. – nėra“, – nurodė vedėja.

Valymo dažnumas

Priklausomai nuo gatvių intensyvumo, atitinkamai dažniau valomi paviršiai. Praėjusiais metais valymas buvo skirstomas pagal tris dažnumo lygius: intensyviausios gatvės valomos vieną kartą per savaitę, vidutinio intensyvumo – du kartus per savaitę. Mažiausiai eismo apkrautos gatvės valomos tik du kartus per mėnesį.

„Tokio dažnumo ketinama laikytis ir 2022 metais, tačiau esant padidėjusiai kietųjų dalelių koncentracijai ore (viršytai ribinei vertei), kuriai turi įtakos sausi, nevalyti miesto dangos paviršiai, intensyvumas gali būti peržiūrimas“, – teigė E. Bružienė.

Savivaldybės pateiktais duomenimis, praėjusiais metais už gatvių valymą vakuuminėmis mašinomis sumokėta 230 524,00 Eur su PVM (suma nurodyta įskaitant ir gatvių valymo atliekų sutvarkymą. Intensyviausiu laikotarpiu (vasaros metu, liepos mėn.) buvo prižiūrimi apie 138 km.

Šiais metais planuojama nuvalyti 145 km.

Rangovai – du

Gatves Šiaulių mieste valo du rangovai: UAB „Ecoservice projektai“, kurie prižiūri didžiąją dalį miesto gatvių. Su viena vakuumine mašina dalį gatvių valė Savivaldybės įmonė „Šiaulių gatvių apšvietimas“. Savivaldybės teigimu, įmonė neseniai įsigijo antrą vakuuminę mašiną.

„Šiuo metu, 2022 m. pavasarį, UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ priežiūrai perduotos 34 gatvės. Likusios 62 gatvės priežiūrai perduotos UAB „Ecoservice projektai“. Tolimesnė gatvių priežiūra ir padalinimas tarp paslaugų teikėjų, priklausys nuo paslaugų teikėjų galimybių prižiūrėti gatves pagal keliamus reikalavimus ir nurodytus dažnius“, – teigė E. Bružienė.

„Kadangi naktimis nuolatos laikosi neigiama temperatūra, kelkraščiuose susikaupusio purvo sluoksnis, esantis prie asfalto, yra įšalęs.

Kelkraščius valant vakuuminiu automobiliu nusivalo tik viršutinis sluoksnis. Norint, kad paslauga būtų atlikta kokybiškai reikia, kad keletą dienų tiek dieną, tiek naktį laikytųsi teigiama temperatūra“, – portalui „Etaplius“ teigė UAB „Ecoservice projektai“ direktorius Artūras Prokarenka.