PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2018 m. Lapkričio 8 d. 08:19

Koks asmenybės tipas labiausiai traukia į savo gyvenimą psichopatus

Vilnius

pixabay.com nuotr.

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


59424

Psichopatai atrodo žavingi, kontroliuojantys save, tačiau jie būna šaltakraujiški ir be gailesčio manipuliuojantys kitais. JAV mokslininkai atliko specialius tyrimus, kad nustatytų, koks asmenybės tipas mieliausias psichopatams. Jie gavo stulbinantį rezultatą: toks tokį traukia.

Pamirškime žmogžudžius su kirviais ar nervingus pamišėlius, kurie iš pradžių būna kaprizingi, o kitą akimirką gali tapti agresyvūs, nes nesugeba kontroliuoti savo jausmų. Galime užtikrinti, kad jie nėra psichopatai, o tik – sociopatai.

Kai sociopatai beveik nesugeba gyventi normalaus paprasto gyvenimo, būna linkę į emocinius impulsyvius protrūkius, psichopatai yra visai kitokie. Tačiau žmonės dažnai juos painioja.

Psichopatai būna žavingi, disciplinuoti, susitvardantys. Jie net sugeba būti atidžiais klausytojais, bet ne todėl, kad iš tikrųjų domėtųsi savo pašnekovu ar stengtųsi suprasti jį. Tikrai ne. Jie savotiškai tardo savo pašnekovą. Jie yra manipuliacijos meistrai ir gali meluoti nė nemirktelėdami be perstojo.

JAV mokslininkų iš Emorio universiteto tyrimai buvo skirti šiems psichopatams ir jų elgsenai išaiškinti. Psichologai apklausė 700 vyrų ir moterų apie jų ieškomą partnerį ir ar jie trokšta trumpalaikių ar ilgalaikių santykių. Dalyviai tyrimui buvo atrinkti pagal 70 požymių iš DSM-S asmenybės sutrikimų klasifikavimo sistemos. Jie visi patys pripažino, kad turi tų sutrikimų.

Tyrimų rezultatai buvo mokslininkų aprašyti leidinyje „Journal of Personality“. Jų išvada: žmonės, kuriems trūksta empatijos ir kurie patys tai pripažįsta, bet kurie pasižymi paviršiniu žavesiu, nori, kad ir jų potencialus partneris turėtų tas pačias savybes. Tie, kuriems buvo nustatytos ryškios psichopatinės savybės, jautė potraukį tokiems pat kaip jie. Taip pat ir žmones su kitais asmenybės sutrikimais, pavyzdžiui, narcisizmu ar sadizmu, traukia panašūs tipai.

Kodėl psichopatai traukia vienas kitą?

Ši fenomeną mokslininkai aiškina taip: psichopatai nejaučia jokio gailesčio ar graužaties dėl savo poelgių, jiems trūksta kaltės jausmo ir sąžinės. „Tai stigmatizuoja šiuos žmones visuomenėje, – aiškina Susan Krauss Whitbourne, žymi mokslininkė iš Masačusetso universiteto. – Psichopatas yra tarytum savotiška etiketė, kuri gali tą žmogų pastatyti į vieną kampą su kriminaliniais nusikaltėliais. Žmonės, kurie patys gyvena su psichopatiniais požymiais, iškart atskiria ir pastebi juos kituose žmonėse.“

Kai žmonės, neturintys psichopatinių požymių, užmezga santykius su psichopatu, paprastai nukenčia. „Panašiai, kaip iš pirmo žvilgsnio sunkiai sugebame atskirti, ar žmogus yra kairiarankis, ar dešiniarankis, mes patiriame sunkumų, kai reikia greitai perprasti psichopatą, – sako psichoterapeutė iš Miuncheno Ulrike Fuchs. – Vienintelis dalykas, kuris aiškiai skiria psichopatą nuo normalaus žmogaus, – jo emocijų silpnumas, sąžinės stoka ir empatijos (užuojautos, įsijautimo į kitą) trūkumas. Deja, tokių savybių iš išorės neįmanoma nustatyti. Todėl kiekvienam gali pasitaikyti įsipainioti į psichopato tinklą. Tokiu atveju yra tik viena išeitis: stipriai prisirišti prie kitos atramos ir sprukti pirma pasitaikiusia proga. Nėra kitos išeities – tik pabėgti. Nuo to priklauso jūsų saugumas!“

Šaltinis: Stern.de

14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg