Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dauguma Šiaulių abiturientų svajoja studijuoti užsienyje, tačiau į gimtąjį miestą grįžtų dirbti vos vienas kitas. Didžiausia kliūtis sugrįžti – menkos karjeros galimybės ir alga. (Freepik nuotr.)
Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt
Kiekvienas abiturientas 12 klasėje susiduria su tuo pačiu klausimu – kur stoti? Nesvetimas būna ir klausimas – ar pasilikti gimtajame mieste, Šiauliuose, ar siekti karjeros kituose miestuose?
Šiauliuose trūksta perspektyvų
„Etaplius“ kreipėsi į gimnazistus su klausimais apie studijų planus: ką ruošiasi studijuoti, kur ruošiasi studijuoti bei ar mato savo ateitį Šiauliuose?
„Iš tikrųjų dar nesu užtikrintas, ką noriu studijuoti. Šiuo metu krypstu į informacinių technologijų kryptį ir planuoju studijuoti KTU arba užsienyje. IT studijos Lietuvoje ir kitose šalyse mažai kuo skiriasi, tačiau norėčiau pažinti kitokią kultūrą, kitokį mentalitetą“, – teigė Arnas.
„Šiuo metu norėčiau būti dainininkė ar atlikėja ir dėstytoja profesorė kartu. Ketinu studijuoti anglų literatūrą ir pasaulio klasiką su lyginamosios literatūros magistru. Norėčiau studijuoti Škotijoje, nes mėgstu škotų kultūrą ir anglų literatūrą, tad noriu studijuoti anglakalbėje šalyje. Nemanau, kad grįšiu į Šiaulius, nes mėgstu kitokį klimatą ir pažinti kitokias kultūras“, – pasakojo Urtė.
„Šiuo momentu mane domina psichologo ir kirpėjo profesijos. Planuoju iš pradžių studijuoti psichologiją ir tik po to eiti į kirpėjo kursus. Studijuoti planuoju Vilniuje, o į Šiaulius nemanau, kad grįšiu gyventi“, – teigė Ugnė.
Tomas tikino, kad nežino, ką norėtų bei kur norėtų studijuoti, tik užsiminė, kad jo noras dirbti Šiauliuose priklausys nuo sąlygų, nes, pasak jo, pinigai – visagaliai.
„Aš neapsiriboju viena specialybe, nes mane domina oftalmologija, kineziterapija, LOR gydytojo profesija ir farmacija. Planuoju studijuoti Vilniaus universitete arba LSMU. Jei pasiseks DSD2 vokiečių kalbos egzaminas, ieškosiu vietos Vokietijos universitetuose. Į Šiaulius grįžti nenorėčiau, nes mūsų miestas, nesvarbu, koks gražus bei malonus, yra neperspektyvus. Žinau, jog mažuosiuose miestuose sparčiai mažėja medikų, tad prireikus grįžčiau“, – atviravo Ugnė.
Rokas tikino, kad jį domina verslas: „Mane ilgą laiką domino verslo studijos arba tiksliau – verslo administravimas. Šiuo momentu galvoju apie studijas užsienyje, nes turiu brolį, kuris studijavo užsienyje, tad iš jo sužinojau daug dalykų, kurie mane sudomino. Abejoju, ar norėčiau dirbti Šiauliuose, nes šiuo momentu nematau čia daug perspektyvų.“
„Prisipažinsiu – neturiu žalio supratimo, ką norėčiau studijuoti. Vieną dieną noriu teisę, kitą – žurnalistiką, trečią – verslą ir taip toliau. Nepaisant to, mano ilgametė svajonė yra studijuoti užsienyje – visad norėjau pažinti kitos šalies kultūrą. Manau, sugrįžčiau dirbti į Šiaulius, nes, asmeniškai, net išvažiuojant į kitą miestą, visada pasiilgstu namų, tad gyvenimas gimtuosiuose Šiauliuose man būtų geriausias variantas“, – pasakojo Paulius.
Aistė tikino, kad ją visada domino politika, diplomatija, tad ketina studijuoti VU TSPMI. Ji teigė abejojanti, ar kada sugrįžtų į Šiaulius, nes, jos nuomone, Šiauliuose yra žymiau mažiau karjeros perspektyvų nei kituose miestuose.
Abiturientus domina kūrybinės profesijos
„Etaplius“ paklausė Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos profesijos patarėjos Sigitos Stonkienės apie mokinių studijų tendencijas:
– Tiktai nedidelė dalis gimnazistų jau I gimnazijos klasėje, o kiti dar anksčiau, žino, kokią profesiją jie rinksis, ir gali argumentuotai paaiškinti, kodėl. Didžioji dauguma tiktai pradeda karjeros planavimo, savęs pažinimo kelią, o tokiame jauname amžiuje suvokimas apie profesijas, natūralu, dar yra labai miglotas. Tačiau norintieji ir netingintieji gilintis į save bei profesijų pasaulį, ketvirtoje klasėje jau būna pasirinkę būsimą studijų programą. Stojančiųjų pasirinkimai rodo, jog abiturientus šiuo metu labiausiai domina įvairios kūrybinės profesijos, sveikatos mokslai, informacinių technologijų studijos, verslo ir vadybos studijos, inžinerinės studijos. Ryškaus susidomėjimo pedagoginėmis studijomis nėra – jas rinkosi tik du gimnazijos abiturientai.
1.jpg